DRODZY UCZNIOWIE!

Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku. Życzymy Wam,  by były one ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w Waszej pamięci jako ten, o którym można powiedzieć, że to był dobry dzień. Poznawajcie ciekawe miejsca, zawierajcie nowe przyjaźnie, odpoczywajcie, nabierajcie sił i "ładujcie akumulatory", ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Do zobaczenia po wakacjach :)

26.06.15r. - SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS... ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Wyczekiwany przez większość uczniów dzień zakończenia roku szkolnego wreszcie nastał.  Po dziesięciu miesiącach nauki podążali do szkoły, by pożegnać się z kolegami i nauczycielami i udać się na zasłużone wakacje. Podczas uroczystości dla młodzieży klas pierwszych i drugich pani dyrektor Bożena Krok wyróżniła uczniów szczególnie zaangażowanych w naukę i działalność szkolną.  Odrębną uroczystość stanowiło zakończenie roku szkolnego dla trzecioklasistów, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Pani dyrektor przyszłym absolwentom pogratulowała bardzo dobrych wyników egzaminu, wręczyła świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom, statuetki dla najlepszych sportowców oraz nagrody dla uczniów zaangażowanych w działalność na rzecz szkoły i środowiska.  Wyróżniona została również Karolina Banyś, która otrzymała statuetkę Primus inter pares. Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, podczas którego usłyszeliśmy piosenki w wykonaniu Joanny Kocjan i Weroniki Kajdy oraz występ taneczny „Niegrzecznych chłopców”. Artyści  zostali nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Nie zabrakło także tradycyjnej prezentacji, której bohaterami byli uczniowie z rocznika 2012-2015. Zakończeniem uroczystości było pożegnanie z wychowawcami i nauczycielami.  Wszystkim absolwentom życzymy wielu sukcesów w dalszym życiu.

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI !!!

Z dumą informujemy, że Dyrektor naszego gimnazjum, pani Bożena Krok, będzie pełnić zaszczytną funkcję Zastępcy Burmistrza  ds. Społecznych. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na tak odpowiedzialnym stanowisku. Jednocześnie gorąco dziękujemy za trud włożony w rozwój Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu.

19.06.15r. - ŚWIĘTO SZKOŁY

Jak co roku pod koniec czerwca obchodzimy  święto szkoły. Ten szczególny dzień jest okazją do upamiętnienia imienia patrona naszego gimnazjum - Aleksandra hr. Fredry, wybitnego człowieka i genialnego artysty. Fredro pozostaje nieśmiertelny, po prostu żyje w swych sztukach wystawianych od ponad półtora wieku jak Polska długa i szeroka. Upamiętnienie patrona naszej szkoły to również okazja do podsumowania sukcesów uczniów i uhonorowania ich za pracę  i osiągnięte wyniki w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych. Uroczystość uatrakcyjniły występy wokalne (Martyny Krawczyk z 1a, Weroniki Kajdy z 1c), taneczne(Ani Czuby i Natalii Lekston ) oraz pokaz karate członków Jurajskiego klubu Oyama Karate w Olkuszu z mistrzynią Europy - Weroniką Furman z 2b na czele.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

18.06.15r. - POŻEGNANIE W RYTM SKOCZNEJ MUZYKI

        W czwartek, kilka minut po godzinie 17, uczniowie klas trzecich tradycyjnym polonezem rozpoczęli bal gimnazjalistów. Układ choreograficzny został wykonany wyśmienicie, a tańczący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po gorącym posiłku młodzież dziarsko ruszyła w tany. Orkiestra nie pozwalała odpocząć, ale tancerzom sił nie brakowało. Na parkiecie, w opinii uczestników balu, najlepiej prezentowali się Izabela Kulig i Patryk Moniowski, którzy otrzymali zaszczytny tytuł królowej i króla balu. Tradycją komersów jest także uhonorowanie przegranych w meczu uczniowie – nauczyciele. W tym roku zwycięzcami okazali się pedagodzy, dlatego młodzież z przegranej drużyny musiała posmakować goryczy przegranej i zjeść kwaśne cytryny. Miny uczniów nie były jednak kwaśne, a wprost przeciwnie. Po tych atrakcjach zabawa trwała dalej, a uczniowie zapewne będą miło wspominać chwile spędzone w Dworku przy Lesie w Zawadzie.

12-14.06.15r. - FINAŁ OGÓLNOPOLSKI KONKURSU WIEDZY MORSKIEJ

W dniach 12-14.06.2015 roku w Jastarni odbył się 53 Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna a historia wybrzeża polskiego”.

Na ten trudny i ciekawy konkurs składa się kilka konkurencji obejmujących różne dziedziny sprawności i wiedzy: pływanie na dystansie 50 metrów, strzelanie z broni pneumatycznej, wiązanie węzłów żeglarskich, rzut rzutką ratowniczą do celu oraz test 30 pytań dotyczący ogólnej wiedzy morskiej.
W finale jak co roku spotkali się zwycięzcy zawodów wojewódzkich. Drużyna z Olkusza w składzie Wiktoria Wilk i Przemysław Czaja z Gimnazjum nr3 oraz Natalia Szczepanek i Kamil Grzebień z IV Liceum Ogólnokształcącego zajęła wysokie 6 miejsce, przegrywając tylko z drużynami z Lublina, Poznania, Kielc, Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego.

Ogromny sukces odniósł Przemysław Czaja, który w klasyfikacji indywidualnej zdobył tytuł Mistrza Polski. W klasyfikacji gimnazjalnej Przemek wraz Wiktorią Wilk uplasowali się na drugim miejscu.  Wśród szkół ponadgimnazjalnych Kamil Grzebień indywidualnie uplasował się na 4 miejscu, a wspólnie z Natalią Szczepanek zajęli  7 miejsce.

Opiekunami młodzieży byli Katarzyna Polak i Grzegorz Starosta.

20 i 27.05.15r. - NOWOCZESNY BERLIN I WYTWORNY POCZDAM NA TRASIE TRZECIOKLASISTÓW

Po wielomiesięcznej nauce na uczniów klas 3a, 3b i 3e czekała miła niespodzianka w postaci wycieczki do stolicy Niemiec. Od rana humory dopisywały, pogoda również nie zawiodła, więc wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym etapem naszego wyjazdu był Wrocław, gdzie w Afrykarium mieliśmy możliwość zobaczyć niezwykle ciekawą florę i faunę Czarnego Lądu. Chyba najwięcej widzów miały płaszczki, u których zadziwiała niemal ludzka twarz. W atmosferze relaksu udaliśmy się także do ZOO. Po bardzo przyjemnym spacerze nadszedł czas, by wyruszyć w dalszą drogę. Wczesnym wieczorem dotarliśmy do Berlina, gdzie czekał już na nas gorący posiłek. Następnego dnia nadszedł czas na zwiedzanie jednego z największych miast Europy – Berlina. Dzięki bardzo ciekawym opowieściom przewodnika, pana Marka, poznaliśmy barwną historię miasta i zobaczyliśmy ciekawe miejsca w dawnym wschodnim i zachodnim Berlinie - Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, Reichstag, Plac Aleksandra, Czerwony Ratusz, Wyspę Muzeów (gdzie podziwialiśmy zabytki zgromadzone w Pergamonie), Checkpoint Charlie –dawne przejście graniczne i wiele innych. Po krótkim odpoczynku wieczorem udaliśmy się pod mur berliński oraz na spacer po mieście. Berlin nocą robi niesamowite wrażenie, co zgodnie wszyscy potwierdzili. Ostatniego dnia udaliśmy się do Poczdamu, by podziwiać przepiękny park i pałac Sansoussi,  Domek Chiński, Aleksandrowkę – dawną rosyjską kolonię i urocze stare miasto. Czas mijał niezwykle szybko i po całodniowym zwiedzaniu oraz zakupie pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczkę zgodnie uznaliśmy za bardzo udaną, a w pamięci pozostaną nam miłe wspomnienia.

20 i 27.05.15r. - KRZYŻACKIM SZLAKIEM

W ostatnich dwóch tygodniach maja klasy pierwsze podczas wycieczek szkolnych podróżowały śladami Krzyżaków i zwiedzały ich potężne ceglane siedziby.  Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Torunia, gdzie gimnazjaliści gościli w domu Mikołaja Kopernika. W systemie murów obronnych oglądali krzywą wieżę, a podczas spaceru po mieście wrażenie robiły na nich liczne spichlerze - dziś zamienione w potężne kamienice mieszkalne. Kiedyś w owych spichlerzach gromadzono najcenniejszy towar – polskie zboże,  na którym miasto się bogaciło.

Zwiedzanie zamków młodzież rozpoczęła już pierwszego dnia wycieczki od Golubia - Dobrzynia, dawnej siedziby siostry króla Zygmunta III Wazy – Anny Wazówny parającej się ziołolecznictwem protestantki krytykowanej przez polską szlachtę.  Na dziedzińcu zamku w Golubiu odbywają się po dziś dzień turnieje rycerskie, a rycerze dobrzyńscy uczestniczą w potyczkach na zamku rabsztyńskim.

Drugiego dnia zwiedziliśmy dwie kolejne siedziby Krzyżaków – zamek w Gniewie z makabrycznymi podziemiami prezentującymi sale tortur oraz zamek w Kwidzynie. Cechą charakterystyczną każdego z krzyżackich zamczysk jest wieża zwana gdaniskiem. Jest ona usytuowana na zewnątrz linii murów obronnych i połączona z zamkiem krytym biegnącym na wysokości pierwszego piętra, przejściem mostowym (gankiem), pełniła rolę latryny (ubikacji).  Ta w Kwidzynie była najbardziej imponująca. Bardzo ciekawa była opowieść przewodnika w krypcie katedry kwidzyńskiej, gdzie odnaleziono miejsca pochówku wielkich mistrzów krzyżackich.

Trzeciego dnia dotarliśmy nad Bałtyk do miejscowości Jantar. Niektórzy zdecydowali się zamoczyć stopy w chłodnych falach naszego morza. Znalazł się też jeden śmiałek, który wykąpał się w morzu. Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w najważniejszej twierdzy Krzyżaków, największym zamku wzniesionym z cegły na świecie, w Malborku. Podczas trzech dni wyprawy towarzyszyła nam ładna pogoda, humory dopisywały. Szkoda, że wszystko co dobre, tak szybko się kończy.

19.05.15r. - KONKURS O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI PATRONA NASZEJ SZKOŁY

19 maja 2015 r. uczniowie klas pierwszych przystąpili do konkursu o życiu i twórczości Aleksandra hr. Fredry. Należy pamiętać, że Aleksander Fredro to nie tylko wspaniały komediopisarz, ale także żołnierz napoleoński odznaczony Virtuti Militari, poseł Sejmu Krajowego i członek Akademii Umiejętności.

Wyzwanie w formie pisemnego testu podjęło dwudziestu  śmiałków.
Największą wiedzą wykazały się dziewczyny:

Karolina Seweryś  1 a – I miejsce

Ola Harężlak   1 e – II miejsce

Joanna Laga 1d   – III miejsce

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe podczas Święta Szkoły.

15.05.15r. - XIII POWIATOWY KONKURS RELIGIJNY ROZSTRZYGNIETY

                              W Gimnazjum nr3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu zostały wręczone nagrody laureatom XIII Powiatowego Konkursu Religijnego „ Tacy sami” . Od  13 lat organizatorzy konkursu promują wśród uczniów tolerancję i miłość do osób  chorych i niepełnosprawnych .

W tym roku mottem konkursu były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do chorych : „Maryja – uzdrowienie chorych”.  Ponadto uczniowie mogli korzystać z innych trzech fragmentów przemówień skierowanych do chorych:

·         Nie martw się tą chorobą ani żadnym innym nieszczęściem. Czyż nie jestem twoją Matką? Czyż nie znajdujesz schronienia w moim cieniu? Czyż nie jestem twoim zdrowiem?” Te słowa wypowiedziała Najświętsza Maryja Panna w grudniu 1531 r. u stóp wzgórza Tepeyac, dzisiaj nazywanego Guadalupe, do biednego Indianina Juana Diego z Cuautilan, który prosił o uzdrowienie swojego krewnego. Orędzie Ojca św. Jana Pawła II na Światowy Dzień Chorego.

·         -„Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni: jesteście powołani przez Chrystusa, wy jesteście Jego przejrzystym obrazem „. Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego (2013r).

·         - „Zadaniem chrześcijan jest wnosić nadzieję i uśmiech Boga w życie chorych”.  Orędzie Ojca św. Franciszka na Światowy Dzień Chorego.

Na konkurs, który  obejmuje szkoły podstawowe i gimnazja, napłynęło ogółem 121 prac w 3 kategoriach : literackiej, plastycznej i multimedialnej. W kategorii muzycznej wystąpiło 34 wykonawców.

Wyniki w  kategorii literackiej - Szkoła Podstawowa:

m-c III Paweł Pastuszak - SP w Sąspowie, op. P. Marzena Polak

m-c II Julia Paszczela - SP w Gołaczewach, op. P. Beata Molenda

m-c I Katarzyna Leśniak - SP nr 1 w Olkuszu, op. S. Janina Szumal

         Gimnazja:

wyr. Karolina Nowak, Gim. Nr 2 w Olkuszu, op. P. Anna Marzęcka

wyr. Roksana Tomaszewicz Gim. Nr 3 w Olkuszu

W kategorii plastycznej - Szkoła Podstawowa:

wyr.  Julia Huczek SP W Kwaśniowie op. Magdalena Kaczmarzyk

wyr.  Anna Baron , Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu, op. P. Ewa  Jarno-Sadowska

wyr. Anna Skowronek, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. Bogumiła Cupiał

wyr. Agnieszka Turlej, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. B. Cupiał

wyr. Maria Żuchowicz, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. Krystyna Grabowska

wyr. Anna Jurczyk, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. Krystyna Grabowska

wyr. Agnieszka Rotarska, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. K.Grabowska

wyr. Klaudia Lorek, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. Anna Bróg

wyr. Julia Biernacka, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. Iwona Zajączkowska

wyr. Alicja Jagła , Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu,

wyr. Paulina Maj, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P Sylwia Grossmenn

wyr. Agnieszka Kućmierz, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. S. Grossmenn

wyr. Łukasz Romatowski, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, op. P. S. Grossmenn

m-c III Zuzanna Plewniak, SP w Chechle, op. Magdalena Palska

m-c I Weronika Rzepka SP w Sułoszowie, op. P. Renata Guzik

m-c I  Weronika Czopik z SP nr 2 w Olkuszu op. P. Ewa Sarecka

  Gimnazja:

wyr. Adriana Sekuła z Gim w Jerzmanowicach op. Agata Sarota

wyr.  Anita Podlewska z Gim w Kluczach op. Magdalena Nowak

III m-ce dla Wiktorii Mendak z Gim w Wierzchowisku op. Teresa Kuś

II m-ce dla Mateusza Szymonka z Gim w Kluczach op. Magdalena Nowak

I m-ce dla Kamilii Osmendy z Gim nr 2 w Olkuszu op. Anna Marzęcka

W kategorii prezentacja multimedialna – Szkoły Podstawowe:

wyr. Dawid Zub SP nr 5 w Olkuszu op. s.Zofia Sadło

wyr. Maksymilian Rychliński z SP nr 10 w Olkuszu op. Anna Środa

m-ce III  Kacper Trólka Sp Braciejówka op. Halina Osuszek

m-ce II  Jakub Skowron SP Bukowno op. Barbara Płotnikowska

m-ce  I  Julia Dąbrowska SP Sieniczno op. Wiesława Nyczaj

            Gimnazja:

m-ce III Karolina Banyś Gim 3 w Olkuszu

m-ce II Konrad Mosór Gim 2 w Olkuszu op.Anna Marzęcka

m-ce I Wojciech Kiwior Gim w Dłużcu op. Ks. Jacek Kawala

W kategorii muzycznej – Szkoły Podstawowe:

wyr. duet z SP w Kwaśniowie, op. P. Magdalena Kaczmarzyk

wyr. duet z SP 4 w Olkuszu op. Dorota Nowak

m-c III  Zespól z SP w Sienicznie op. Wiesława Nyczaj

m-c II Zespół z SP 3 w Olkuszu op. Zbigniew Rogóż oraz Anna Nawara

 m-c I Karolina Pasek SP w Żuradzie op. Danuta Komuńska

           Gimnazja:

wyr. Klaudia Grojec z Gim. W Wierzchowisku, op. Teresa Kuś

m-ce II Justyna Haberka Gim  2 w Olkuszu, op. Anna Marzęcka

m-ce I  Martyna Krawczyk Gim 3 w Olkuszu, op. Małgorzata Kocjan

m-ce I  Zespół z Gim w Sułoszowej, op. Renata Guzik

Uroczystość uświetnili swoją obecnością : Proboszcz Parafii św. Andrzeja Ap w Olkuszu ks. Mieczysław Miarka, zastępca dyrektora Wydziału  Katechetycznego  w Sosnowcu ks. Adam Gołąb, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu Pan Grzegorz Tomsia, Dziekan Dekanatu olkuskiego ks. Henryk Chmieła, dyrektor Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji sosnowieckiej ks. Marek Bigaj, kierownik Kasy Stefczyka o/Olkusz – Pani Ewelina Włosek.   Sponsorzy tegorocznej edycji konkursu to: Kasy Stefczyka o/ Olkusz ,Wydział Katechetyczny w Sosnowcu, parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, wydawnictwa WAM i Jedność oraz rodzice. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest Bożena Szymonek.

07.05.15r. - "ZDROWIE, GRACJA, ELEGANCJA"- DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

    W tym dniu cała społeczność szkolna postawiła na zdrowe odżywianie.
Uczniowie wraz z wychowawcami degustowali przygotowane sałatki, surówki, kanapki, pasty, soki i koktajle – wszystko świeże, pachnące i pobudzające apetyt. Zachwyt wzbudziły również pięknie wykonane przez reprezentacje klas ,,Cudaki, Dziwaki” i dekoracje z warzyw i owoców.
Po smacznym ucztowaniu mieliśmy okazję wysłuchać interesującej prelekcji wygłoszonej przez panią Ewelinę Baczek z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu na temat bezpieczeństwa żywności oraz wykrywania i szybkiego reagowania na choroby przenoszone drogą pokarmową.

            Na korytarzu szkolnym można było obejrzeć wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klas I i II o tematyce ekologicznej, zorganizowaną przez panie Mirosławę Dzikowską i Martę Rozmus.

            Uczniowie w tym dniu ubrani w stroje z elementami zieleni prezentowali się z gracją i elegancją, przestrzegając zasad savoir – vivru. Mogli również zawiesić na ,,Drzewku szczęścia” miłe dedykacje dla swoich koleżanek, kolegów i nauczycieli.

            Nad organizacją tego dnia czuwały: Danuta Piątkowska – szkolny koordynator ds. promocji zdrowia oraz Ewa Gajowiec we współpracy z wychowawcami.

07.05.15r. - I GRA MIEJSKA ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI "WIWAT MAJ, 3 MAJ!"

 7 maja w czwartek nasze gimnazjum zadebiutowało w roli organizatora gry miejskiej. Na starcie I Gry Miejskiej Śladami Przeszłości „Witaj Maj, 3 Maj!”  w amfiteatrze na olkuskim rynku stawiło się 7 siedmioosobowych drużyn ze szkół podstawowych gminy Olkusz. Zadaniem drużyn było zdobywanie punktów na dziewięciu przystankach. Czekali tam na szóstoklasistów przebrani w szlacheckie stroje gimnazjaliści oceniający wiedzę i umiejętności. Zadania  na  przystankach dotyczyły historii srebrnego grodu, wiedzy o Konstytucji 3 Maja i współczesnym polskim parlamencie, jak również udzielania pierwszej pomocy.  Drużyny opatrywały rannych konfederatów barskich, wykazywały się umiejętnością resuscytacji na fantomie. W kościele św. Andrzeja poszukiwały epitafiów, gmerków, tablic pamiątkowych związanych z tragicznymi wypadkami w bazylice, relikwii patrona, pamiątek po bytności dwóch papieży i wykazywały się wiedzą dotyczącą poliptyku. Ciekawe zadania czekały ich też na olkuskim rynku, gdzie uczniowie poszukiwali olkuskich herbów i analizowali elementy, którymi się różnią. Na wystawie Olkusz na starych pocztówkach odkrywali jak zmieniło się miasto, próbowali odgadnąć, jakie zakątki srebrnego grodu tam przedstawiono. Z tablicy informacyjnej na ulicy Bóżniczej szóstoklasiści dowiedzieli się o wielonarodowościowej strukturze społecznej naszego miasta przed wojną, znajdowali informacje dotyczące olkuskich Żydów. Dopasowywali portrety twórców konstytucji 3 Maja do nazwisk i notek biograficznych, analizowali fragment konstytucji, by na schemacie trójpodziału władzy umieścić organy proponowane w ustawie zasadniczej. Zadania były urozmaicone, m. in.  krzyżówka, mapa, teksty z luką.


Uczniowie zwiedzili też podziemia pod rynkiem. Zabawa na przystankach  trwała cztery godziny, drużynom dopisywał humor i wspaniała słoneczna pogoda.  Część zadaniową gry zakończyło przemówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który oddał głos włodarzowi miasta  wiceburmistrzowi Włodzimierzowi Łysoniowi. Burmistrz podziękował młodzieży za pamięć o ważnych świętach państwowych. Przy dźwiękach mazurka, poloneza i innych utworów związanych z Konstytucją 3 Maja uczniowie opuścili rynek i w barwnym pochodzie, z transparentami , przemaszerowali ulicami Olkusza.

Celem było Gimnazjum nr 3, tu czekały na szóstoklasistów zdrowe kanapki oraz nagrody, w tym główna – Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 3. Zwycięską drużyną okazali się szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Żuradzie, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 3.

Wszyscy uczestnicy gry dostali pamiątkowe plakietki, smycze i czekolady, ponadto pakiety nagród dostały drużyny. Nagrody wręczały pani dyrektor Bożena Krok oraz posłanka na Sejm RP pani Lidia Gądek. Organizatorkami i pomysłodawczyniami gry były nauczycielki historii naszego gimnazjum – Ewa Karłowicz, Agnieszka Baldy –Krzysztofek i Dorota Harężlak, które promują zdobywanie wiedzy historycznej poprzez zabawę. Organizatorki serdecznie dziękują sponsorom nagród: posłom na Sejm RP – Pani Lidii Gądek i Jackowi Osuchowi,  Działowi Muzealno-Wystawienniczemu i Promocji Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz p. Romanowi Piaśnikowi za objęcie gry honorowym patronatem i „Przeglądowi Olkuskiemu” za patronat medialny. Podziękowania kierujemy  pod adresem osób i instytucji, które gościły nas w swoich siedzibach, umożliwiając rozlokowanie przystanków, dziękujemy księdzu  proboszczowi Mieczysławowi Miarce, posłowi Jackowi Osuchowi,  olkuskiemu oddziałowi PTTK, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Serdecznie dziękujemy naszemu koledze z Gimnazjum nr 2 Grzegorzowi Czerwińskiemu,  który będąc przewodnikiem umożliwił uczestnikom gry  zwiedzenie olkuskich podziemi oraz zapoznał młodzież z ich historią.  W końcu dziękujemy nauczycielom-opiekunom oraz młodzieży uczestniczącej w zabawie za serdeczność i ciepłe słowa uznania kierowane pod adresem  naszym i naszego gimnazjum. Gra się podobała, warto w aktywny sposób, za pomocą zabawy promować historię.

04.05.15r. - WIWAT MAJ!

Święto Konstytucji  uczciliśmy w tym roku 5 maja szkolną akademią. Prezentacje multimedialne przypomniały ważne wydarzenia  związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji – Konstytucji 3 Maja.  Utwór Chłopców z Placu Broni „Wolność kocham i rozumiem” stał się tłem do ukazania przykrych dla Polaków konsekwencji ustawy zasadniczej – rozbiorów, utraty państwowości i walki o nią. Gimnazjaliści obejrzeli też film „ożywiający” słynny obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, ciekawy edukacyjny projekt reżysera Marka Brodzkiego.

30.04.15r. - TRIUMF WERNIKI W KONKURSIE CZYTELNICZYM

    30 kwietnia 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy  „Kryminał – lubię to”.

Do konkursowych zmagań przystąpiło 21 uczniów z 12  gimnazjów powiatu olkuskiego. Zadaniem uczestników było zapoznanie się z następującą literaturą:

-         Mroczny labirynt

-         Kiedy zegar wybije dziesiątą

-         Ukryty skarb

-         Klątwa starej wróżki

-         Sprawa uciekających zwłok

oraz udzielenie odpowiedzi na 64  pytania otwarte i zamknięte, za które można było zdobyć maksymalnie 94 punkty.

Naszą szkołę reprezentowała Weronika Orkisz z kl. 3d , która zdeklasowała  wszystkich uczestników, zajmując I miejsce. 

Weronice serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

30.04.15r. - TYDZIEŃ ZAPOBIEGANIA AGRESJI I PRZEMOCY

 W ramach  „Programu przeciwdziałania przemocy”  zorganizowaliśmy w naszej szkole „Tydzień zapobiegania agresji i przemocy”. Celem tego tygodnia miało być zwrócenie uwagi na problem agresji coraz bardziej powszechny wśród dzieci i młodzieży jak również temat zapobiegania zachowaniom agresywnym, kształtowania u uczniów umiejętności wyrażania emocji negatywnych w sposób społecznie akceptowany, wzrost poczucia bezpieczeństwa przez uczniów oraz  integracja zespołów klasowych.

 Miał on pokazać uczniom niebezpieczeństwa wynikające z zachowań agresywnych, nauczyć ich jak zapobiegać wszelkim przejawom przemocy i właściwie na nie reagować. Celem było także skłonienie do zastanowienia się nad własnym zachowaniem i dokonania jego zmian. W ramach podjętych działań, w czwartek tj. 30 kwietnia,  klasa II a pod opieką pani W. Krysztofiak przygotowała dla wszystkich uczniów poruszający, ciekawy i ambitny montaż słowno - muzyczny  „Oko za oko uczyni świat tylko ślepym”

W szkole został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I na plakat :STOP Agresji”. W wszystkich  klasach wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze dotyczące tematu przemocy i agresji. Uczniowie opracowali  zasady przeciwdziałania przemocy.

Agresji należy przeciwdziałać  na co dzień a nie od święta. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyniosły pożądany skutek, że udało nam się uświadomić uczniom, co to jest agresja  i przemoc oraz ich skutki. Nasze doświadczenia chcemy wykorzystać  w przyszłym roku podczas innego tygodnia zorganizowanego pod innym hasłem.

29.04.15r. - XIII POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

29 kwietnia odbył się XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny. O tytuł Mistrza Ortografii rywalizowało 19 uczniów z siedmiu gimnazjów. Uczestnicy zmagali się z najeżonym trudnościami tekstem o przygodach pirata hipochondryka.  Konkurs wygrała uczennica naszego gimnazjum - Barbara Chwast, która zdobyła zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii. I Wicemistrzem został Wojciech Gomułka z Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu, II Wicemistrzem została Natalia Grzanka z Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Kluczach.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnego zgłębiania tajników polskiej ortografii.

28.04.15r. - IV TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

        28 kwietnia na sali gimnastycznej została rozegrana IV edycja turnieju piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu. Po raz pierwszy w turnieju wzięły udział dziewczęta. W rozgrywkach udział wzięło 6 drużyn chłopców i 3 drużyny dziewcząt.
Drużyny liczyły po 6 zawodników (4+2). Zawodnicy grali na boisku o wymiarach 7m x 7m i na wysokości siatki 2,24cm chłopcy i 2,15 dziewczęta. 

Nagrody, pamiątkowe dyplomy, puchary, medale oraz poczęstunek dla uczestników turnieju ufundowała Rada Rodziców przy Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu, a turniej został zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego Grzegorz Starostę oraz Dariusza Wardęgę.

Końcowa klasyfikacja dziewcząt:
1m – 
Szkoła Podstawowa w Kosmolowie
2m – Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu
3m – Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu

Końcowa klasyfikacja chłopców:
1m –
Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu - drużyna I
2m – Szkoła Podstawowa w Kosmolowie
3m – Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu - drużyna II
4m – Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu – drużyna I
5m – Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu – drużyna II
6m – Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu 

Zwycięzcom i pozostałym drużynom gratulujemy, dziękujemy za wspaniałą grę i życzymy kolejnych sukcesów.

14.04.15r. - XIV "LAUR TRÓJKI" ROZSTRZYGNIĘTY

 14.04 w środę odbył się  w naszym gimnazjum XIV Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”, w którym wzięło udział 24 gimnazjalistów – wytypowanych w marcowych eliminacjach szkolnych. Uczniowie reprezentowali siedem gimnazjów powiatu olkuskiego. Etap powiatowy składał się z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy, Polski, Małopolski i Olkusza w XIX i na początku XX wieku. W pierwszej części uczniowie przez pół godziny rozwiązywali test. Do drugiej części zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów. Po emocjonującej rundzie drugiej i dwukrotnej dogrywce jury wyłoniło 5 finalistów  walczących o  cenne nagrody. By je zdobyć  najlepsi gimnazjaliści musieli się wykazać umiejętnością pracy z tekstem źródłowym i mapą oraz rozwiązać krzyżówkę.
Tegorocznym  zwycięzcą został Łukasz Hawrylak z Gimnazjum w Bydlinie (opiekun mgr Jolanta Haberka), drugie miejsce zajęła Karolina Banyś z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun mgr Dorota Harężlak), trzecie miejsce przypadło Marii Starowicz z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu (opiekun mgr Robert Herzyk), czwarte miejsce zdobył Adam Micyk z Gimnazjum w Bydlinie (opiekun mgr Jolanta Haberka), a piąte Filip Adamski z Gimnazjum w Kluczach. Zwycięzcy uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami: tabletem, smart brandem i słuchawkami stereofonicznymi. Nagrody oraz poczęstunek ufundowali: p. Agnieszka Czuba, p. Jadwiga Klich, p. Bartosz Kryj i p. Grzegorz Pomierny oraz firmy: EBM Polska i „Murator” z  Krzykawy. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują. Celem konkursu organizowanego od czternastu  lat przez nauczycieli historii - mgr Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, mgr Dorotę Harężlak i mgr Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych i propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie.

7-12.04.15r. - WYJAZD DO BERLINA

 12 uczennic i uczniów Gimnazjum Nr 3 wraz z opiekunami Ewą Sygudą-Pabian oraz Aliną Rogóż przebywało w dniach 7 do 12 kwietnia w Berlinie. Młodzież naszego Gimnazjum spotkała się tam z rówieśnikami z miasta partnerskiego Schwalbach. Wiele wspólnych aktywności pozwoliło na lepsze poznanie się.


Uczniowie zwiedzili m.in. Reichstag, East Side Gallery, Olimpiastadion uczestniczyli w musicalu „ Hinterm Horizont”, brali udział w warsztatach nt. różnorodności kulturowej i religijnej 'Villa Global” oraz mogli się wyszaleć na dyskotece w modnym klubie       „D-Light”. Wszyscy wróciliśmy pełni nowych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Spotkanie odbyło się dzięki własnym środkom finansowym uczestników, dofinansowaniu polsko - niemieckiej współpracy młodzieży oraz Jugendbildungswerk w Schwalbach. 

DZIEŃ ŚW. PATRYKA

Już po raz kolejny młodzież Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu uroczyście obchodziła Dzień Św. Patryka.

W tym roku gimnazjaliści z klasy IIa - Aleksandra Kaim, Agata Krawczyk i Piotr Wiśniewski  odegrali dowcipne scenki dialogowe dotyczące zwyczajów, kultury i życia codziennego mieszkańców krajów anglojęzycznych. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice Martyna Krawczyk i Julia Ożóg z klasy Ia. Nie zabrakło konkursów  dla uczniów szkoły podstawowej, sprawdzających wiedzę z języka angielskiego. Konkursy opracowali uczniowie z klasy IIa (A. Kaim, A. Krawczyk i P. Wiśniewski) i z klasy IIIc (Angelika Kiełtyka i Aleksandra Kozieł). Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe,ufundowane przez wydawnictwa jezykowe-Macmillan Polska i Oxford University Press.

Młodzież gimnazjalna nie tylko zaprezentowała umiejętności i zdolności językowe, ale także aktorskie i wokalne.

01.04.2015r. 

Nie umiem być srebrnym aniołem –

ni gorejącym krzakiem –

tyle Zmartwychwstań już przeszło –

a serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami –

tyle już Alleluja –

a moja świętość dziurawa

na ćwiartce włoska się buja (...)

Słowami ks. Jana Twardowskiego uczniowie klasy Ie rozpoczęli spotkanie społeczności gimnazjalnej z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Młodzi aktorzy pod kierunkiem p. Iwony Lis i p. Anny Mocny pokazali jedyną w swoim rodzaju pantomimę. W oryginalny sposób zostało przedstawione życie, męka i zmartwychwstanie Pana Jezusa, uczniowie ubrani w czarne stroje idealnie odtworzyli sceny biblijne. Odpowiednio dobrana muzyka podkreślała charakter spektaklu. Cisza panująca na widowni świadczyła o wspólnym przeżywaniu misterium. Dopełnieniem występu była prezentacja multimedialna ukazująca wartość życia i pokusy czyhające na człowieka w dzisiejszym świecie.

Na zakończenie pani dyrektor zabrała głos, życząc uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom  spokojnych i radosnych Świąt w gronie rodzinnym.

26 i 30.03.15r.- MISTRZYNIE REJONU W TENISIE STOŁOWYM

26 i 30 marca w Choczni pod Wadowicami odbyły się rejonowy zawody w tenisie stołowym. Mistrzostwo naszego rejonu zdobyła drużyna w składzie : Ewa Filiczak z klasy 1e i Marta Bień z klasy 3e. W turnieju indywidualnym najlepsza okazała się Ewa Filiczak.

19.03.15r. - W STAROSTWIE OLKUSKIM

     W czwartek 19 marca delegacje klas trzecich pod opieką nauczycieli wiedzy o społeczeństwie uczestniczyły w spotkaniu ze starostą olkuskim p. Pawłem Piasnym. Gimnazjaliści zostali bardzo serdecznie powitani. Starosta zachęcał ich do przemyślenia wyboru szkoły i uwzględnienia techników, które w przeciwieństwie do liceów ogólnokształcących dają zawód. Zachęcał również młodzież do aktywnego włączenia się w działalność samorządową. Proponował utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatowej, która podsuwałaby teraźniejszym władzom konkretne plany działania powiatu zgodne z oczekiwaniami młodego pokolenia. Gimnazjaliści uzyskali też od starosty odpowiedzi na frapujące ich pytania. Następnie zostali oprowadzeni po budynku starostwa. Wizytując wydział edukacji mogli dyrektorowi p. Waldemarowi Mendakowi zadać pytania o kontynuację nauki w szkołach średnich. Dowiedzieli się, gdzie przyjdą odebrać paszport i prawo jazdy oraz zarejestrować samochód. Odwiedzili też p. Jolantę Banyś – rzecznika praw konsumentów zarzucając ją pytaniami o reklamacje towarów i usług.

Gimnazjaliści pokazali się z bardzo dobrej strony. Ich zainteresowanie samorządnością i sprawami powiatu jest godne naśladowania.


10-13.03.15r. - "SOS DLA CIAŁA, SOS DLA DUSZY"

    Taki był tytuł tegorocznych innowacyjnych Rekolekcji Wielkopostnych w Gimnazjum Nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu.

Msza święta, nauki księdza rekolekcjonisty, zajęcia praktyczne  w szkole oraz prelekcje, które w tym roku zaproponowano młodzieży, były najlepszym antidotum na nudę, lenistwo i wiosenne przesilenie. W pierwszym i drugim dniu rekolekcji uczniowie podzieleni na kilka grup, pod okiem profesjonalistów-   instruktora pierwszej pomocy i Polskiej Rady  Resuscytacji Pana Sebastiana Imiałka oraz ratowników - wolontariuszy z IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu praktycznie uczyli udzielać pomocy przedmedycznej. Spotkali się również z lekarzami: dr Małgorzatą Kruczak-Wdowik i dr. Dariuszem Wdowikiem., dyrektorem Sanepidu w Olkuszu Panią Agatą Knapik, przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Olkuszu, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Klasy drugie wzięły udział w warsztatach pt. „Bądźmy poszukiwaczami autorytetów”, które prowadzili Pani Karolina Gubała, Pani Katarzyna Łatka oraz Pan Tomasz Gubała.

W  drugim dniu rekolekcji  uczniowie mieli okazję pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty, a następnie zapalić świecę i adorować Krzyż Chrystusa.

            W piątek młodzież uczestniczyła w Eucharystii, podczas której przyjęła Ciało Pana Jezusa i dziękowała za owocnie przeżyte tegoroczne Rekolekcje.

 Bożena Szymonek


10.03.15r. - SZKOLNY TURNIEJ PILKI SIATKOWEJ DRUŻYN MIESZANYCH

     We wtorek 10 marca na sali gimnastycznej odbył się szkolny turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. Do turnieju zgłosiło się 10 klasowych drużyn – 4 dziewczęta i 4 chłopców. Najlepszą drużyną okazała się klasa 1b: Bartos Agnieszka, Grzanka Aleksandra, Mędrek Kamila, Rydzyk Agnieszka, Czaja Przemysław, Głowacki Klaudiusz, Marszałek Bartosz, Przekwas Aleksander.
Oto wyniki turnieju:

I m – 1b
II m – 3d
III m – 3e
IV m  3b
V m  – 2b
VI m – 3c
VII m 3a
VIII m – 2c
IX m – 2e
X m – 2d

06.03.15r. - II WEBINAR Z CYKLU AKADEMIA INSPIRACJI "GIRLS GO STEM"

        6 marca uczennice klas III  naszej szkoły wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim było wirtualne spotkanie w ramach projektu „Lean in STEM – Akademia Inspiracji „Girls go STEM!”.
Projekt jest realizowany przez Akcję „Dziewczyny na Politechniki!” we współpracy między innymi z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Projekt obejmuje cykl wirtualnych spotkań webinarowych (w formie wideokonferencji) d


la gimnazjalistek z kobietami – mentorkami, które wiele osiągnęły w nauce i branży innowacyjnych technologii. Celem Akademii Inspiracji jest zainteresowanie gimnazjalistek ścieżką edukacyjną związaną z kierunkami inżynierskimi i ścisłymi oraz budowaniem w przyszłości kariery w branży technologicznej.
W II webinarze jako mentorki wystąpiły:
Łucja Barbaszewska – dyrektorka Sprzedaży Rozwiązań na Rynku Średnich i Dużych Przedsiębiorstw w Cisco Systems Poland oraz Aleksandra Kłapcińska (absolwentka naszego gimnazjum) – inżynierka w Google/Londyn.

Tematem spotkania była  kariera kobiet w branży IT. Chcemy pokazać dziewczynom, że kobiety doskonale radzą sobie w tej branży, osiągają znaczące sukcesy, są szefowymi – mówiła dr Bianka Siwińska, kierowniczka programu Lean in STEM. – Z pewnością kontakt z kobietami sukcesu będzie dla wielu gimnazjalistek impulsem do intensywnej nauki przedmiotów ścisłych w szkole i szukania swojej życiowej szansy w informatyce.

Podczas wideokonferencji omawiane były zagadnienia dotyczące rozwoju branży IT oraz trendów na tym rynku. Panie opowiadały o swojej drodze do pracy w branży IT, a dziewczęta mogły zadawać mentorkom pytania.

Oprócz naszych uczennic w wirtualnym spotkaniu wzięły również udział uczennice z Gimnazjum nr 3 w Słupsku oraz Gimnazjum nr 6 w Łomży, z którymi nawiązane zostało bezpośrednie połączenie.

Przebieg spotkania można było śledzić on-line w internecie. Koordynatorem  ze strony naszego gimnazjum była pani Joanna Szotek.