ROK SZKOLNY 2013/2014 JUŻ ZA NAMI!

Kolejny rok szkolny dobiegł końca, wszyscy mamy już za sobą dziesięć miesięcy wytężonej nauki i pracy. W naszym gimnazjum czas ten upłynął w miłej i życzliwej atmosferze. Oczywiście najwięcej wysiłku trzeba było włożyć w zdobywanie wiedzy, ale dzięki szczególnemu zaangażowaniu wielu uczniów osiągnęło najwyższe lokaty w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Wszystkim im serdecznie gratulujemy. Jednak czas spędzony w szkole to nie tylko zajęcia lekcyjne. Młodzież uczestniczyła w wycieczkach – Wiedeń, Budapeszt, Warszawa, Szlak Piastowski i wielu wyjazdach jednodniowych, brała udział w Nocach Filmowych, świetnie bawiła się na szkolnych dyskotekach, rozwijała zainteresowania w grach miejskich i terenowych, poszerzała swoje horyzonty oglądając spektakle teatralne, seanse filmowe, wystawy, koncerty, przygotowywała akademie i imprezy środowiskowe, dbała o rozwój fizyczny uprawiając sport i wygrywając liczne zawody, pogłębiała wiedzę w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa oraz spotykała się z ciekawymi ludźmi.

Bardzo dobre funkcjonowanie szkoły, zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i uczniów znalazło potwierdzenie w wynikach tzw. ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej przez pracowników Kuratorium Oświaty. Wymagania podlegające analizie spełniliśmy na poziomach A i B (najwyższy i bardzo wysoki), z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Teraz nadeszły upragnione wakacje. Drodzy Uczniowie, jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego roku szkolnego i zasłużyliście na wspaniały odpoczynek wakacyjny! Wykorzystajcie dobrze letnie miesiące – oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca, poznajcie ciekawych ludzi i dobrze się bawcie. Życzymy Wam niezapomnianych  wakacji spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo.
Do zobaczenia we wrześniu!

27.06.14r. - Pożegnanie absolwentów

 Z pewnością ostatni raz tak licznie i w takim składzie zgromadzili się uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum. Uroczystość pożegnania absolwentów odbyła się w MOK- u 27czerwca 2014r. Przybyli na nią rodzice, młodsi koledzy i nauczyciele. W obecności tak dostojnego grona nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi. Przedstawiciele klas trzecich złożyli przyrzeczenie, że będą dawać młodszym kolegom dobry przykład, a wiedzę zdobytą w naszej szkole wykorzystają dla dobra rodzin i ojczyzny. Tym uczniom, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, gratulacje złożyli pani dyrektor Agata Kotnis i przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Pomierny. Najbardziej uhonorowaną uczennicą okazała się Weronika Wiśniewska z kl.3d. Za najwyższą średnią w szkole wręczono jej statuetkę Primus Inter Pares.

Podziękowaniami i nagrodami cieszyli się także najwybitniejsi sportowcy gimnazjum, członkowie zespołu wokalno-instrumentalnego i Samorządu Uczniowskiego, a także aktywiści i miłośnicy literatury.

Pani dyrektor Agata Kotnis gratulowała trzecioklasistom osiągnięcia wysokich wyników egzaminu gimnazjalnego, dziękowała za trzy lata pracy i życzyła, aby to, co wynieśli z naszej szkoły, zaowocowało w ich dalszym życiu. W imieniu koleżanek i kolegów przemawiała wzruszona przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Dziękowała nauczycielom za trud, jaki włożyli w nauczanie i wychowanie, życzliwość, wyrozumiałość oraz wkład w tworzenie niepowtarzalnej atmosfery panującej w naszym gimnazjum.

Podczas prezentacji przygotowanej przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego absolwenci mogli z dystansu spojrzeć na minione trzy lata, przypomnieć sobie niektóre sytuacje, uśmiechnąć się i wzruszyć, a następnie w refleksyjnym nastroju udać się ostatni raz do szkoły, aby dopełnić formalności i pożegnać z gimnazjum.

Po wakacjach czeka ich kolejny etap w życiu… życzymy sukcesów i szczęścia.

24.06.14r. - Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla najzdolniejszych

Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań edukacyjnych dokonań i wyróżnienia najlepszych. Jak co roku do Miejskiego Domu Kultury na uroczystą galę zaproszeni zostali laureaci konkursów przedmiotowych i artystycznych, finaliści zawodów sportowych oraz ich opiekunowie. Witający gości Burmistrz Dariusz Rzepka podkreślił dumę z sukcesów, jakie odnieśli w roku szkolnym 2013/2014 podopieczni olkuskich placówek oświatowych. Wśród wyróżnionych liczną grupę stanowili uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami dydaktycznymi. Z rąk Burmistrza nagrody odebrali: Jakub Tomsia, Mateusz Frejlich, Marta Karczewska, Anna Mika, Kamila Amrozy, Agnieszka Zimowska, Gabriela Kasperkiewicz, Gaja Andrukowicz, Dorota Komuńska, Dominika Kasprzyk, Oliwia Pogodzik, Dominika Orkisz, Patrycja Godyń, Aleksandra Caban, Emilia Sołtysik, Ewa Kwiecińska, Daniel Kemona, Magdalena Szpringer, Piotr Wiśniewski, Antoni Włodarz, Piotr Cygankiewicz, Anna Zagała, Maryla Piechowicz, Patrycja Piątek, Marta Krawczyk, Jakub Sroka, Maciej Kania, Szymon Piętka, Barbara Chwast, Mateusz Tomczyk, Karolina Kocjan, Wojciech Kania, Maciej Zawisz, Mateusz Filo, Kamil Wichary, Kamil Kaliwoda, Adam Gurgul, Aleksandra Wiśniewska.

Wyróżnionym gratulujemy osiągnięć i życzymy zapału do nauki w następnym roku szkolnym.

23.06.14r. - Gra miejska "Świat, którego już nie ma"

 23 czerwca cztery patrole z naszego gimnazjum stawiły się o 9.00 na olkuskim rynku, by wziąć udział w grze miejskiej „Świat, którego już nie ma” zorganizowanej przez ZHP. Każdy z patroli musiał wymyśleć sobie nazwę, i tak z naszego gimnazjum do gry przystąpiły patrole: „”Huston” (Ie), „Bananowe koksy” (Ie), „Sześciu wspaniałych” (IIa) i „Fredrowe jagódki” (IIIe i IIIf). Pierwszym zadaniem drużyn było odszukanie na rynku map w języku rosyjskim, na których umieszczone były 4 przystanki zadaniowe.

Drużyny musiały dotrzeć do każdego z nich. Ostatni przystanek niezaznaczony na mapie, bardzo ważny w grze, ponieważ wykonanie zadań na nim, oznaczało pomnożenie punktów poprzednio zdobytych dwadzieścia razy był mobilny i znajdował się w obrębie olkuskiego rynku. Zaznaczone na mapie przystanki rozmieszczone były na terenie cmentarza żydowskiego w dawnym ośrodku harcerskim, przy  Pomniku 20-straconych, na cmentarzu prawosławnym oraz w Batorówce.Do zadań postawionych patrolom przez organizatorów należały: rozpoznanie na zdjęciach dworków szlacheckich ziemi olkuskiej oraz umiejscowienie ich na mapach, dopasowanie nazwisk postaci historycznych do charakterystycznych dla nich wypowiedzi, podkreślenie w ukazie carskim spisanym po powstaniu styczniowym nazw miejscowości współczesnego powiatu olkuskiego, poprawne dopasowanie zwrotu powitania „dzień dobry” w trzydziestu językach świata i na ostatnim przystanku wykazanie się wiedzą z historii naszego miasta. O 12.30 drużyny zgromadzone na rynku poznały wyniki gry. Najlepszym okazał się Patrol „Sześciu wspaniałych” z klasy IIa  naszego gimnazjum w składzie: Dagmara Krzystańska, Franciszek Kryj, Hubert Kubik, Adam Gurgul, Szymon Gamrat i Adrian Kocjan. Patrol z IIa pokonał nawet drużynę z IV LO. 

Gratulujemy sukcesu!

18.06.14r. - Święto Szkoły pod hasłem "Bez pracy nie znano by spoczynku słodyczy"

„Bez pracy nie znano by spoczynku słodyczy”- cytat pochodzący z mało znanej komedii zatytułowanej „Intryga naprędce” autorstwa naszego patrona, Aleksandra hr. Fredry, stanowił motto tegorocznych obchodów Święta Szkoły. Owocem pracy naszych uczniów są liczne  sukcesy w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i artystycznych oraz zawodach sportowych. Podczas uroczystości pani dyrektor Agata Kotnis pogratulowała zwycięzcom, wręczyła dyplomy i nagrody, życząc dalszych sukcesów. Atrakcją uroczystości były występy artystyczne, podczas których młodzież zaprezentowała swoje talenty wokalne, instrumentalne, recytatorskie i taneczne. Nie zabrakło również utworów mistrza Fredry, jak „Paweł i Gaweł” czy „Małpa w kąpieli”. Wszyscy artyści, laureaci konkursów oraz sportowcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

18.06.14r. - Gra terenowa "Szkoła dialogu"

 18 czerwca cztery drużyny z naszej szkoły uczestniczyły w grze terenowej zorganizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. Gra była  ukoronowaniem projektu „Szkoła dialogu” realizowanego przez licealistów z I LO. Zabawa  przygotowana dla olkuskich gimnazjalistów była doskonałym sposobem na zaangażowanie uczestników do poszukiwania dawnych miejsc związanych z historią oraz kulturą żydowską na terenie naszego miasta.  Sześć zespołów walczyło o zwycięstwo i  nabywało wiedzę na temat żydowskich zwyczajów i wydarzeń z okresu II wojny światowej. Grę rozpoczęła pani dyrektor oraz klasa Ic I LO  witając uczestników i objaśniając zasady gry. Następnie zespoły zaopatrzone w mapę i zestawy zadań ruszyły na trasę. Przystanki, na których należało się zameldować, by wykonać określone zadania znajdowały się w miejscach związanych z historią olkuskich Żydów. Były to: teren dawnej synagogi,  miejsce stracenia trzech Żydów przez powieszenie na Placu Augustianów, stare cmentarze żydowskie z ogromną ilością macew oraz miejsca wywozu do obozów zagłady bądź pracy. Organizatorzy zadbali także o strój oraz charakteryzację odpowiadającą tematowi projektu, która przykuwała uwagę nie tylko uczestników gry, ale również wszystkich przechodniów. Była to kolejna metoda zainteresowania ludzi postronnych, którzy każdego dnia przechodzą obok tych miejsc  obojętnie. W punktach wyznaczonych na mapie, gimnazjaliści mieli okazję dowiedzieć się o ciekawych, a niekiedy nawet drastycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Po uważnym wysłuchaniu młodzieży z I LO, uczestnicy wykonywali zadania. Trasa wycieczki obejmowała siedem miejsc, każde z nich kryło w sobie tajemnicę dawnej historii życia olkuskich Żydów.  Po odszukaniu i odwiedzeniu wszystkich miejsc z mapy, grupy powróciły do szkoły na typowy żydowski poczęstunek oraz wspólną zabawę w rytmach muzyki żydowskiej. Każdy z uczestników mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy przedstawiciel tej kultury popijając wodę z miętą i cytryną, delektując się takimi przysmakami jak "uszy Hamana" czy żydowskie chałki. W czasie podliczania punktów za rozwiązane na trasie gry zadania, gimnazjaliści mogli podziwiać żydowski taniec wykonany przez uczennice klasy 1c, a także nauczyć się podstawowych kroków do piosenki "Hava nagila". Zwycięzcami gry okazała się grupa z  klasy IIIc naszego gimnazjum w składzie: Aleksandra Caban, Agata Chojowska, Mateusz Tomczyk i Jakub Jabłoński (Ie).  Grupa zdobyła maksymalna liczbę punktów. Dwa kolejne miejsca również zajęły drużyny z naszego gimnazjum, drugie zespół z klasy Ie, a trzecie grupa z IIa. Drużyny zostały nagrodzone dyplomami i książkami wręczonymi przez panią dyrektor I LO, która zakończyła grę. Cieszymy się z sukcesu drużyn z naszego gimnazjum.

17.06.14r. -Dzień Kultury Brytyjskiej w SP Nr 9

17 czerwca 2014 r. młodzież naszego Gimnazjum została zaproszona do wzięcia udziału w Dniu Kultury Brytyjskiej w Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu. Uczennica kl. 3e - Gabriela Kasperkiewicz przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą Wielkiej Brytanii, zwłaszcza Londynu i wycieczki naszych uczniów do tego miasta.

Następnie uczniowie z kl. 1a (Aleksandra Kaim, Agata Krawczyk i Piotr Wiśniewski) i 3e (Aleksandra Gorgoń, Alicja Karłowicz i Gabriela Kasperkiewicz) przedstawili scenki dialogowe na temat kultury i życia codziennego Brytyjczyków. Wielkim zainteresowaniem cieszył się quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii - przygotowany i przeprowadzony przez uczennice z 3e - Gaję Andrukowicz i Aleksandrę Gorgoń. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki. 

Nie zabrakło również fantastycznej oprawy muzycznej, którą opracował i wykonał Mateusz Filo z kl. 3e.

16.06.14r. - Wizyta w olkuskich podziemiach

Na zaproszenie pana AleksandraWłodarza klasa III c udała się do podziemi kamienicy przy rynku, w której obecnie mieści się Bank Spółdzielczy. Uczniowie przez pół godziny wędrowali podziemnymi korytarzami, podziwiali pięknie oświetlone pomieszczenia kilkupoziomowych piwnic. Odgruzowane przy użyciu własnych sił i środków właściciela obecnie prezentują wspaniałe portale wykonane z olkuskiego piaskowca, aż trudno uwierzyć, jaki tajemniczy, niesamowity świat skrywa pod ziemią nasze miasto!

15.06.14r. - Rajd Rowerowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

 Dnia 15 czerwca 2014r. odbył się Raj Rowerowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz w ramach akcji prozdrowotnej "Weekend ze zdrowiem". Od samego rana, mimo dość rześkiej pogody, na miejsce zbiórki z terenu Ośrodka Sportowo-Wypoczynkowego "Czarna Góra" w Olkuszu zjeżdżali uczniowie naszego Gimnazjum chcący wystartować w Rajdzie Rowerowym. Trasa wiodła z Olkusza do Bukowna i z powrotem. Przez całą drogę rowerzystom asystowali oraz dbali o bezpieczeństwo policjanci i ratownicy medyczni. W Bukownie na stadionie uczestnicy dostali butelkę wody oraz słodki poczęstunek. Na miejscu w ramach odpoczynku mogliśmy wziąć udział w Jodze Śmiechu. Po odpoczynku rowerzyści ruszyli w drogę powrotną do Olkusza, która nie była wcale łatwa ze względu na liczne górki, wzniesienia i  już odczuwalne zmęczenie. Po powrocie czekał na nas gorący posiłek.

W kategorii Najliczniejszej Drużyny z Placówki Nauczania i Wychowania nasze Gimnazjum zajęło ponownie I miejsce.  Uczestnikami z Gimnazjum

nr 3 byli uczniowie wraz z kolegami i koleżankami, nauczyciele wychowania fizycznego  z rodzinami oraz rodzice, w sumie było na 46 osób. Kolejny raz świetnie się bawiliśmy i okazaliśmy się silną grupą nie do pokonania, pani Dyrektor Agata Kotnis była z nas dumna.

12.06.14r. -Bal gimnazjalistów w Dworku przy Lesie

Jednym z elementów tradycji naszego gimnazjum jest bal gimnazjalistów opuszczających mury naszej szkoły. Tegoroczny, podobnie jak poprzednie, odbył się w Dworku przy Lesie w Zawadzie. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, który brawurowo zatańczyli uczniowie, dyrekcja oraz wychowawcy klas trzecich. Później zabawa rozkręciła się na dobre przy rytmach muzyki dyskotekowej. Dodatkową atrakcją był pokaz w wykonaniu połykacza ognia. Skoczna muzyka, dobre humory oraz smaczny poczęstunek gimnazjaliści zawdzięczali Radzie Rodziców, która zajęła się organizacją tego wyjątkowego wieczoru. Pożegnanie trzecioklasistów z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu przebiegło  w radosnym nastroju, a wspomnienia z balu pozostaną w pamięci już na zawsze.

12.06.14r. -Dzień Kultury Brytyjskiej

12 czerwca 2014r.  już po raz trzynasty  w Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu uroczyście obchodziliśmy Dzień Kultury Brytyjskiej.

Święto, w którym uczestniczą  uczniowie naszej szkoły uczący się języka angielskiego. I tym razem  nie zabrakło pomysłów na świetną zabawę. Ze względu na formę uroczystości, w  tym roku udało się zaangażować sporą część młodzieży. Gimnazjaliści przygotowali profesjonalne i inspirujące prezentacje multimedialne dotyczące kultury, geografii, historii i świąt krajów anglojęzycznych.

Uczniowie  wykonali również prace plastyczne - projekty promujące naukę języka angielskiego i zachęcające do poznawania krajów anglojęzycznych.

Dzień Angielski na stałe zagościł w Planie Pracy Szkoły Gimnazjum Nr 3. Wykonawcy mieli możliwość zaprezentowania, nie tylko swoich możliwości językowych i zdolności aktorskich, ale także umiejętności wykorzystania technologii informacyjnej. Wszyscy widzowie mogli  utrwalić wiedzę i świetnie się bawić.

03.06.14r. -W 72 rocznicę likwidacji olkuskiego getta

13 czerwca  delegacja klas trzecich wzięła udział  w konferencji zorganizowanej w 72. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Olkuszu. 

Konferencję, która odbyła się w BWA rozpoczął Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika. Mówił o zaangażowaniu jego miasteczka w upamiętnienie społeczności żydowskiej, zaprosił olkuszan do zwiedzenia, jego zdaniem, najciekawszego muzeum poświęconego Żydom, które znajduje się w Chmielniku.  Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” z Krakowa przedstawił odczyt o kontaktach Jana Pawła II z wyznawcami judaizmu.


Konferencję zakończył Ireneusz Cieślik, teolog i pasjonat historii naszego miasta, który zwrócił uwagę na fakt, że pokolenie olkuszan urodzonych po wojnie nie było świadome pogromu dokonanego na narodowości żydowskiej naszego miasta. Żydzi przed wojną stanowili ponad połowę mieszkańców Olkusza. 

W naszym mieście, przez ponad pół wieku panowała zmowa milczenia. Jest to fakt bez precedensu. W całych dziejach naszego miasta ciężko znaleźć porównywalne zdarzenie i jeszcze o nim milczeć przez dziesięciolecia - mówił I. Cieślik. 

Po zakończeniu konferencji odbył się Marsz Pamięci, którego uczestnicy przeszli od budynku starostwa na dworzec kolejowy, drogą, którą 72 lata temu ponad półtora miliona wyznawców judaizmu na zawsze pożegnało się z rodzinnym miastem, by zginąć w komorach gazowych obozów koncentracyjnych.

01.06.14r. -Ogólnopolski  Konkurs Wiedzy Morskiej

 Drużyna z Olkusza w składzie Anna Zagała i Jakub Sroka z Gimnazjum nr3 oraz Natalia Szczepanek z II LO i Kamil Grzebień z IV LO zajęła  piąte miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna a historia wybrzeża polskiego”, który odbył się w Pucku w dniach 30.05-01.06.2014 r.

Rywalizacja w tym bardzo trudnym konkursie odbywa się w pięciu konkurencjach. Są to: pływanie na dystansie 50 m stylem dowolnym, strzelanie z broni pneumatycznej w pozycji stojącej (z odległości 10 m ), wiązanie węzłów żeglarskich na czas, rzut rzutką ratowniczą w oznaczonym torze oraz test z wiadomości marynistycznych.

W finale jak co roku spotkali się zwycięzcy zawodów wojewódzkich . Nasi reprezentanci zajęli 5 miejsce za Kielcami, Wrocławiem, Poznaniem i Lublinem. Na podkreślenie zasługuje też osiągnięcie Kamila Grzebienia, który zwyciężył w wiązaniu węzłów żeglarskich zdobywając tytuł mistrzyni kraju w tej konkurencji.

Do konkursu młodzież przygotował mgr Grzegorz Starosta.

29.05.14r. - XI Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii i Krajach Anglojęzycznych

Nie tylko znajomość języka, ale także historii, kultury i dnia codziennego Wielkiej Brytanii i Krajów Anglojęzycznych liczyła się podczas XI Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Krajach Anglojęzycznych. Wzięło w nim udział 20 uczniów z 6 gimnazjów.

Najlepszymi byli uczniowie z Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie: Mikołaj Milanowski i Jakub Krawiec - opiekun pani Agnieszka Demus, III miejsce przypadło uczennicy naszego gimnazjum: Aleksandrze Wiśniewskiej - opiekun pani Marta Rozmus.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy upominki. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwa językowe: Macmillan, Oxford University Press oraz Express Publishing.

Organizatorkami konkursu były: Wioletta Krysztofiak, Marta Rozmus, Ewa Blehm - nauczycielki języka angielskiego z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

23.05.14r. - Pieszy rajd wiosenny

  23 maja 38 uczniów z naszej szkoły brało udział w Pieszym Rajdzie Wiosennym. Tegoroczne dziewiętnaste tak liczne spotkanie organizowane przez Koło Opiekunów SKKT przebiegało pod hasłem „Historia Olkusza ze szczególnym uwzględnieniem Historii ratusza i wieży kościelnej”. Uczniowie wyruszyli z pętli autobusowej w Osieku w kierunku Olkusza. Meta znajdowała się przy SP NR 1 w Olkuszu. Organizatorzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich. Uczestnikom sprzyjała wspaniała pogoda i dopisywał humor.

20-23.05.14r. - Gimnazjaliści z wizytą w Wiedniu i Budapeszcie

 W dniach 20-23 maja młodzież klas IIIc i IIIe pod opieką wychowawców podróżowała po stolicach byłej monarchii Austro –Węgierskiej.

W Wiedniu gimnazjaliści zwiedzili komnaty i ogrody Schönbrunn - letniej rezydencji Habsburgów oraz Muzeum Historii Naturalnej. Wiele ciekawych miejsc w stolicy Austrii trzecioklasiści poznali w czasie dwugodzinnego spaceru z przewodnikiem. Odwiedzili też Kahlenberg – wzgórze, z którego Jan III Sobieski dokonał w 1683 r. słynnej odsieczy.

W Budapeszcie podobało się Wzgórze Zamkowe, szczególnie urokliwe Baszty Rybackie, ale największą atrakcją był nocny rejs statkiem i podziwianie pięknie rozświetlonej stolicy Węgier. Młodzież  odwiedziła też stolicę Słowacji – Bratysławę. Oprócz stolic gimnazjaliści zwiedzili czeskie miasta:

Kromieryż ze wspaniałymi ogrodami i rezydencją arcybiskupów, stolicę Moraw – Brno oraz malowniczo położony Mikulow, węgierskie Szentendre – miejsce uwielbiane przez artystów ze znanym muzeum marcepanu, Esztergom  (pierwszą stolicę Węgier) ze słynną bazyliką oraz Wyszehrad – znany w średniowieczu ze zjazdów monarchów, w których uczestniczył Kazimierz Wielki, a obecnie ze spotkań głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Młodzieży w czasie całego pobytu dopisała piękna pogoda.

Ostatnia wycieczka trzecioklasistów w gimnazjum bardzo się podobała i na długo zostanie w pamięci


15.05.14r. - I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego " Flying Colours"

Dnia 15 maja 2014r. w Gimnazjum Nr 3 odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Flying Colours" dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

Konkurs składał się z zadań zamkniętych sprawdzających: rozumienie tekstu słuchanego i czytanego, znajomość środków i funkcji językowych, a także wiedzę dotyczącą krajów anglojęzycznych.

Pomysł zorganizowania konkursu spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

W konkursie wzięło udział 30uczniów. Najlepszymi byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witeradowie: Anna Banyś i Przemysław Kozub-opiekun pani Karolina Skawińska, III miejsce zajął Wojciech Banyś ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu-opiekun pani Joanna Ziarko. Gratulujemy zwycięzcom!

Nagrody ufundowały wydawnictwa językowe: Macmillan i Oxford University Press.

09.05.14r. - „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – wizyta klas trzecich w Muzeum Auschwitz-Birkenau

 W słoneczny majowy dzień młodzież klas trzecich udała się do Muzeum Auschwitz –Birkenau, by uświadomić sobie ogrom hitlerowskich zbrodni dokonywanych na narodzie żydowskim, Romach, Polakach, jeńcach radzieckich i innych ofiarach obozu.

Gimnazjaliści w pięciu grupach zasłuchani w opowieść przewodniczek przekroczyli bramę ze słynnym napisem „Arbeit macht frei”. W kilku blokach obejrzeli ekspozycje poświęcone więźniom, poznali miejsca kaźni, wśród nich komorę gazową i krematorium. Następnie udali się do pobliskiej Brzezinki, gdzie mogli ocenić skalę Auschwitz II – Birkenau – największego nazistowskiego obozu śmierci.

 Zwiedzając barak mieszkalny oraz dwa baraki sanitarne zapoznali się z potwornymi warunkami życia i mękami przeżywanymi codziennie przez  umieszczonych tam więźniów. Pod pomnikiem w Brzezince gimnazjaliści złożyli symboliczny znicz oddając hołd ofiarom obozu. Oświęcim – miejsce największej zbrodni dokonanej na ludzkości przez hitlerowskich oprawców bez wątpienia był dla trzecioklasistów nie tylko żywą lekcją historii o Holokauście, ale także głęboką refleksją nad potwornością wojny i wypaczeniami ludzkiej natury.

08.05.14r. - Dzień Zwycięstwa


     Po raz pierwszy w tym roku szkolnym braliśmy udział w miejsko-gminnych obchodach zakończenia II wojny światowej.  O 11.00 spod naszej szkoły wyruszył siedemdziesięcioosobowy orszak żołnierzy, partyzantów, sanitariuszek – postaci II wojny. Nieśli  polskie flagi, transparenty  z napisami „Dzień Zwycięstwa” , „8 maja 1945 r. – zakończenie wojny”, towarzyszyła im płynąca z megafonów żołnierska muzyka. Straż miejska zapewniała bezpieczeństwo, przechodnie uśmiechali się, bili brawo, starsi nie ukrywali wzruszenia. Marsz zakończył się przy pomniku w parku miejskim. Tam rozegrało się widowisko:  zwykły dzień, na ulicy tłoczno, przechodnie mijają się, czasem ktoś przystaje, rozmawia z napotkanym znajomym… nagle rozlega się wycie syreny przeciwlotniczej. Tłum patrzy w niebo, jeszcze nic nie widzi… syrenę alarmową zagłusza ryk bombowców… ludzie rzucają się do ucieczki… spadają bomby… ulica jest już pusta… niespodziewanie pojawia się młoda dziewczyna, słyszy samoloty… rozlega się huk, dziewczyna pada, podbiega do niej sanitariuszka i odprowadza ją w bezpieczne miejsce… milkną samoloty, ich rumor zastępują serie karabinowych wystrzałów… zza drzew wychodzą żołnierze i partyzanci… mierzą do niewidocznego wroga… wkrótce wszystko cichnie, chłopcy znikają znów w parku. Przy pomniku pojawia się recytatorka, wzruszenie zebranych potęguje piosenka Sławy Przybylskiej „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, wtedy żołnierze i partyzanci wychodzą zza drzew i ustawiają się przy pomniku, gdy Przybylska zaczyna drugą zwrotkę słowami „Gdzie dziewczęta z tamtych lat”  do chłopców dołączają sanitariuszki, harcerki i łączniczki roznoszące ulotki. Gimnazjaliści przedstawiają postaci związane z ziemią olkuską, bohaterów wojny: Antoniego Kocjana olkuszanina, który rozpracował hitlerowską tajną broń – pociski rakietowe v1 i v2, mówiono o nim, że wygrał II wojnę, Gerarda Woźnicę ps. Hardy – najsłynniejszego lokalnego partyzanta dowodzącego oddziałem rozpoznawczym 23.Dywizji Piechoty AK „Surowiec”, pilota Władysława Gnysia, który 1 września 1939 r. nad wsią Żurada zestrzelił dwa niemieckie bombowce (były to pierwsze zestrzelenia podczas II wojny światowej), Henryka Mandelbauma więźnia KL Auschwitz, świadka słynnego buntu Sonderkommando. Inscenizację kończy przejmująca pieśń Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie, co właściwie mnie tu trzyma”.

    Burmistrz p. Dariusz Rzepka nie krył wzruszenia i dziękował młodzieży słowami:  „Dziękuję uczniom z „Trójki” za wzruszające, poważne podejście do zadania, jakie przed wami postawiliśmy, a także dyrekcji szkoły i nauczycielkom historii. Młodzi olkuszanie - to, jacy jesteście, świadczy o tym, że przyszłość naszego kraju zapowiada się pomyślnie”.            

    Po odegraniu hymnu państwowego przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, kombatanci, policjanci oraz strażacy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość kończyły pamiątkowe zdjęcia gimnazjalistów z kombatantami, po czym orszak  wyruszył w drogę powrotną do szkoły. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas IIIc, IIa i Ie przygotowywani przez nauczycielki historii.

08.05.14r. - Dyskoteka pożegnalna

 Samorząd Uczniowski zorganizował 8 maja ostatnią dyskotekę w tym roku. Tym razem żegnaliśmy uczniów klas trzecich, którzy bawili się z nami ostatni raz. Dyskoteki pożegnalne każdego roku mają inny klimat  i stylizację. Tym razem młodzież przyszła ubrana na czarno-biało, co przy użyciu ultrafioletu zamontowanego na korytarzu dało niesamowity efekt. Atmosfera i temperatura zabawy były naprawdę gorące, więc uczniowie otrzymali darmową wodę, colę i soki.

Filmiki z dyskoteki można oglądać na stronie „Samorząd Uczniowski G3 Olkusz” na facebooku.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.


07.05.14r. - Niech się święci 3 Maj

 W tym roku szkolnym w nietypowy sposób uczciliśmy 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Na zorganizowanej przez nauczycieli historii wieczornicy konstytucyjnej delegaci klas drugich odczytali referaty dotyczące polskich symboli narodowych – hymnu, godła i flagi. Następnie  zgromadzona młodzież pobierała lekcję historii i patriotyzmu z  prezentacji multimedialnych  dotyczących obrad Sejmu Wielkiego i innych ważnych dla Polaków wydarzeń związanych zarówno z Ojczyzną niepodległą jak i zniewoloną. Wieczornicę uatrakcyjnił występ Gosi Bednarskiej i Ani Ławruk, które rapowały utwory patriotyczne własnego autorstwa. Po zakończeniu podniosłej części wieczornicy rozpoczął się historyczny wieczór filmowy.  Wówczas to w  miłej atmosferze, przy kawałku pizzy można było zobaczyć ciekawe kino.

17.04.14r. - W krzyżu zbawienie... Akademia z okazji  Świąt Wielkiej Nocy

W środę, 17 marca 2014 roku, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie klasy I b pod opieką p. Roberta Ceklarza przygotowali program artystyczny, którego motywem przewodnim był krzyż. Refleksje na temat życia, cierpienia i radości ze zmartwychwstania Pana przeplatane były pieśniami w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego. Oczywiście nie zabrakło świątecznych życzeń skierowanych przez panią dyrektor Agatę Kotnis do uczniów i ich rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. W wiosennym nastroju pożegnaliśmy szkołę na kilka dni, by ten czas spędzić w gronie rodzinnym.

09-11.03.14r. - Gimnazjalia 2014

 W dniach od 9 do 11 kwietnia w naszej szkole miały miejsce tzw. Gimnazjalia, podczas których uczniowie klas szóstych szkół podstawowych mogli obejrzeć nasze gimnazjum. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. efektowne doświadczenia fizyczne, prezentacje multimedialne, występy artystyczne naszych uczniów.

Pani dyrektor  podczas krótkiego przemówienia przedstawiła atuty uczęszczania do Gimnazjum nr 3 w Olkuszu i zaprezentowała sukcesy uczniów.
Mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy dobrze się bawili i zobaczyli, jak wygląda życie naszej szkoły.
Już po wakacjach wielu z nich będzie należało do społeczności Gimnazjum nr 3, z czego bardzo się cieszymy.

08.04.14r. - XIV "Laur Trójki" rozstrzygnięty!

 08.04 we wtorek  w  naszej szkole  odbył się  XIV Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”, w którym wzięło udział 29 gimnazjalistów– wytypowanych w marcowych eliminacjach szkolnych. Uczniowie reprezentowali dwanaście gimnazjów powiatu olkuskiego. Etap powiatowy składał się z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy w XVII i XVIII  wieku oraz  Polska, Małopolska i Olkusz w czasach królów elekcyjnych. W pierwszej części uczniowie przez pięćdziesiąt minut rozwiązywali test, wykazując się niezbędnymi umiejętnościami i wiedzą.

Do drugiej części zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów. Po emocjonującej rundzie drugiej jury wyłoniło 5 finalistów walczących o rozdział  cennych nagród. By je zdobyć  najlepsi rozwiązywali pisemnie trzy zadania: krzyżówkę,  mapę i tekst źródłowy. Ostatecznym zwycięzcą został Jakub Kuś  z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Małgorzata Paulewicz),  drugie miejsce zajął Jakub Mik z Gimnazjum w Bydlinie (opiekun mgr Jolanta Haberka),  trzecie miejsce przypadło Kamilowi Sławkowskiemu z Gimnazjum w Kluczach (opiekun mgr Teresa Gut), czwarte miejsce uzyskał Rafał Dąbek z Gimnazjum nr 1 w Bukownie (opiekun mgr Mirosława Nadymus), piąty był Kacper Kluczewski z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun mgr Dorota Harężlak).

Zwycięzcy uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami: tabletem,  dwoma aparatami cyfrowymi, słuchawkami oraz  cennymi książkami i piórami.Nagrody ufundowały firmy: BOLTECH Sp. z o.o.,  Etex Building Materials Polska Sp.z o.o., Supermarket Nasz, MOK Olkusz, posłowie na Sejm RP p. Lidia Gądek i p. Jacek Osuch oraz p. Robert Chojowski i p. Robert Baran. Poczęstunek dla młodzieży i opiekunów sponsorowali pani Jadwiga Klich  i pan Grzegorz Pomierny. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują.

Celem konkursu organizowanego od czternastu  lat przez mgr Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, mgr Dorotę Harężlak i mgr Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych oraz propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie.

29.03.14r. - Sukcesy Norberta  Szwagierczaka w Mistrzostwach Polski Oyama Karate 

Dnia 29.03.14 r. w Tychach odbyły się XX Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kata, w których wystartowało 192 zawodników i zawodniczek z 26 klubów Oyama karate.
Mistrzostwa stały na wysokim i wyrównanym poziomie sportowym.  Zaszczytny tytuł Mistrza Polski Juniorów w kategorii Kobudo zdobył uczeń naszego gimnazjum Norbert Szwagierczak z klasy II e. Norbert zajął również II miejsce w kategorii Kata. Gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy dalszych.

28.03.14r. - Mistrz Ortografii  wyłoniony!

 Dnia 28 marca odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało siedem gimnazjów powiatu olkuskiego, a w konkursie uczestniczyło 21 uczniów. Gimnazjaliści zmagali się z pisownią w tekście pt. „O malarzu, co miał hyzia”, a pułapek ortograficznych autorki tekstu zastawiły wiele. Oto krótki fragment finałowego dyktanda: Na pół przemyślana kompozycja przedstawiała bindaż przypominający chaszcze poprzetykane heliotropem, smółką pospolitą      i czarnymi jeżynami.


Uważny obserwator dostrzegłby też  jeżatkę oplatającą pień hikory, a obok ażurowy płot zasłonięty przez liście hoi będące schronieniem dla rohatyńców. Nieopodal malarz umieścił krzew czeremchy, a na nim  białorzytki i jerzyki oraz pszenżyto, nibyjagody czar-ziela i bukszpan.

Konkurs wygrała uczennica naszego gimnazjum - Barbara Chwast, która zdobyła zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii. Wicemistrzyniami Ortografii zostały uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach – Weronika Mucha i Natalia Grzanka. Nagrody dla zwycięzców ufundowało m. in. Wydawnictwo Szkolne PWN, za co dziękujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych owocnych zmagań z polską ortografią.

Laureatka Małopolskiego Konkursu Biblijnego

      Weronika Orkisz z klasy 2d została laureatką Małopolskiego Konkursu Biblijnego. Literatura, z której przygotowywała się uczennica, była w tym roku szkolnym wyjątkowo trudna i obejmował 1 i 2 Księgę Królewską oraz literaturę dodatkową. Tym większe gratulacje należą się Weronice. Uczennica mieszka w Parafii św. Mikołaja w Gorenicach

26-28.03.14r. - "PRZEZ JEZUSA Z JEZUSEM I W JEZUSIE" - innowacyjne rekolekcje Wielkopostne

 Msza święta, zajęcia i film, które w tym roku zaproponowano młodzieży były najlepszym antidotum na nudę, lenistwo i wiosenne przesilenie. W pierwszym dniu rekolekcji, których motto brzmiało: „Sen mara, Bóg wiara”  uczniowie uczestniczyli w warsztatach: ikonograficznych (prowadząca p. B. Ciuruś), plastycznych (p. J. Kantorowicz), tanecznych (p. M. Mroczek), muzycznych (p. M. Kocjan), zdobniczych (s. T. Matlak), rzeźbiarskich (p. T. Gogól), informatycznych (p. J. Szotek) i plastycznych (p. D. Piątkowska).
Dwie grupy uczniów spotkały się z lekarzami - dr Małgorzatą Kruczak - Wdowik i dr. Dariuszem Wdowikiem.  Powstałe podczas warsztatów prace, a wręcz dzieła sztuki, przyniosły wiele radości zarówno prowadzącym, jak i uczniom.
Tego dnia młodzież wzięła także  udział w drodze krzyżowej, którą sama przygotowała i prowadziła.

    Dzień drugi przebiegał pod hasłem: „Chrystus leczy złamanych na duchu w czasie sakramentu pokuty”. Młodzież zgromadzona w kościele przystąpiła do spowiedzi oraz uczestniczyła w eucharystii. Film pt. „Największy z cudów”, który obejrzeliśmy trzeciego dnia rekolekcji  wprowadził młodzież w trudną, ale bardzo potrzebną problematykę mszy świętej –  największego z cudów  i daru, jaki otrzymaliśmy od Jezusa.

Tegoroczne nietypowe rekolekcje wielkopostne przygotował ks. Michał Gogól i Bożena Szymonek przy współudziale dyrekcji i nauczycieli.

25.03.14r. - Debata uczniowska w IV LO

 25 marca klasa III c z wychowawczynią została zaproszona na debatę uczniowską zorganizowaną w sąsiednim IV LO. Tematem była aktywność społeczno – polityczna młodzieży niezbędna we współczesnej demokracji. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi: euro posłanką p. Różą Thun, posłanką na Sejm RP p. Lidią Gądek, wicestarostą olkuskim p. Pawłem Piasnym, dyrektorem IV LO p. Piotrem Grojcem zastanawiano się,  jak zachęcić młodzież do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Debatę zorganizowali i prowadzili uczniowie IV LO – Konrad Kulig (nasz absolwent) i Mateusz Radomski. Organizując spotkanie z parlamentarzystami licealiści walczą o uzyskanie mandatu na XX jubileuszowa sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, chcą też zorganizować (jak nasze gimnazjum cztery i dwa lata temu) kampanię profrekwencyjną, by zachęcić  dorosłych olkuszan do pójścia do urn w maju. Życzymy sukcesów!

20.03.14r. - IV Noc filmowa

 Dnia 20 marca rozpoczęła się  kolejna noc filmowa. Tym razem uczniowie mieli okazję obserwować niebo przez teleskop. Mogliśmy zobaczyć Jowisz i jego księżyce i oczywiście Księżyc. Obserwacje odbywały się przy ognisku i kiełbaskach, a  ponieważ była to noc filmowa połączona z podziwianiem nieba, nie obyło się bez filmów w tej tematyce.
W międzyczasie tworzyliśmy Marzanny, których wprawdzie nie topiliśmy, gdyż w tym roku zima odeszła od nas znacznie wcześniej niż normalnie. Efekty naszej pracy będzie można oglądać na korytarzu segmentu A. To niestety była ostatnia noc filmowa w tym roku. W kolejnym mamy nadzieję kontynuować tę tradycję.

17.03.14r. - Dzień Św. Patryka w SP Nr 5

        Już po raz kolejny młodzież Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu uroczyście obchodziła Dzień Św. Patryka.
W tym roku gimnazjaliści z klas I a,  II c  oraz II e odegrali dowcipne scenki dialogowe dotyczące zwyczajów, kultury i życia codziennego mieszkańców krajów anglojęzycznych. Nie zabrakło konkursów  dla uczniów szkoły podstawowej, sprawdzających wiedzę z języka angielskiego. Konkursy opracowały uczennice z klasy II c. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez wydawnictwa językowe - Macmillan Polska i Oxford University Press.
Młodzież gimnazjalna nie tylko zaprezentowała umiejętności i zdolności językowe, ale także aktorskie i wokalne.

13.03.14r. - warsztaty Cambridge ESOL w British Council 

    Dnia 13 marca 2014r. uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach dotyczących egzaminów organizowanych przez Cambridge ESOL w British Council w Krakowie.
Spotkanie poświęcone było w szczególności egzaminowi PET. Młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, biorąc udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem fragmentów oryginalnych egzaminów.
Uczniowie zostali poinformowani o szerokim zastosowaniu egzaminów Cambridge English, wiedzą, że są one wykorzystywane przez wiele instytucji, w tym uczelni wyższych oraz pracodawców w celach rekrutacyjnych, do bieżącej oceny umiejętności i postępów w nauce języka oraz jako element awansu zawodowego.
Studenci posiadający certyfikat Cambridge English na odpowiednim poziomie mogą:
-uzyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia
-zaliczyć zajęcia z języka angielskiego
-otrzymać zwolnienie z egzaminów końcowych z języka angielskiego
-brać udział w programach wymiany międzyuczelnianej
-studiować za granicą.

Gimnazjaliści czytają Herberta!

        Włączyliśmy się do akcji „Czytam w podróży ... Herberta”  i 27 marca (czwartek) uczniowie naszej szkoły będą rozdawać zakładki do książek z fragmentami utworów poety.

Wg Marii Dzieduszyckiej, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta - Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – Dlatego projekt „Czytam w podróży ... Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle.

Szkolna lekcja empatii

 Pomoc innym zawsze była stawiana przez uczniów naszego gimnazjum na pierwszym miejscu. Dlatego tez ochoczo przystąpili do akcji zbierania zakrętek na rzecz Oskara. Pod czujnym okiem nauczycieli udało nam się zebrać blisko 200 kg, a jak mówią uczniowie - to dopiero początek! Poprzez uczestnictwo w akcjach charytatywnych tego typu młodzież uczy się systematyczności, sumienności oraz odkrywa, jak wielkie znaczenie mają nawet najmniejsze czyny.

Ponadto zebrane zakrętki trafiają do recyklingu, dzięki czemu ilość odpadów w naszej gminie ulega zmniejszeniu. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy, natomiast tych,  którzy z różnych przyczyn jeszcze tego nie zrobili, zachęcamy do jak najszybszego przystąpienia do zbiórki!

08.03.14r. - Dzień Kobiet

 Dnia 8 marca  Samorząd Uczniowski zorganizował niespodziankę dla wszystkich kobiet  i dziewcząt z naszej szkoły. Chłopcy witali przychodzące do szkoły młodsze i nieco starsze panie serdecznymi życzeniami oraz drobnymi słodkimi upominkami. Nie zabrakło także kwiatów, gdyż chłopcy pokazali klasę i stanęli na wysokości zadania.

W czasie przerw można było usłyszeć piosenki o kobietach oraz podziwiać urodę naszych dziewcząt na telebimie. Zdjęcia gimnazjalistek dodawane były na bieżąco, co wzbudzało duży entuzjazm i wywoływało uśmiech na twarzach.

Tegoroczny  Dzień Kobiet w Gimnazjum Nr 3 uważamy za szczególnie udany.