28.06.13r. - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji. Jak zwykle uroczystość ta została rozdzielona na dwie tury. W pierwszej uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich, a  w drugiej trzecioklasiści. Najlepsi pierwszoklasiści  i drugoklasiści otrzymali z rąk pani dyrektor świadectwa z biało – czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe za znaczące osiągnięcia w bieżącym roku szkolnym. Po pożegnaniu z wychowawcami i kolegami z klasy radośni rozpoczęli upragniony wakacyjny wypoczynek.

O godz. 10.00 rozpoczęło się  pożegnanie tegorocznych absolwentów z naszym gimnazjum, w którym przez ostatnie trzy lata przeżywali radość sukcesów oraz smak porażek, poznawali otaczający świat i zawiązywali przyjaźnie. Myślą przewodnią uroczystości były słowa Juliusza Słowackiego „Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami”. Podczas części oficjalnej pani dyrektor Bożena Krok pogratulowała uczniom wysokich wyników nauczania oraz nagrodziła wyróżniających się trzecioklasistów nagrodami. Zaszczytny tytuł PRIMUS INTER PARES otrzymała Maria Taborek z klasy III d. Część artystyczną uświetniły występy wokalne i taneczne, których motywem przewodnim były spostrzeżenia dotyczące absolwentów i ich przeżyć podczas nauki w naszym gimnazjum. Jak zwykle najwięcej emocji wzbudziła prezentacja multimedialna, której bohaterami byli tegoroczni absolwenci. Nie zabrakło również podziękowań dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, którzy wspólnie dokładali starań, by lata spędzone w tej szkole upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Ostatnim elementem było pożegnalne spotkanie z wychowawcami, podczas którego nie zabrakło wzruszeń i dyskretnie ocieranych łez.

Absolwentom życzymy przyjęcia do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej, a wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku, radosnych chwil spędzonych w doborowym towarzystwie, szczerych przyjaźni zawartych podczas wakacyjnych wojaży oraz samych słonecznych dni.

25.06.13r. - Nagrody dla najlepszych!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na uroczystość wręczenia dyplomów i nagród ufundowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla gimnazjalistów, którzy w roku szkolnym 2012/2013 odnieśli znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych. Jak zwykle nasza szkoła była licznie reprezentowana przez uczniów i nauczycieli, którzy przygotowywali swych wychowanków. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

21.06.13r. - Święto Szkoły.

220 lat temu, 20 czerwca przyszedł na świat patron naszej szkoły -  Aleksander hr. Fredro. Z tej okazji uczniowie, rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły spotkali się na organizowanym corocznie Święcie Szkoły.  Obchody upamiętniające postać tego wielkiego poety i komediopisarza stały się okazją, by uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych, odebrali z rąk dyrektora naszego gimnazjum - Bożeny Krok - dyplomy oraz nagrody. Uroczystość uświetniły liczne występy naszych uczniów.  Zespół instrumentalno - wokalny pod kierownictwem Pani Małgorzaty Kocjan zapewnił piękną oprawę muzyczną całej uroczystości. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy naszych sportowców: Kacpra Panasiuka z klasy 1c, który zaprezentował skoki na ścieżce,  Kingi Skalniak z klasy 2c oraz Norberta Szwagierczaka z klasy 1e pod kierownictwem Kazimierza Skalniaka, którzy pokazali niezwykle efektowne ćwiczenia karate. Nie zabrakło też poezji. Nasi szkolni poeci : Agata Chojowska (2c) oraz Krzysztof Poch (2f)  wyrecytowali własne wiersze. Niezwykle widowiskowy okazał się występ zespołu tanecznego „Wena”, który wprowadził nas w nastrój wakacyjny. Na zakończenie wszyscy zostali uwieńczeni na pamiątkowych zdjęciach.

18.06.13r. - Spotkanie z  konsultantem Cambridge  English.

Dnia 18 czerwca 2013r. odbyła się prezentacja dla uczniów klas III naszej szkoły dotycząca egzaminów organizowanych przez Cambridge ESOL.

Spotkanie poświęcone było w szczególności egzaminom PET, KET oraz FCE. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności biorąc udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem fragmentów oryginalnych egzaminów.

Uczniowie zostali poinformowani o szerokim zastosowaniu egzaminów Cambridge English, wiedzą, że są one wykorzystywane przez wiele instytucji, w tym uczelni wyższych oraz pracodawców w celach rekrutacyjnych, do bieżącej oceny umiejętności i postępów w nauce języka oraz jako element awansu zawodowego.

Studenci posiadający certyfikat Cambridge English na odpowiednim poziomie mogą:

- uzyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia,

- zaliczyć zajęcia z języka angielskiego,

- otrzymać zwolnienie z egzaminów końcowych z języka angielskiego,

- brać udział w programach wymiany międzyuczelnianej,

- studiować za granicą.

Prezentację poprowadziła pani Aleksandra Kuhn - konsultant Cambridge English.

14-16.06.13r. - Młodzieżowy Konkurs Wiedzy Morskiej.

        W dniach 14-16 czerwca 2013 roku w Pucku rozegrany został LI finał centralny Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego”. Nasi reprezentanci odnieśli w tych zawodach ogromny sukces zdobywając II miejsce w Kraju. Tradycyjnie, jak co roku reprezentację województwa małopolskiego tworzyli uczniowie olkuskich szkół. Dorota Wdowik i Kamil Grzebień z Gimnazjum nr3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu oraz Wioleta Bac i Maciej Kocjan z IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu.

        Rywalizacja w tym konkursie odbywa się w pięciu konkurencjach. Są to: pływanie na dystansie 50m stylem dowolnym, strzelanie z broni pneumatycznej w pozycji stojącej (odległość 10m), wiązanie węzłów żeglarskich na czas (30 węzłów), rzut rzutką ratowniczą w oznaczonym torze oraz test (obejmujący zakres wiadomości z żeglarstwa, geografii i historii związanej z regionami nadbałtyckimi i Morzem Bałtyckim, Polską Marynarką Wojenną).

W finale, jak co roku spotkali się zwycięzcy zawodów wojewódzkich. Nasi zawodnicy w gronie 15 drużyn zajęli II miejsce za Poznaniem, na III miejscu znalazły się Kielce, IV miejsce zajął Białystok a V Katowice. Reprezentanci Olkusza tradycyjnie zajęli czołowe lokaty w poszczególnych konkurencjach – wiązanie węzłów żeglarskich oraz strzelanie I miejsce, rzut rzutką ratowniczą – 3 miejsce oraz test wiedzy – 2 miejsce. W klasyfikacji indywidualnej w szkołach gimnazjalnych Dorota Wdowik wśród dziewcząt zajęła II miejsce natomiast Kamil Grzebień wśród chłopców uplasował się na VI miejscu. W szkołach ponadgimnzajalnych w kategorii dziewcząt Wioleta Bac zajęła II miejsce w wśród chłopców Maciej Kocjan III miejce.

Dodać należ, iż tegoroczny sukces olkuskiej drużyny jest najwyższym osiągnięciem dla województwa małopolskiego w 51 edycjach tego konkursu.
Drużynę naszą do zawodów przygotowuje dwóch nauczycieli: pan Grzegorz Starosta (Gimnazjum nr3) oraz pan Michał Masłowski (IV LO).

07.06.13r. - Niech  żyje bal!

Tegoroczny komers klas trzecich, który miał miejsce w Dworku przy Lesie, był niezwykle udany. Dokładnie o godzinie 17.00 zabrzmiały dźwięki poloneza i pierwsza grupa tańczących ruszyła dostojnym krokiem, rozpoczynając tym samym komers. Pogoda jak zawsze wszystkich zaskoczyła, a dzięki pięknemu słońcu uczniowie i nauczyciele mogli się również bawić na dworze. Młodzież w eleganckich sukniach i garniturach szalała na parkiecie w rytm muzyki disco. Nauczycieli także nie trzeba było zachęcać do tańca, dlatego ta impreza była tak udana. Co nam po tej niezwykle udanej imprezie pozostało? Przeróżne zdjęcia, bolące nogi i mnóstwo wspaniałych wspomnień! 

21.05.13r. - Konkurs wiedzy o życiu i twórczości  patrona szkoły.

    21 maja 2013 r. uczniowie klas pierwszych przystąpili do konkursu o życiu i twórczości Aleksandra hr. Fredry. Tegoroczny konkurs jest wyjątkowy, ponieważ wkrótce minie 220 rocznica urodzin znakomitego komediopisarza. Na uwagę zasługuje fakt, że nawet Sejm Rzeczpospolitej Polskiej złożył hołd wielkiemu Polakowi, bo jak napisano w projekcie uchwały „Aleksander Fredro to nie tylko wspaniały komediopisarz, ale także żołnierz napoleoński odznaczony Virtuti Militari, poseł Sejmu Krajowego i członek Akademii Umiejętności”. Zmagania uczestników poprzedziły lekcje wychowawcze na temat patrona szkoły. Na korytarzu można również obejrzeć gazetkę tematyczną.
W konkursie zorganizowanym przez bibliotekarki Zofię Jurek i Annę Majcherek wzięło udział 24 uczniów.

Największą wiedzą wykazali się:

Patrycja Zalewska  I a – I miejsce

Daniel Kemona  I c – II miejsce

Patrycja Piątek  I b – III miejsce

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe podczas Święta Szkoły.

21-23.05.13r. - Zwiedzamy Warszawę.

    W tym roku szkolnym młodzież klas drugich udała się na wycieczkę trzydniową do Warszawy w dwóch turach: 15.05.-17.05. oraz 21.05.-23.05. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski i Starówkę. Drugiego dnia czekało na nas więcej atrakcji. Zaczęliśmy dzień od wizyty w Sejmie, gdzie przysłuchiwaliśmy się obradom i spotkaliśmy się z posłem olkuskim, panem Jackiem Osuchem, następnie udaliśmy się od Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym oprowadzali nas kombatanci – uczestnicy powstania. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, później krótka wizyta we wspaniałych ogrodach Biblioteki Warszawskiej i w końcu zwiedzanie pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Po obiadokolacji zakończyliśmy ten obfitujący w atrakcje dzień wizytą w Złotych Tarasach. Trzeci dzień zaskoczył nas niezbyt przyjazną aurą. Mimo to zwiedziliśmy cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie złożyliśmy znicz pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Katyńskiej, odwiedziliśmy groby Polaków poległych w zrywach niepodległościowych i w czasie wojen. Potem udaliśmy się na Stary Cmentarz Powązkowski, gdzie pochowano wielu zasłużonych dla ojczyzny Polaków – artystów, polityków, ludzi kultury. Symboliczny znicz złożyliśmy w katakumbach pod płytą nagrobną Czesława Niemena. Następnie zwiedzaliśmy Warszawę z autokaru, widzieliśmy m.in. Teatr Wielki, Grób Nieznanego Żołnierza, Stadion Narodowy, Belweder, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Sąd Najwyższy i inne. Odwiedziliśmy też warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Łazienek, które musieliśmy ograniczyć do minimum. Zobaczyliśmy tam Pałac na Wodzie, Szkołę Podchorążych, gdzie rozpoczęło się powstanie listopadowe oraz popiersie jego inicjatora Piotra Wysockiego. Obie grupy wycieczkowe obejrzały też spektakl teatralny w jednym z warszawskich teatrów – pierwsza musical „Deszczowa piosenka” w Teatrze Roma, a druga zabawną komedię „Przez park na bosaka” w Teatrze Kwadrat z Andrzejem Nejmanem, Iloną Chojnowską, Ewą Ziętek i Grzegorzem Wonsem w rolach głównych. Wycieczka bardzo się podobała i została wysoko oceniona zarówno przez młodzież jak i opiekunów.

20.05.13r. - Wystawa w szkolnej bibliotece.

           Od 20 maja w bibliotece można podziwiać prace pani Beaty Soboń. Olkuska artystka ukończyła wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz elementy informatyki i obsługę programów graficznych w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od 1992 r. pracuje w MOK w Olkuszu m.in. jako instruktor plastyki.
Zajmuje się grafiką komputerową oraz grafiką użytkową.
Wystawę będzie można oglądać do 7 czerwca. Zapraszamy!

17.05.13r. - Z ekologią na Ty!

    W piątek 17 maja w olkuskim magistracie wręczono nagrody laureatom konkursów ekologicznych organizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska UMiG. Konkursy były jednym z elementów działań związanych z udziałem naszej gminy w kampanii IV Ogólnopolski Dzień Recyklingu oraz „Listy do Ziemi”. Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie na pracę wykonaną z odpadów segregowanych np. butelek typu PET, nakrętek, puszek, papieru itp. Prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie. Jak się okazało, z odpadów można wyczarować nie tylko ozdoby, ale kapelusze, torebki, a nawet krzesła i zabawki. Praca wykonana przez uczennicę naszego gimnazjum- Magdalenę Gęgotek zajęła II miejsce! Dodatkowo, do gimnazjalistów skierowany był konkurs na hasło promujące segregację odpadów. W tym konkursie nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni: pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Wojciechowska z klasy 1a, a wyróżnienia otrzymali Adam Gurgul i Przemysław Grabowski, także uczniowie klasy 1a. Gratulujemy!

16.05.13r. - Triumf w Powiatowym Konkursie Czytelniczym.

         06. 05. 13r. odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” zorganizowany przez Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu.
Do konkursowych zmagań przystąpiło 10 gimnazjów z powiatu olkuskiego. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Barbara Chwast z klasy I e, Aleksandra Caban z klasy II c i Olga Wójcikowska z klasy III b. Dwie z nich zdeklasowały wszystkich uczestników i znalazły  się w czołówce - Aleksandra na miejscu pierwszym, a Olga na drugim.
Z obu laureatek jesteśmy dumni i serdecznie im gratulujemy!

Opiekunami uczennic były Zofia Jurek i Anna Majcherek.

15.05.13r. - Dzień Kultury Brytyjskiej w SP nr 5  w Olkuszu.

    Już po raz kolejny młodzież Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu spotkała się, aby uroczyście obchodzić Dzień Kultury Brytyjskiej.

W tym roku gimnazjaliści z klasy IIe (Gaja Andrukowicz, Marcin Barczyk, Mateusz Filo, Aleksandra Gorgoń, Alicja Karłowicz, Gabriela Kasperkiewicz, Marta Krawczyk, Anna Nawara, Natalia Sobczuk, Agnieszka Stasiak i Magdalena Szpringer) odegrali dowcipne scenki dialogowe dotyczące zwyczajów, kultury i życia codziennego mieszkańców krajów anglojęzycznych. Nie zabrakło konkursów  dla uczniów szkoły podstawowej, sprawdzających wiedzę z języka angielskiego. Konkursy opracowały uczennice z klasy IIe - Gaja Andrukowicz, Aleksandra Gorgoń i Agnieszka Stasiak. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez wydawnictwo językowe - Macmillan Polska.

Oprawę muzyczną przygotował uczeń klasy IIe - Mateusz Filo.

Młodzież gimnazjalna - nie tylko zaprezentowała umiejętności i zdolności językowe, ale także aktorskie i muzyczne.

14.05.13r. - Dzień Kultury Brytyjskiej

    14 maja 2013r. już po raz dwunasty w Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu uroczyście obchodziliśmy Dzień Kultury Brytyjskiej.

Święto, w którym uczestniczą  uczniowie naszej szkoły uczący się języka angielskiego. I tym razem  nie zabrakło pomysłów na świetną zabawę. Gimnazjaliści zaprezentowali sztukę teatralną-Lord of the Ring (klasa Ia, IIa, IIb, IIc, IIe), dialogi i skecze - dotyczące życia codziennego, tradycji i obyczajów mieszkańców Zjednoczonego Królestwa (uczniowie z klasy IIe). Oprawę muzyczną przygotował  Mateusz Filo z klasy IIe.

Uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych - projekty promujące naukę języka angielskiego i zachęcające do poznawania krajów anglojęzycznych.

Dzień Angielski na stałe zagościł w Planie Pracy Szkoły Gimnazjum Nr 3, wykonawcy mają możliwość zaprezentowania swoich możliwości językowych i zdolności aktorskich, a wszyscy widzowie mogą nie tylko utrwalić wiedzę, ale także świetnie się bawić.

13.05.13r. - 222. Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja

    13 maja w naszym gimnazjum uczciliśmy akademią pamięć uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na  świecie konstytucji – polskiej Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkową oprawę. Wydarzenia towarzyszące Sejmowi Wielkiemu komentowali narratorzy występujący w strojach szlacheckich z epoki. Na scenie pojawiły się też osoby odpowiedzialne za rozbiory Polski: caryca Katarzyna II wraz z ministrem nadzwyczajnym Rosji w Polsce Mikołajem Repninem,  władca Austrii - cesarz Józef II oraz król Prus Fryderyk II. Prowadzili oni dialog o smakowitym kąsku,  jakim była dla tej trójki władców Rzeczpospolita Obojga Narodów. W chwili uchwalenia konstytucji na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, który zaprzysiągł pierwszą w Europie ustawę rządową. Akademię uatrakcyjniły ponadto trzy prezentacje multimedialne przybliżające wydarzenia i postacie związane z Konstytucją 3 Maja,  rozbiorami Polski oraz walką Polaków o wolność i ojczyznę. Na zakończenie zgromadzona na akademii widownia mogła obejrzeć ośmiominutowy animowany film opowiadający w skrócie historię Polski. Uroczystość przygotowały nauczycielki historii: Ewa Karłowicz, Agnieszka Baldy-Krzysztofek i Dorota Harężlak. Na scenie wystąpili uczniowie z klas IIIe, IIc i Ia.  Wielkie i szczere owacje widowni, jak i słowa uznania i podziękowanie pani dyrektor Bożeny Krok świadczyły o tym, że występ bardzo się podobał.

09.05.13r. - Pożegnanie trzecioklasistów w dyskotekowych rytmach.

Wspaniała muzyka, świetni tancerze i chęć zabawy - tak właśnie można podsumować ostatnią dyskotekę w roku szkolnym 2012/2013.  Kolorowe światła i wytrwali amatorzy nowoczesnych rytmów królowali tego wieczoru na parkiecie. Dyskoteka trwała co prawda  godzinę krócej niż zwykle, ale zabawa była wspaniała. Trzecioklasiści wychodzili z dyskoteki  z nieco smutnymi  minami.  Cóż, to w końcu  ich ostatnia tego typu zabawa w naszej szkole. Mamy nadzieję, że dyskoteki w Gimnazjum Nr 3 na zawsze pozostaną w ich pamięci.

26.04.13r. - SOS dla Ziemi! - Powiatowy konkurs Ekologiczny.

    26 kwietnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie Ekologicznym pod hasłem „SOS dla Ziemi! Segregujmy Śmieci!” zorganizowanym w Gimnazjum nr 4 w Olkuszu w ramach obchodów Dnia Ziemi. Z tej okazji przygotowali plakat promujący powyższe hasło oraz uczestniczyli w konkursie na poprawne segregowanie śmieci. Przerwy między konkursami były urozmaicone piosenkami w wykonaniu organizatorów oraz prezentacją o elektroodpadach. Uczestnicy konkursu obejrzeli również wystawę minerałów, po której oprowadzał pan Ryszard Wnuk. Wśród zwycięzców konkursu znalazł się uczeń naszego gimnazjum - Marcin Jurczyk z kl. II c, który zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy! 

26.04.13r. - Lekcja historii w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W dniu 26 kwietnia trzecioklasiści uczestniczyli w wycieczce do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Młodzież wyposażona w wiedzę na temat holokaustu i hitlerowskich obozów śmierci  w końcu musiała zobaczyć to przeklęte miejsce mordu. Widok kopii napisu "Arbeit macht frei" wzbudził początkowo ciekawość, a potem smutek i skłonił do refleksji. Przewodnicy poszczególnych grup mówili bardzo rzeczowo o tragicznych wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie obozu Auschwitz I. Największe emocje wzbudziły zgromadzone rzeczy osobiste zamordowanych Żydów i ofiar innych nacji. Najbardziej poruszające były sterty okularów, dziecięce zabawki, szczoteczki do zębów i protezy należące do niepełnosprawnych. Uczniowie zobaczyli również komory gazowe i krematoria. Równie ważne było zwiedzanie oddalonej o 3 kilometry Brzezinki. W tamtejszym obozie, Auschwitz II, uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jakich warunkach więźniowie musieli żyć. Ta wstrząsająca lekcja historii na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako przestroga, by taka tragedia już nigdy nie miała miejsca.

23-25.04.13r. - Egzaminacyjne zmagania trzecioklasistów.

    W dniach 23-25 kwietnia uczniowie klas trzecich pisali egzamin gimnazjalny składający się z części humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej oraz językowej. 

W pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z historią i WOS-em oraz z językiem polskim. We wtorek przyszła pora na nauki przyrodnicze: biologię, chemię, fizykę i geografię, które w tym roku sprawiły uczniom wiele trudności. W tym samym dniu należało również rozwiązać test z matematyki. Największe rozluźnienie towarzyszyło trzecioklasistom we czwartek, kiedy zdawali egzamin z języka obcego. 
Część językowa składała się również z dwóch egzaminów – poziomu podstawowego i rozszerzonego, do którego musieli przystąpić  tylko ci uczniowie, którzy danego języka uczyli się w szkole podstawowej. 

Po trzydniowym maratonie egzaminów uczniom klas trzecich pozostaje tylko oczekiwanie na wyniki, które otrzymają w połowie czerwca. Punkty zdobyte na egzaminie w znacznej mierze zadecydują o przyjęciu do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej.  Życzymy więc jak największej ilości punktów!  

18.04.13r. - Gimnazjaliści w Starostwie.

W czwartek 18 kwietnia delegacje klas drugim naszego gimnazjum udały się do  Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Jak co roku na sali posiedzeń rady powiatu gościł nas dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej p. Waldemar Mendak. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat funkcjonowania powiatów w Polsce, dowiedziała się też, czym konkretnie zajmuje się powiat olkuski. Usłyszała jakie szkoły średnie działają terenie naszego powiatu, w których mogłaby kontynuować naukę po ukończeniu gimnazjum. Na zakończenie spotkania dyrektor oddał głos gimnazjalistom, którzy mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące realizacji zadań starostwa. Na zakończenie wizyty w starostwie młodzież z opiekunami zwiedziła budynek, dowiadując się gdzie wkrótce będzie mogła załatwić sprawy związane z uzyskaniem paszportu, odbiorem prawa jazy, rejestracją samochodu i inne. Spotkania gimnazjalistów naszej szkoły z przedstawicielem starosty jak i z burmistrzem co roku organizują nauczyciele wos-u: Dorota Harężlak, Agnieszka Baldy-Krzysztofek i Ewa Karłowicz.

17.04.13r. - Z  wizytą u Burmistrza.

    W środę 17 kwietnia delegacje klas drugich naszego gimnazjum, jak co roku, udały się do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na spotkanie z burmistrzem. W sali posiedzeń rady miasta przyjął nas burmistrz p. Dariusz Rzepka. Młodzież mogła zapytać burmistrza o wszystkie nurtujące ją kwestie związane z naszym miastem. Padły pytania o zakończenie prac renowacyjnych na rynku, przeciągający się remont ulicy Górniczej, fatalny stan gminnych dróg, niszczejący zabytkowy budynek byłego starostwa, galerię olkuską, która nie powstała, no i wreszcie o skate park obiecywany od wielu lat młodym olkuszanom. Burmistrz zapewnił młodzież, że w tym roku powstanie  skate park przy ul. Długiej , a wraz z nim zostaną przeprowadzone prace remontowe i adaptacyjne na zamku rabsztyńskim ( zamek uzyska punkt widokowy w miejscu byłej wieży, parking, schody i ścieżkę umożliwiającą wygodne podejście do ruin). Na oba obiekty miasto pozyskało dotacje unijne. Rynek ma zostać oddany w sierpniu, a już w lipcu przejadą wokół płyty rynku kolarze w wyścigu Tour de Pologne. W Olkuszu jest przewidziana lotna premia. Prace na ulicy Górniczej mają być ukończone w maju. Wspaniałe perspektywy, wkrótce dowiemy się czy realne.

10.04.13r. - XII "Laur Trójki" rozstrzygnięty

    10.04 w środę  w Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry odbył się  XII Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”, w którym wzięło udział 31 gimnazjalistów – wytypowanych w marcowych eliminacjach szkolnych. Uczniowie reprezentowali dwanaście gimnazjów powiatu olkuskiego. Etap powiatowy składał się, jak co roku, z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy w późnym średniowieczu i renesansie, a także Polska, Małopolska i Olkusz w czasach jagiellońskich. W pierwszej części uczniowie przez czterdzieści minut rozwiązywali test, wykazując się niezbędnymi umiejętnościami i wiedzą. Do drugiej części zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów. Po emocjonującej rundzie drugiej jury wyłoniło 5 finalistów  walczących o rozdział  cennych nagród. By je zdobyć  najlepsi rozwiązywali pisemnie trzy zadania: krzyżówkę,  mapę i tekst źródłowy. Ostatecznym zwycięzcą po dramatycznych dogrywkach została Agata Chojowska   z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun mgr Agnieszka Baldy-Krzysztofek), drugie miejsce zajął Marcin Roś z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu (opiekun dr Robert Herzyk ), trzecie miejsce przypadło Jakubowi Kusiowi z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Małgorzata Paulewicz), czwarte miejsce zdobył Daniel Baran z Gimnazjum w Bydlinie ( opiekun mgr Jolanta Haberka),  a piąte Kamil Sławkowski z Gimnazjum w Kluczach (opiekun mgr Teresa Gut). Zwycięzcy uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami: tabletami,  aparatem cyfrowym,  odtwarzaczami mp3 oraz cennymi książkami. Nagrody ufundowały firmy: Boloil i Zakład Pogrzebowy p.Zbigniewa Kwinty. Książki sponsorowane przez radnego Jarosława Gałkę  otrzymała szóstka uczniów, którzy odpadli w półfinale. Poczęstunek dla młodzieży i opiekunów ufundowali pani Ilona Zagała i pan Grzegorz Pomierny. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują. Celem konkursu organizowanego od dwunastu  lat przez mgr Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, mgr Dorotę Harężlak i mgr Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych oraz propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie.

08.04.13r. - Spotkanie z Iranem

        8 kwietnia w poniedziałek gościliśmy w szkole dr Marcina Rzepkę wicedyrektora instytutu historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor Rzepka przedstawił młodzieży naszej szkoły historię Iranu. Bardzo ciekawie mówił o języku, alfabecie, symbolach narodowych, kontaktach Polski z Iranem zarówno tych odległych historycznych jak i współczesnych. Opowiadał o różnicach kulturowych, religijnych. Ponieważ wielokrotnie przebywał w Iranie, potrafi pisać i mówić w języku perskim zafascynował tymi umiejętnościami gimnazjalistów. Okazało się, że niektóre polskie słowa wywodzą się z języka perskiego, jak choćby papucie i świadczą o kontaktach Polaków z tym krajem w odległej przeszłości. Z Persji wywodzą się główne elementy słynnego szlacheckiego stroju. Młodzież miała sporo pytań do prelegenta, głównie dotyczyły one sytuacji kobiet we współczesnym Iranie. 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klas pierwszych i drugich. Prelekcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem młodzieży, dlatego spotkania o podobnej tematyce będą kontynuowane w następnym roku szkolnym.

05.04.13r. - X  Konkurs  Wiedzy o  Wielkiej Brytanii  i Krajach  Anglojęzycznych

   Nie tylko znajomość języka, ale także historii, kultury i dnia codziennego Wielkiej Brytanii i Krajów Anglojęzycznych liczyła się podczas X Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Krajach Anglojęzycznych. Wzięło w nim udział 25 uczniów z 8 gimnazjów. Najlepszymi byli: Oliwia Pogodzik z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu - opiekun pani Anna Banyś- Berlińska, II miejsce przypadło Rafałowi Woźniczka z Gimnazjum w Zarzeczu - opiekun pani Katarzyna Barczyk, III miejsce zajęła uczennica z Gimnazjum  w Bydlinie - Gabriela Brodzińska - opiekun pani Agnieszka Demus. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy - upominki. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwa językowe: Oxford University Press, Express Publishing oraz Macmillan. Organizatorkami konkursu były: Wioletta Krysztofiak, Marta Rozmus, Anna Banyś-Berlińska i Aleksandra Lepianka - nauczycielki języka angielskiego z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

05.04.13r.  Małopolski Konkurs Biologiczny

    W ubiegłym roku (2011/2012) uczennica naszej szkoły, obecna absolwentka Izabela Rozmus została laureatką Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Dotyczył on wtedy genetyki i anatomii człowieka. 

W tym roku sukces został powtórzony przez uczennicę klasy III, Marię Taborek, która także została laureatką tego konkursu. W tym roku jednak, jego tematyka mówiła o relacji pomiędzy organizmem człowieka a leczniczymi właściwościami ziół. Należy dodać, że opiekę nad laureatkami sprawowała pani Mirosława Dzikowska, która poświęciła wiele czasu na przygotowanie dziewcząt.

27.03.13r. - Alleluja,  Pan zmartwychwstał...

    Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je, gdy przyroda budzi się do życia. Niestety, w tym roku zima nie chce dać za wygraną, ale choć za oknami wciąż jest biało, to w naszej szkole panuje już świąteczna atmosfera. Ostatnim przedświątecznym akcentem była akademia przygotowana przez uczniów klasy III a pod kierunkiem pani Barbary Staniszewskiej. Informacje o istocie Świąt Wielkiej Nocy w naszym kraju przeplatane były pieśniami pasyjnymi wykonywanymi przez zespół wokalno – instrumentalny kierowany przez panią Małgorzatę Kocjan. Głos zabrała także pani Dyrektor Bożena Krok, która wszystkim zebranym złożyła serdeczne życzenia:

Zaznajcie w te Święta Wielkanocne szczęścia, poczujcie dużo miłości od Boga i bliskich, znajdźcie sens swojego życia. Niech te święta będą dla Was wyjątkowe, pełne nadziei i radości, a spotkania w gronie rodziny i przyjaciół przebiegną w wesołej i życzliwej atmosferze. Wesołego Alleluja!

23.03.13r. - Światowy Dzień Wody

    W związku z obchodami Światowego Dnia Wody 23 marca nasza szkoła brała udział w akcji zorganizowanej przez Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu- producenta wody pitnej. W tym dniu o godzinie 10.00 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły wypili symboliczną butelkę wody ufundowaną przez producenta. Celem akcji było zmotywowanie wszystkich do świadomego zastępowania barwionych, wysoko słodzonych napojów czystą wodą oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony wód przed zanieczyszczeniami komunalnymi i przemysłowymi. 

W tym samym czasie przedstawiciele społeczności uczniowskiej: Kinga Mosur i Natalia Molęda z klasy 2f wraz z innymi uczniami olkuskich gimnazjów uczestniczyły w uroczystościach organizowanych na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu. Uczennice uzasadniły dlaczego warto pić czystą wodę oraz wysłuchały ciekawych prelekcji wygłoszonych przez Państwowego Inspektora Sanitarnego p. Agatę Knapik i dyrektora Wodociągów Alfreda Szylko na temat znaczenia wody dla życia człowieka oraz historii Stacji Uzdatniania Wody. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki i dyplomy.

14.03 -15.03.13r. - Odwiedziny uczniów szkół podstawowych

W czwartek, 14 marca i piątek, 15 marca odbyły się w naszej szkole Gimnazjalia.  Jak co roku odwiedziło nas wielu szóstoklasistów. Prowadzące uroczystość - Maria Kajda i Dorota Skóra omówiły osiągnięcia uczniów naszej szkoły i zalety płynące z uczęszczania do niej. Interesującym przerywnikiem był występ wspaniale śpiewających Karoliny Kocjan i Karoliny Wójcik. Równie interesującym punktem programu była prezentacja multimedialna, która uzupełniła informacje o naszej szkole i przybliżyła atmosferę w niej panującą. Następnie głos zabrała pani dyrektor Bożena Krok, która poinformowała szóstoklasistów o formalnościach związanych z wyborem gimnazjum. Na zakończenie spotkania na gości czekał słodki poczęstunek, a po nim spacer po szkole.
Tegoroczne spotkanie z uczniami szkół podstawowych zostało zorganizowane przez panią wicedyrektor Agatę Kotnis i panią Katarzynę Siwiecką.
Nasza szkoła zaprezentowała się również na I Targach Edukacyjnych w Olkuszu. Oprócz materiałów promocyjnych można było przejrzeć kronikę szkolną, która zawiera opis bogatej historii naszej szkoły oraz osiągnięcia uczniów, a przede wszystkim porozmawiać z panią dyrektor, nauczycielami i uczniami naszego gimnazjum.

08.03.13r. - "Podróż  chwackiego hipisa" - XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny

   Kolejna edycja organizowanego przez nasze gimnazjum Powiatowego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii odbyła się 8 marca 2013 roku. Uczniowie przybyli z gimnazjów powiatu olkuskiego zmagali się z pułapkami ortograficznymi zawartymi w dyktandzie pt. „Podróż chwackiego hipisa”. Oto krótki fragment tego tekstu:

Charyzmatyczny komiwojażer, Chryzostom Pszczółkowski z Paczółtowic, wyczekiwał wymarzonego urlopu. Przedwczoraj zapłacił w Orbisie ostatnią ratę za wycieczkę na Czarny Ląd. Sprawdziwszy wprzód bagaże, wezwał taksówkę i udał się na lotnisko w Pyrzowicach. Tuż po odprawie paszportowej obsługa LOT-u poinformowała pasażerów, że boeing, który miał unieść w przestworza hardego chojraka, ma awarię. Niecierpiący opóźnień Chryzostom postanowił nie zrażać się takimi błahostkami i cierpliwie poczekać na wpółwypełnionej pasażerami poczekalni. Niezniechęcony usiadł na mahoniowo-mosiężnej ławeczce pomiędzy bladolicym cherlawym chuchrem w półkożuszku z hiacyntową podszewką a żłopiącym schłodzone piwo chuliganem w brudnożółtym pulowerze.

Niestety, nikomu nie udało się dyktanda napisać bezbłędnie. Najmniej błędów popełnił uczeń Gimnazjum w Zarzeczu –Rafał Woźniczka i uzyskał zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii. Tuż za zwycięzcą uplasowała się uczennica naszego gimnazjum - Barbara Chwast, która uhonorowana została tytułem Wicemistrza Ortografii. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy najnowsze wydanie słownika ortograficznego. Gratulujemy!

06.03 -08.03.13r. - Rekolekcje  Wielkopostne

    Po tegorocznych Rekolekcjach Wielkopostnych nikogo już głowa bolała nie będzie.  Hasło tegorocznych rekolekcji to TABLETKI Z KRZYŻYKIEM, czyli „Twoja wiara Cię ocaliła” (Mt 9, 22). Zajęcia i film, które w tym roku zaproponowano młodzieży były najlepszym antidotum na nudę, lenistwo i nawet na złą pogodę. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach: ikonograficznych (prowadząca p. B. Ciuruś), plastycznych ( p. J. Kantorowicz i p. L. Nadobny), tanecznych (p. M. Mroczek), teatralnych (p. O. Pierożek), muzycznych ( p. M. Kocjan), zdobniczych (s. T. Matlak), rzeźbiarskich (p. T. Gogól), informatycznych (p. J. Szotek), technicznych (p. D. Piątkowska). Powstałe podczas warsztatów prace, a wręcz dzieła sztuki, przyniosły wiele radości zarówno prowadzącym jak i uczniom . Film pt. „Spotkanie” wprowadził młodzież w trudną, ale bardzo potrzebną, problematykę dokonywania właściwych wyborów w życiu.

Zajęcia w szkole to tylko uzupełnienie najważniejszego wydarzenia jakim było spotkanie uczniów i nauczycieli z Bogiem w Kościele. Tam podczas inscenizacji Drogi Krzyżowej oraz Mszy Świętej staliśmy się jedną wielką rodziną. Nietypowe Rekolekcje Wielkopostne przygotował ks. Michał Gogól i Bożena Szymonek przy współudziale dyrekcji i nauczycieli.

06.03.13r. - "Żyj zdrowo i kolorowo" - Dzień Promocji Zdrowia

 „Żyj zdrowo i kolorowo” to hasło tegorocznych obchodów Dnia Promocji Zdrowia w naszej szkole. W tym dniu uczniowie klas 1 przedstawili informacje dotyczące znaczenia ziół w zbilansowanej diecie. Każda klasa przygotowała plakat dotyczący pochodzenia, zastosowania w kuchni, medycynie i kosmetyce oraz działania na organizm człowieka takich ziół jak: oregano, tymianek, mięta, rozmaryn oraz bazylia. Oprócz tych informacji przygotowali również kanapeczki, koreczki, pasty oraz inne smakołyki z wyżej wymienionymi ziołami. Pięknie przygotowane, kolorowe, a przede wszystkim smaczne i zdrowe przekąski zachwyciły w czasie degustacji nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wszyscy przekonali się, że dodawanie do różnych dań ziół jest nie tylko zdrowe, ale możne być również wspaniałą ucztą dla podniebienia. Zaangażowanie uczniów w tym projekcie pozytywnie zaskoczyło wszystkich, dlatego na pewno podobny pomysł wykorzystamy w roku następnym. 

31.01.13r. - W karnawale młodzież bawi się wspaniale...

        Tegoroczny bal karnawałowy odbył się w czwartek, 31 stycznia. Było świetnie, długo można byłoby opowiadać. Bal, czyli wspaniała zabawa do późna przy muzyce granej na żywo to jest to! Licznie przybyli uczniowie bawili się wyśmienicie. Niecodzienna atmosfera przyciągnęła uczniów wszystkich klas, a szczególnie tych, dla których bal karnawałowy był ostatni w gimnazjum. Mało kto podpierał ściany, a było to zasługą zespołu muzycznego, który przez cały wieczór bawił świetną muzyką. Dziewczęta w pięknych sukniach, a chłopcy w koszulach i eleganckich spodniach tańczyli w różnych stylach, w parach lub solo,  w kółeczku lub w objęciach. Także nauczyciele i rodzice sprawujący opiekę nad młodzieżą podrygiwali do znanych rytmów lub odważnie  tańczyli ze swoimi uczniami.  Nie można także nie wspomnieć o starannym przygotowaniu całej imprezy. Dlatego serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która zorganizowała zabawę karnawałową i pozwoliła nam się czuć przez ten jeden wieczór jak na prawdziwym balu.

29.01.13r. - Prelekcja dla rodziców.

        29 stycznia  w naszym gimnazjum odbyła się prelekcja dla rodziców dotycząca: „Profilaktyki grypy ze szczególnym uwzględnieniem zasad higieny” oraz „Zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży”.  Spotkanie zostało przeprowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu - lek. med. Agatę Knapik.

ulotka informacyjna

28.01 - 08.02.13r. - "Serfuję. Respektuję" -Dzień Bezpiecznego Internetu.

   

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W tym roku DBI obchodzić będziemy 5 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI organizatorzy zwracają uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

W ramach  „Dnia Bezpiecznego Internetu” w naszym gimnazjum będą podjęte następujące działania: zajęcia profilaktyczne w klasach II i III na lekcjach informatyki, wykonane zostaną broszury informacyjne udostępnione w miejscach ogólnodostępnych dla uczniów, nauczycieli i osób odwiedzających szkołę, wśród rodziców przeprowadzona będzie kampania informacyjna, na stronie internetowej naszej szkoły zostanie umieszczona informacja oraz materiały dla rodziców i uczniów, wychowawcy wszystkich klas otrzymają materiały do omówienia zagadnienia podczas godzin wychowawczych, przygotowana zostanie prezentacja multimedialna "Serfuję. Respektuję". Koordynatorem działań jest pani Joanna Szotek.

Materiały:

Nadmierne korzystanie z Internetu

Zagrożenia w Internecie

20.12.12r. - Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Tymi słowami uczniowie klasy I b wprowadzili nas w wyjątkowy nastrój najpiękniejszych świąt w roku. Zaproponowali oderwanie się od codziennych spraw i kłopotów, by przypomnieć sobie symbolikę choinki wnoszącej do naszych domów nastrój spokoju i radości, pierwszej gwiazdki, uroczystej kolacji wigilijnej, opłatka - znaku pojednania oraz prezentów łączących ludzi w miłości i przyjaźni. Nie zabrakło oczywiście pięknych polskich kolęd w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego. Po montażu słowno – muzycznym głos zabrała Pani Dyrektor, która zwróciła uwagę, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają ludzi do siebie, wyzwalają wzajemną życzliwość, skłaniają do współczucia i pomocy biednym, samotnym i cierpiącym. Po złożeniu życzeń wszystkim zgromadzonym Pani

Dyrektor zaprosiła na scenę nauczycieli, by wspólnie z wszystkim uczniami zaśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. W radosnym nastroju opuściliśmy mury naszej szkoły, by wspólnie z rodzinami świętować uroczyste Boże Narodzenie.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Gronu Pedagogicznemu,

Uczniom oraz ich Rodzinom

szczęścia, co radość daje,

miłości, co niesie pokój,

zdrowia, co rodzi wytrwałość

oraz wiary, co nadzieję prowadzi.

Niech Nowy Rok będzie czasem spokoju oraz realizacji osobistych i zawodowych zamierzeń.

12-14.12.12r. -Próbne egzaminy gimnazjalne już za nami...

W dniach 12, 13 i 14 grudnia uczniowie klas trzecich zmierzyli się z poważnym zadaniem napisania próbnych egzaminów gimnazjalnych. Pierwszego dnia gimnazjaliści zmagali się z testami sprawdzającymi wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Nastroje uczniów po pierwszym dniu były dość optymistyczne. Pewne obawy budziła część matematyczno – przyrodnicza. Ale czy egzaminy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki okazały się takie straszne ? Okazuje się, że nie. Uczniowie zadowoleni wychodzili z klas po części przyrodniczej, wymieniając się uwagami dotyczącymi rozwiązań poszczególnych zadań. Bardziej markotni byli po egzaminie z matematyki. Niestety stres i zmęczenie dały się we znaki nawet najbardziej wytrwałym! Najprostsze okazały się egzaminy z języków. Większość uczniów pisała test z języka angielskiego, choć niektórzy zdecydowali się na egzamin z języka niemieckiego lub francuskiego. Teraz pozostaje czekać na wyniki próbnych egzaminów. Wszystkim trzecioklasistom życzymy jak najwięcej punktów potwierdzających rzetelną wiedzę.

10.12.12r. -Świadomi zagrożeń

        Pod takim hasłem zorganizowano tegoroczny szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Marcelina Woskowicz z klasy III b

II miejsce – Przemysław Ciępka z klasy III b

III miejsce – Oliwia Pogodzik z klasy II b.

Ponadto z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS uczniowie klasy I d przygotowali apel w konwencji programu telewizyjnego, aby w formie talk show przypomnieć trzy najczęstsze przypadki zakażenia wirusem HIV. Młodzi aktorzy starali się wyrazić uczucia zakażonych, opowiadali, jak sobie radzą z chorobą oraz jak duży wpływ wywarła ona na ich życie i kontakty z otoczeniem. Zwrócili uwagę na brak tolerancji, a nawet dyskryminację ze strony społeczeństwa. Aktywną formą edukacji było przygotowanie wzorów koszulek ostrzegających o zagrożeniu wirusem. Na zakończenie akademii przedstawiciele wszystkich klas opowiedzieli o swych projektach i w profesjonalny sposób je zaprezentowali.

30.11- 05.12.12r. -Wycieczka do Londynu

30 listopada wraz z grupą uczniów z klas II i III naszego gimnazjum wyruszyliśmy na wycieczkę do Londynu. Opiekę nad grupą sprawowały panie: Wioletta Krysztofiak, Anna Banyś-Berlińska, Joanna Szotek, Ewa Syguda - Pabian oraz pan Krzysztof Owczarek z biura podróży Atas.

O godzinie  900 pożegnaliśmy się z rodzicami i wyruszyliśmy w drogę. Około godziny 1630 zjedliśmy obiad i przekroczyliśmy granicę polsko-niemiecką w Świecku, po czym przemierzyliśmy Niemcy, Holandię i Belgię. Wczesnym rankiem następnego dnia we francuskiej miejscowości Calais wsiedliśmy na prom. Po ponad półtorej godzinie mogliśmy podziwiać już białe klifowe wybrzeże, z którego słynie port w Dover. Następnego dnia około godziny 1000 rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Wielkiej Brytanii. Pierwszym punktem wycieczki była twierdza Tower of London, następnie spacer dzielnicą portową, przejście Tower Bridge, Millennium Bridge, zwiedzanie St. Paul's Cathedral. Wieczorem spotkaliśmy się z rodzinami, u których mieliśmy mieszkać przez najbliższe trzy dni, a był to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów podróży.

W niedzielę Londyn powitał nas wspaniałą słoneczną pogodą idealną na  spacer po Westminsterze, przejście obok  Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham Palace, St. James Park. Po południu zwiedziliśmy National Gallery oraz  British Museum. Wieczorem bardzo zmęczeni, ale w pełni zadowoleni,  udaliśmy się na odpoczynek.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's . Bawiliśmy się świetnie! Nie obyło się bez zabawnych zdjęć.  Największą popularnością cieszyły się oczywiście podobizny gwiazd Hollywood, muzyki, sportu oraz członków rodziny królewskiej. Następnie zawitaliśmy na Oxford Street. Jest to największa ulica handlowa Londynu. Po bardzo udanych zakupach mogliśmy udać się do Natural History Museum oraz Science Museum.

Ostatniego dnia udaliśmy się na London Eye, gdzie mogliśmy się  napawać pięknymi widokami miasta. Podróż „Okiem Londynu” trwała 30 minut i była niezapomnianym przeżyciem. Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Tamizie do Obserwatorium w Greenwich - było dla nas wielką frajdą móc stanąć na dwóch półkulach równocześnie. Po zakończeniu zwiedzania nie pozostało nam nic innego jak wsiąść do autokaru i udać się w drogę powrotną do Polski. Z żalem opuściliśmy Londyn. Około godziny 1800 wsiedliśmy na prom. Po półtorej godzinie rejsu mogliśmy kontynuować podróż autokarem. Noc minęła nam bardzo szybko. Rankiem byliśmy już w kraju. W Olkuszu byliśmy o godzinie 1515.

Wyjazd stanowił niezapomnianą okazję do poznania obyczajów, kultury i dziedzictwa narodowego Anglii. Był to wspaniały czas spędzony w doskonałej atmosferze. W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy za miłe chwile.

29.11.12r. -Dyskoteka andrzejkowa

    W czwartek, 29 listopada w naszej szkole miała miejsce dyskoteka andrzejkowa. Święto wróżb i dobrej zabawy niestety odbyło się bez lania wosku i innych wróżb, ale mimo to zabawa była udana. Najliczniejsze grono uczestników stanowili uczniowie klas pierwszych oraz drugich i trzeba przyznać, że bawili się doskonale. Muzyka jak kameleon dopasowywała się do preferencji muzycznych uczestników i nikt nie podpierał ściany. Warto wspomnieć, że część dochodu z dyskoteki będzie przeznaczona na ważny dla uczniów cel. Tym razem samorząd szkolny wraz z Panią Dyrektor zadecydował wykorzystać część środków na nowe kanapy i stoliki na głównym korytarzu w szkole. Uczniom pomysł się bardzo spodobał.

13.11.12r. -Święto Niepodległości

13 listopada obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Tegorocznemu hasłu przewodniemu - „Olkusz moje gniazdo”  towarzyszył cytat „Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno.” Gimnazjaliści na uroczystej akademii obejrzeli przedstawienie „Olkuskie Zaduszki”. Widownia żywiołowo reagowała na pojawiające się na scenie duchy słynnych olkuszan: Marcina Biema, Antoniego Kocjana, Bogdana Szczygła oraz olkuskiego proboszcza św. Jana Kantego, który w trakcie spektaklu zdjął klątwę nałożoną niegdyś na srebrny gród. W przedstawieniu zaprezentowali się wspaniali młodzi aktorzy z klas Ia, IIc i IIIe. 
Ponadto wszystkie klasy wykonały ekspozycje sztalugowe dotyczące naszego miasta. Na sztalugach zdobiących korytarz na parterze możemy się zapoznać z: historią i zabytkami naszego miasta, słynnymi olkuszanami, kulturą, sportem i rekreacją, olkuskimi muzeami, nekropoliami, miastami partnerskimi, szkolnictwem, organizacjami pozarządowymi, geologią, Rabsztynem, przyrodą. Znajdziemy tu informacje o Olkuszu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w strukturach samorządowych. Możemy też zobaczyć, jak wyglądał Olkusz kilkadziesiąt lat temu, a także dowiedzieć się w jakich znanych lekturach znajdziemy wzmianki o naszym mieście. 
W tym uroczystym dniu młodzież naszej szkoły nie zapomniała o olkuskich miejscach Pamięci Narodowej składając pod Dębem Katyńskim przy tablicy pamiątkowej Aleksandra Piekarskiego symboliczny znicz oraz czcząc pamięć poległych w obronie ojczyzny  minutą ciszy.

25.10.12r. - Powiatowy Konkurs Fotograficzny.

Ośmiu uczniów naszej szkoły  wzięło udział w II edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moje miasto i mój region w obiektywie – piękno przyrody ziemi olkuskiej” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olkuszu. Na konkurs wpłynęło 98 zdjęć przesłanych przez 49 uczniów z 19 szkół powiatu olkuskiego. Konkurencja więc była ogromna.

Jury w składzie: Olgerd Dziechciarz, Katarzyna Szojda i Jarosław Nowosad pierwsze miejsce przyznało uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Całce z klasy I e za pracę pt. „Siła natury”.

W konkursie oprócz laureatki brali udział:

Michalina Łągiewka  I c

Alina Łągiewka  III c

Paulina Frejlich  II a

Marta Bień  I e

Weronika Wiśniewska  II d

Aleksandra Wiśniewska  II d

Krzysztof  Dybich  III d

Prace młodych fotografów można oglądać na stronie internetowej www.pedagogiczna.olkusz.pl oraz na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej.

Opiekunami uczniów były panie Zofia Jurek i Anna Majcherek.

19.10.12r. -"Bitwa pod Wiedniem" w oczach gimnazjalistów

    Bitwa pod Wiedniem to jedna z największych bitew w historii naszego kontynentu, podczas której Europa zjednoczyła się przeciwko wspólnemu wrogowi. Sprzymierzonymi armiami dowodził król Jan III Sobieski, który dzięki przemyślanej taktyce rozgromił turecką nawałę. Wydawało się, że  właśnie to wydarzenie jest tematem filmu zrealizowanego przez włoskiego reżysera Renzo Martinelli. Dlatego młodzież naszej szkoły z chęcią udała się na film przypominający tak ważny moment historii Polski. Okazało się jednak, że film poświęcony jest raczej błogosławionemu  Marco z Aviano, zakonnikowi zakonu kapucynów, wędrownemu kaznodziei, któremu przypisuje się liczne cudowne uzdrowienia i który w latach 1683-1689 jako kapelan uczestniczył w kampaniach wojskowych. Uważa się, że to on przyczynił się do wyzwolenia Wiednia z oblężenia tureckiego we wrześniu 1683 roku, niosąc duchowe wsparcie wojskom chrześcijańskim.

Krytycy ocenili film „Bitwa pod Wiedniem” bardzo krytycznie, jednak uczniowie naszej szkoły nie byli aż tak surowi, niektórym bardzo podobało się połączenie historii  z fantasy. Film ten na pewno nie wzbogaci naszej wiedzy historycznej, ale wart był obejrzenia.

18.10.12r. - Dyskoteka połączona z akcją charytatywną

        18 października w naszym gimnazjum odbyła się niesamowita dyskoteka, której przyświecał charytatywny cel. Pierwsza dyskoteka nowego roku szkolnego była dedykowana uczniom rozpoczynającym naukę w naszej szkole i jak zwykle była bardzo udana. Wspaniały wystrój, dobra muzyka i przede wszystkim przyjazna atmosfera sprawiły, że tak wielu uczniów pojawiło się o godzinie 17.00 w szkole. Impreza jak zwykle przygotowana została z rozmachem a niezwykłe dekoracje i światła fluorescencyjne dodawały tylko pewności siebie na parkiecie. Każdy tańczył lub podrygiwał w rytm muzyki. Trudno się dziwić, bo rytmy, które proponował uczniom DJ cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Ale nie bawili się tylko uczniowie. Nauczyciele i rodzice sprawujący opiekę nad młodzieżą również przystawali na chwilę, by posłuchać muzyki lub przez chwilę do niej się pokołysać. Podczas dyskoteki organizowane były również konkursy, które pozwalały na chwilę odpocząć zmęczonym tańcem. A ci, którzy byli wyjątkowo spragnieni, mogli liczyć na smaczną herbatę, która podawana była na stołówce. Ale to nie była tylko dyskoteka ... W tym dniu sprzedawane były specjalne bransoletki, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla Julii Rogóż, uczennicy klasy drugiej. Nasza koleżanka jest bardzo chora i staramy się zebrać dla niej jak najwięcej pieniędzy. Julia musi przejść skomplikowaną operację, dzięki której jej stan zdrowia może się znacznie polepszyć. Dlatego staramy się zebrać dla niej jak najwięcej pieniędzy, by pomóc. Wszystkim hojnym darczyńcom bardzo dziękujemy za okazane serce.

15.10.12r. - Ślubowanie w królewskiej krainie

W dniu 15 października  pani Dyrektor Bożena Krok przyjęła uroczyste ślubowanie złożone przez uczniów klas pierwszych. Po części oficjalnej reprezentanci klas pierwszych uczestniczyli w kilku konkurencjach przygotowanych przez króla , królową i figlarnych chochlików z klasy II a i II f. By dostąpić  zaszczytu  i wstąpić do królestwa Gimnazjum Nr 3, musieli oni wykazać się zręcznością w jedzeniu  z zamkniętymi oczami jogurtu, umiejętnością rysowania portretów swoich wychowawców, tańcach z wyjątkowymi partnerami  wybranymi w drodze losowania  (pluszowym misiem, miotłą, parasolem, wiklinowym stojakiem) oraz wiedzą na temat szkoły. Konkurencjom towarzyszył doping wychowawców, oklaski nauczycieli, rodziców i starszych kolegów. Wszyscy dzielnie spisali się we wszystkich konkurencjach i otrzymali z rąk królewskiej pary akty ślubowania. Na zakończenie uroczystości starsi uczniowie zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą na nich liczyć i nigdy nie zabraknie im życzliwości z ich strony. Potwierdzeniem tych zapewnień były słowa:

 „Jeśli droga będzie długa - pójdziemy nią razem.

  Jeśli  droga będzie trudna - pomożemy sobie wzajemnie.

  Jeśli droga będzie pełna radości - podzielimy się nią wspólnie. Bo całe szkolne życie jest jedną,     wspólną podrożą po naszym królestwie”.

Radośni i uśmiechnięci pierwszoklasiści udali się potem do swoich klas na spotkanie z wychowawcami i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

12.10.12r. - Żeby zapalać innych, trzeba samemu płonąć…  Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

   Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole były wyjątkowe, gdyż byliśmy gospodarzami obchodów tego święta w gminie. Zaangażowanie w pracę i codzienny trud kształtowania uczniowskich charakterów  zostały docenione przez olkuskich reprezentantów w Sejmie RP, przedstawicieli lokalnego samorządu, placówek oświatowych, związanych z kulturą i sportem, związków zawodowych i rodziców. Burmistrz Dariusz Rzepka zwrócił uwagę, że nauczyciele z naszej gminy wykonują swą pracę z ogromnym poświęceniem i osiągają wraz ze swymi uczniami liczne sukcesy.  Szczególnie wyróżnił  w tym roku 21 pedagogów, którzy otrzymali Nagrodę Burmistrza. Uroczyste akty nadania stopnia awansu zawodowego otrzymali także nauczyciele, którzy w tym roku zdobyli tytuł nauczyciela mianowanego. Również dyrektor naszego gimnazjum Bożena Krok  wręczyła nagrody nauczycielom, którzy w ciągu całego roku wyróżnili się pracą i zaangażowaniem w  życie szkoły oraz pracownikom oświaty i obsługi. O artystycznego ducha i dobrą zabawę zadbali uczniowie, którzy zaprosili wszystkich gości do wspólnego świętowania. Jak co roku nie zabrakło serdecznych życzeń i podziękowań składanych pedagogom przez uczniów.

24.09.12r. -Na szlaku synagog

   Jak co roku uczniowie klas trzecich w ramach poznawania kultury mniejszości narodowych zamieszkujących nasze ziemie wyruszyli na lekcję w plenerze, by na krakowskim Kazimierzu zobaczyć zabytki kultury żydowskiej i poznać historię i obyczaje wyznawców judaizmu. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała opowieści przewodników oraz zwiedziła synagogi, kirkut oraz ciekawe miejsca w żydowskiej dzielnicy Krakowa. Podczas wycieczki uczniowie gromadzili materiał fotograficzny, który posłużył do przygotowania prezentacji multimedialnych poświęconych różnym aspektom kultury żydowskiej.  Wszyscy wrócili pełni wrażeń oraz zaskoczeni, że tak niedaleko Olkusza znajduje się tak magiczne miejsce jak Kazimierz.

18.09.12r. - OLKUSZ - MOJE GNIAZDO

    W Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 w miniony wtorek (18 września) odbyła się konferencja pt. „Olkusz - moje gniazdo” promująca trzecie już wydawnictwo Urzędu Miasta i Gminy do edukacji regionalnej, tym razem przeznaczone dla olkuskich gimnazjów.
"Każdy powinien znać historię swojego miasta, walory przyrodnicze i kulturowe rodzinnych okolic. Publikacja „Olkusz – moje gniazdo” pełna jest interesujących, a także mało znanych wiadomości. Dzięki niej ważna dla nas wszystkich wiedza trafi nie tylko do Was, uczniów olkuskich gimnazjów, ale za Waszym pośrednictwem również może być popularyzowana wśród Waszych rodzin i znajomych" – powiedział burmistrz Dariusz Rzepka podczas konferencji. 

Złożył też podziękowania twórcom zeszytu ćwiczeń do edukacji regionalnej. Autorką tekstów jest nauczycielka Gimnazjum Nr 3 im. Aleksandra hrabiego Fredry w Olkuszu Agnieszka Baldy-Krzysztofek. Przy opracowaniu zeszytu współpracowała z naczelnikiem Waldemarem Czarnotą oraz pracownikami Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu: Agnieszką Kluczewską, Anną Czarnotą, Jackiem Sypieniem i Maciejem Kalisiem. Konsultantem wydawnictwa był historyk, pedagog i doradca metodyczny Jarosław Gałka.

Do zgłębiania dziejów rodzinnego miasta, do oddania się pasji badania i odkrywania związanych z nim ciekawostek zachęcała uczestników konferencji autorka zeszytu Agnieszka Baldy-Krzysztofek. Zwracała też uwagę na znaczenie edukacji regionalnej dla wyrabiania w młodym pokoleniu aktywności obywatelskiej.  Swoje wystąpienie zakończyła cytując Olivera Wendella Holmesa: „Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno”.

12.09.12r. - Uczniowie klas pierwszych na wycieczce integracyjnej w Rabsztynie

        Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się z poznaniem nowych koleżanek i kolegów.  Tradycją naszej szkoły jest organizacja wycieczek integracyjnych dla uczniów klas pierwszych. W tym roku pierwszoklasiści wyruszyli do Rabsztyna, by lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas na grach i zabawach. Pogoda dopisała, więc spacer przez las był niezwykle przyjemny. Potem czekało wycieczkowiczów wspólne pieczenie kiełbasek, zwiedzenie ruin zamku w Rabsztynie i zabawy integracyjne.  Roześmiani i zadowoleni uczniowie wraz z wychowawcami  po południu wrócili do Olkusza i … już planują kolejne wycieczki.

01.09.12r. - INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Uczniowie Gimnazjum Nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry!

    Życzymy Wam, aby ten rok był czasem samych pozytywnych wrażeń. Niech Wasze spotkanie z nauką, z intelektualną przygodą oraz z nowymi ludźmi zaowocuje indywidualnym rozwojem. Niech będzie to rok nowych wyzwań, prowadzących do otwartości, poszanowania innych i umiejętności znalezienia się we współczesnym świecie. Zyczymy również aby nie zabrakło Wam energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu swoich pasji i kształtowaniu własnych charakterów. 

Nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy, aby ich zaangażowanie, profesjonalizm w nauczaniu i wychowaniu były źródłem satysfakcji i spełnienia zawodowego.


GIMNAZJUM NR 3 W OLKUSZU