Drodzy uczniowie, życzymy Wam wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Niech wędrówki górskimi szlakami, kąpiele w morzu i wypoczynek nad jeziorami przebiegną w pełnej entuzjazmu atmosferze.  Czekamy na Was we wrześniu, do zobaczenia!

29.06.12r. - NIECH ŻYJĄ WAKACJE... UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU                     SZKOLNEGO 2011/2012

Nietypowe zakończenie roku szkolnego 2011/12 przygotowała dla uczniów dyrekcja naszego gimnazjum. Dlaczego nietypowe? Ponieważ trzecioklasiści opuszczający tego dnia mury gimnazjum, ostatnie chwile w swojej szkole spędzili w… sali widowiskowej  MOK w Olkuszu. Najliczniejszy w historii szkoły rocznik 2009 - 2012, liczący 176 uczniów uczących się w klasach od A do G, pomyślnie zdał przeprowadzany w nowej formule egzamin gimnazjalny i nie zawiódł oczekiwań dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców. Po raz kolejny nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w gminie oraz powiecie, a także przewyższyła swoimi wynikami średnią wojewódzką oraz krajową. Po podsumowaniu mijającego roku szkolnego i wręczeniu nagród oraz świadectw z wyróżnieniem, nagrodzono dwóch najlepszych uczniów klas trzecich tytułami Primus inter pares. Zaszczytu tego dostąpili:  Paweł Dzień, który uzyskał najwyższą średnią ocen oraz Konrad Kulig - laureat wielu konkursów w naukach humanistycznych i przyrodniczych. Następnie uczniowie na dużym ekranie zobaczyli pożegnalną prezentację zawierającą wspomnienia najmilszych chwil przeżytych w gimnazjum oraz obejrzeli program artystyczny w wykonaniu absolwentów oraz uczniów klas drugich naszej szkoły przygotowany przez panią Annę Mocny. Nie zabrakło wesołych elementów podczas tej wzruszającej uroczystości, takich jak „zadymiona” piosenka „Cudownych rodziców mam” nagrodzona gromkimi brawami oraz włączonym alarmem przeciwpożarowym oraz brawurowy występ grupy Pączek Boys. Po skończonej akademii młodzież udała się do szkoły na ostatnie spotkania ze swoimi wychowawcami. Uczniowie opuszczali ją smutni, ale zadowoleni, że mogli uczęszczać do szkoły, gdzie panuje tak  wspaniała atmosfera.

Uroczystość zakończenia roku dla uczniów klas pierwszych i drugich również przebiegła w miłej i pogodnej atmosferze. Nie zabrakło podziękowań za trud nauczania, kwiatów i życzeń udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

22.06.12r. - ŚWIĘTO SZKOŁY

        ,,Sztandar to nie jest wcale postać z lamusa wyjęta, to jest twój honor, twe godło i jak ojczyzna rzecz święta”- takimi słowy rozpoczęły się w tym roku uroczyste obchody  Święta Szkoły. Ten szczególny dzień był nie tylko okazją do upamiętnienia imienia patrona szkoły - Aleksandra hr. Fredry, ale także do podsumowania sukcesów uczniów i uhonorowania ich za pracę  i osiągnięte wyniki w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, artystycznych  i zawodach sportowych. Dumna ze swoich uczniów dyrektor Bożena Krok pogratulowała wszystkim wyróżnionym, wręczyła dyplomy, nagrody i życzyła dalszych sukcesów. Uroczystość uświetniły występy artystyczne, podczas których młodzież zaprezentowała swoje zdolności i umiejętności wokalne, instrumentalne, poetyckie, aktorskie i taneczne. Wszyscy wyróżnieni uczniowie zostali uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach.

15.06.2012 R. – WYJAZD DO TEATRU ŚLĄSKIEGO NA SPEKTAKL „POSKROMIENIE ZŁOŚNICY”
        W gorące piątkowe popołudnie ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów klas trzecich wraz z p. Grudzień, p. Lis, p. Szymonek oraz p.  Rozmus udała się do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl pt. „Poskromienie złośnicy” na podstawie utworu Williama Shakespeare’a. Ta znana komedia przedstawia  dzieje zwariowanych zalotów porywczego Petrucchia do nieposkromionej Kasi. Ona i on w miłosnych zapasach, intrygi zazdrosnych rywali, gafy i fanfaronady niezbyt lotnych sług, przebieranki i mistyfikacje, a wszystko to pod błękitnym niebem Italii, gdzieś przy rzymskiej Via Emilia, pomiędzy Vincenzą a Padwą, w samym środku upalnego lata – oto niewątpliwe zalety oglądanej sztuki.  Zarówno spektakl jak i wycieczka były bogate w wiele zabawnych sytuacji. Na pewno każdy zapamięta je na długo.

21.06.12r. - ACH, CO TO BYŁ ZA BAL...

        W czwartkowe popołudnie 21 czerwca 2012 r.  o godzinie 17.00 uczniowie klas trzecich polonezem rozpoczęli  swój komers . Tak jak w roku  ubiegłym odbył się on w pięknym dworku w Zawadzie. Pomimo ogromnego  upału panującego  tego dnia wszyscy  doskonale się bawili w rytmie muzyki  disco lub spacerowali po alejkach otaczających budynek, wspominając najprzyjemniejsze chwile spędzone w gimnazjum. Oczywiście nie zabrakło stałych elementów, które na stałe wpisały się w tradycję balu gimnazjalnego w naszej szkole, takich jak wspólny taniec sportowców, pamiątkowe klasowe fotografie,  jedzenie cytryny drużyny przegranej w meczu nauczyciele kontra uczniowie, dedykacje dla wychowawców klas trzecich.  Około godziny pierwszej w nocy pani dyrektor Agata Kotnis podziękowała nauczycielom, rodzicom oraz uczniom za wspólną zabawę i ogłosiła koniec balu. Każdy absolwent gimnazjum zapamięta ten wieczór na długo. Szkoda, że taki bal odbywa się tylko raz, na pożegnanie gimnazjum.

29.05-1.06.2012 R. – KIERUNEK:  ADRSCHPACH – PRAGA – ZIEMIA KŁODZKA.
       Rankiem 29 maja klasy 3a, 3b oraz 3d wyruszyły na czterodniową wycieczkę na trasie Adrschpach – Praga – Ziemia Kłodzka.  Już od pierwszych minut podróży w autokarze panowała wesoła atmosfera, która utrzymała się do ostatnich chwil wycieczki. Pierwszym punktem na naszej trasie były Czeskie Karkonosze czyli rezerwat Adrschpach – Skalne Miasto. Na miejscu oprowadzała nas pani przewodnik ze znakomitym poczuciem humoru. Niestraszne było nawet pokonywanie mnóstwa schodków. Największą atrakcją było jezioro pomiędzy skałami, które  przepłynęliśmy niewielkimi łódkami. Niestety z powodu korków na… polskich autostradach nie zdążyliśmy odwiedzić kaplicy czaszek. Zmęczeni zgodnie stwierdziliśmy: Kierunek Praga! Po dwóch godzinach dojechaliśmy do Top Hotelu-  jednego z największych centrów kongresowych w Czechach. Po zameldowaniu i rozpakowaniu się udaliśmy się na kolację. Ze względu na ogromną powierzchnię hotelu i odwrócone drogowskazy mieliśmy trudności w odnalezieniu właściwej restauracji, ale udało się.  Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie Pragi od klasztoru na Strachovie i Muzeum Miniatur, następnie przeszliśmy na Hradczany, by zobaczyć zmianę warty, kościół Narodzenia Chrystusa, katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, aż w końcu doszliśmy do Mostu Karola, lecz to nie był koniec zwiedzania. Na rynku staromiejskim dostaliśmy czas wolny i każdy mógł zrobić sobie zdjęcia, pójść na pobudzającą kawę do Starbucksa lub kupić pamiątki. Po powrocie do hotelu zjedliśmy kolację i mogliśmy chwilę odpocząć. Koło godziny 21 udaliśmy się na pokaz do parku fontann . Obejrzeliśmy tam spektakl zatytułowany „Mamma Mia”. Trzeciego dnia zobaczyliśmy Plac Waclawa, dzielnicę żydowską, ulicę Tyńską oraz Operę Narodową. Po równie długiej wędrówce powróciliśmy do autokaru i udaliśmy się na nocleg do Złocieńca, gdzie w ośrodku „Bida z Nędzą” spędziliśmy ostatnią noc. Nazwa mogła zmylić, ale ośrodek był bardzo komfortowy. Ostatniego dnia naszej wyprawy pogoda się zepsuła i zaczęło strasznie padać. W związku z takimi warunkami atmosferycznymi udaliśmy się tylko do korytarzy podziemnych w Kłodzku oraz sztolni w Walimiu. Zmęczeni i zadowoleni powróciliśmy do Olkusza. Wielu z nas zawiązało w Top Hotelu nowe znajomości z Serbami, Rosjanami, Ukraińcami oraz poznaniakami, a każdy przywiózł bardzo dobre wspomnienia.

15.05-12.06.12r. - WIELKI KONKURS PROFILAKTYCZNY

        W dniach od 15 maja do 12 czerwca 2012 r.  w  naszym gimnazjum odbyła się XIII edycja Wielkiego Konkursu Profilaktycznego  pod   hasłem: „Wierzę w siebie - odrzucam nałogi ”.
Nauczyciele organizujący konkurs oraz wychowawcy poszczególnych klas realizowali następujące zagadnienia profilaktyczne: „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, „Postaw na rodzinę” i „Odpowiedzialny kierowca”. W ramach podjętych działań:

1. Wykonano   gazetkę   informacyjną  pod   hasłem :  „Wierzę w siebie - odrzucam nałogi” dostarczającą podstawowych  informacji o sposobach  radzenia  sobie  z  presją  rówieśników, o szkodliwości picia alkoholu, używania narkotyków i dopalaczy.

2.  Odbyły się indywidualne konkursy plastyczne – „Autoportret”, „Znaczek o Olkuszu”, „Znaczek profilaktyczny”.

3.  Odbyły się indywidualne konkursy wiedzy: „Jak ryba w wodzie” oraz „Ruch drogowy bez tajemnic”.

4. Rodzice na zebraniach z wychowawcami otrzymali ulotki: „Czy wiesz, że możesz pomóc?”, „Czy potrafisz znaleźć wyjście?”, „Nowe przepisy prawne dotyczące twojego dziecka”.

5.  Młodzież klas I i II brała udział w programach profilaktycznych ufundowanych przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom:

6. Uczennice klas 3c i 2c zrealizowały  projekty edukacyjne poruszające aktualne problemy, z którymi spotyka się młodzież pt. „Młodzi ludzie - wielkie problemy” oraz „Problemy współczesnej młodzieży”

7. W dniu 05.06.2012 r.  odbyły się także:

a) spotkanie i prelekcja dla młodzieży z p. Eweliną Bączek  z PSSE w Olkuszu  na temat: „Szkodliwość  stosowania napojów energetyzujących i innych używek”

b) konferencja szkoleniowa dla nauczycieli  - „Szkodliwy wpływ napojów energetyzujących i używek na zdrowie i życie młodzieży”.

      Uczniowie, którzy szczególnie zaangażowali się w działania profilaktyczne zostali nagrodzeni w Urzędzie Miasta i Gminy.   Oto oni:

Muzyk Sylwia  - kl.3c

Kaczmarska Karolina – kl.3c

Bielat Jagoda  -kl.3c

Kuć Klaudia   - kl.3b

Dybich Krzysztof  - kl.2d

Borkiewicz Joanna  - 3e

Kemona Monika  - kl.3b

Kyć Radosław - kl.3e

Kamela Błażej  - kl.3e

Soboń Karolina  - kl.1c

Szpringer Magdalena  - kl.1e

Chojowska Agata  - 1e

Tomsia Jakub  - 1e

Krystkowska Małgorzata – 2c

Kozieł Karolina – 2a

Piasny Marta – 2d

Skowronek Maja  - kl.2d

Woskowicz Marcelina – 2b

Nowicka Kornelia  - kl.1e

Milej Klaudia – kl.1f

Molęda Natalia – kl.1f

Molęda Jakub  - kl.1f

Mosur Kinga – kl.1f

05.06.12r. - KIBICUJEMY FAIR PLAY!

         Już po raz piąty nasze gimnazjum przystąpiło do ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez Przemocy”. Tegoroczna edycja promowała ideę kibicowania fair play.
We wtorek 5.06 młodzież i nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział  w Szkolnym Dniu bez Przemocy będącym finałem programu.
Na wstępie uczennice z klasy II b przedstawiły działania zrealizowane w ramach programu oraz przypomniały Kodeks Szkoły bez Przemocy i Kodeks Fair Play. Następnie ogłosiły wyniki klasowego konkursu plastycznego na transparent: pierwsze miejsce zajęła klasa I f , na drugim uplasowała się klasa III d, a na trzecim – klasy I b i II b.
W dalszej części spotkania uczniowie wybrali najoryginalniejszy strój kibica. Gromkimi brawami nagrodzili Nikolę Kołodziejczyk z kl. III b, czym wyrazili pozytywną opinię na temat przebrania. Następnie Sylwia Muzyk z kl. III c zachwyciła potęgą swego głosu, wykonując Hymn Kibica.
W szkolnej uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście. Podopieczni p. Michała Masłowskiego z IV Liceum Ogólnokształcącego dali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Z kolei p. Ewelina Bączek z olkuskiego Sanepidu mówiła o szkodliwym wpływie na nasz organizm napojów energetyzujących.
Imprezę zakończyły rozgrywki dziewcząt z klas I w piłkę koszykową. Niepokonaną okazała się drużyna z klasy I d.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia była p. Zofia Szwajcowska we współpracy z p. Anną Majcherek i p. Robertem Ceklarzem.

01.06.12r. - KONKURS WIEDZY O RUCHU DROGOWYM                                                 ROZSTRZYGNIĘTY!

    Dnia 1 czerwca  odbył się organizowany corocznie  Szkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym. Celem konkursu jest propagowanie znajomości przepisów ruchu drogowego wśród młodzieży i  zwiększenie bezpieczeństwa wśród pieszych i zmotoryzowanych uczestników dróg. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy przedmedycznej.  Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce- Mikołaj Frej z klasy 2d
II miejsce -Alan Filipowski z klasy 3f
III miejsce – Karina Wcisło z klasy 1f  i  Piotr Cygankiewicz z klasy 1b
Organizatorką konkursu jest Danuta Piątkowska- nauczycielka zajęć technicznych.

30.05.12r. - KONKURS WIEDZY O  ŻYCIUI TWÓRCZOŚCI ALEKSANDRA HR. FREDRY

Dnia 30.V.2012  r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Aleksandra hr. Fredry.

W konkursie wzięło udział 25 uczniów klas pierwszych.

Największą wiedzą o patronie wykazały się uczennice: 

Kamila Amrozy  kl. I c       – I miejsce

Aleksandra Caban kl. I c   – II miejsce

Aleksandra Gorgoń kl. I e – III miejsce

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe  podczas Święta Szkoły.

28.05.12r. - VIVA ITALIA - WYCIECZKA UCZNIÓW NASZEGO                                     GIMNAZJUM DO WŁOCH

     Miesiące wiosenne to tradycyjnie czas szkolnych wycieczek i chwilowego odprężenia przed nadchodzącym końcem roku szkolnego. W tym roku uczniowie klas IIIe i IIIf oraz kilkoro uczniów z klas pierwszych wyruszyło na podbój Italii. Droga wiodła nas przez Wiedeń, gdzie podczas kilkugodzinnego spaceru podziwialiśmy gotycką katedrę św. Szczepana, rezydencję cesarską Hofburg, ulicę Graben oraz Karntnerstrasse – wspaniały bulwar otoczony eleganckimi sklepami i kawiarenkami. Następnego dnia wcześnie rano dotarliśmy do miejscowości Punta Sabbioni, skąd po krótkim odpoczynku wypłynęliśmy stateczkiem do Wenecji. Spacer po tym pięknym mieście rozpoczęliśmy od placu św. Marka – zdaniem Napoleona „najpiękniejszego salonu świata”. Następnie podziwialiśmy Pałac Dożów, Most Westchnień oraz przechadzaliśmy się malowniczymi uliczkami do Mostu Rialto. Nie zabrakło także czasu wolnego na zakup pamiątek, oczywiście weneckich masek. W drodze do hotelu zatrzymaliśmy się w Padwie, gdzie zwiedziliśmy bazylikę św. Antoniego oraz kaplicę relikwii, w której przechowywane są m. in. język, podbródek i struny głosowe św. Antoniego. Kolejnego dnia wyruszyliśmy poznawać Wieczne Miasto – Rzym. Nasz pilot – przewodnik – pan Przemek poprowadził nas szlakiem bazylik patriarchalnych, obejrzeliśmy Koloseum, podziwialiśmy Fontannę di Trevi – najsłynniejszą fontannę świata oraz odpoczywaliśmy na Schodach Hiszpańskich – jednych z najdłuższych i najszerszych schodach w Europie. Po całodniowym zwiedzaniu odpoczynek znaleźliśmy w hotelu Lorella w Fiuggi, skąd we wtorek wyruszyliśmy na Monte Cassino, wzgórze o które w czasie II wojny światowej toczyły się walki pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi. W skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwoną flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojska niemieckie. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć polskich żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich. Zwiedziliśmy także opactwo benedyktynów i wyruszyliśmy w drogę do Fiuggi, by odkryć uroki tego pięknego włoskiego miasteczka. Podczas krótkiego odpoczynku nasi chłopcy nawiązali znajomość z nieco młodszymi kolegami z tamtejszej szkoły i rozegrali z nimi mecz piłki nożnej. Kilka dni przed Euro 2012 drużyna polska okazała się lepsza i zwyciężyła 5:4. Po obiadokolacji i obowiązkowym spaghetti udaliśmy się na wieczorny spacer po zabytkowych uliczkach Fiuggi. Miasteczko zachwyciło wszystkich i na długo pozostanie w naszej pamięci. W środę udaliśmy się do Watykanu, by na Placu św. Piotra uczestniczyć w audiencji generalnej papieża Benedykta XVI. Potem zwiedziliśmy bazylikę św. Piotra i po spotkaniu z panią przewodnik wyruszyliśmy na dalszą wędrówkę po Rzymie. Na trasie naszego spaceru znalazły się: Piazza Navona z fontanną „Czterech rzek”, Panteon, Plac Wenecki z pomnikiem pierwszego króla zjednoczonej Italii – Wiktora Emanuela II, Kapitol, Forum Romanum, Wzgórze Palatyńskie – miejsce gdzie narodziło się antyczne Imperium Rzymskie. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy, podziwiając najsłynniejszy amfiteatr świata, Koloseum. Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem wyruszyliśmy do Grand Hotelu w Ponte Pattoli, gdzie po kolacji czekały nas atrakcje sportowe w pobliskim centrum sportu. Szóstego dnia wycieczki udaliśmy się do Asyżu – miasta św. Franciszka. Zwiedziliśmy Bazylikę Santa Maria degli Angeli z kaplicą Porcjunkuli – miejscem będącym kolebką zakonu franciszkańskiego. Byliśmy także w Bazylice św. Franciszka, gdzie podziwialiśmy freski mistrza Giotto oraz spacerowaliśmy po uroczym Asyżu, podziwiając jego architekturę. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy do Polski. Kilkunastogodzinna podróż zakończyła się w godzinach porannych w Olkuszu. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń wrócili do domów, by odpocząć, a potem wspominać miłe chwile spędzone na wycieczce.

28.05.12r. - DZIEŃ KULTURY BRYTYJSKIEJ

        Już po raz jedenasty w Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu uroczyście obchodziliśmy Dzień Kultury Brytyjskiej.
Święto, w którym uczestniczą  uczniowie naszej szkoły uczący się języka angielskiego. I tym razem  nie zabrakło pomysłów na świetną zabawę.
Gimnazjaliści zaprezentowali sztukę teatralną - Harry Poter Kamień Filozoficzny (klasa IIIb, Ib, Ie), dialogi i skecze - dotyczące życia codziennego, tradycji i obyczajów mieszkańców Zjednoczonego Królestwa (uczniowie z klas IIIa, IIIc i IIIg). Oprawę muzyczną przygotowały uczennice z klasy IIIa.
 Uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych - projekty promujące naukę języka angielskiego i zachęcające do poznawania krajów anglojęzycznych.
Dzień Angielski na stałe zagościł w Planie Pracy Szkoły Gimnazjum Nr 3, wykonawcy mają możliwość zaprezentowania swoich możliwości językowych i zdolności aktorskich, a wszyscy widzowie mogą nie tylko utrwalić wiedzę, ale także świetnie się bawić.

26.05.12r. -KONKURS HISTORYCZNY 'LOSY ŻOŁNIERZA POLSKIEGO"

        W sobotę 26 maja 2012r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego Warszawie zakończyły się centralne eliminacje konkursu historycznego „Losy żołnierza polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”. Wśród 32 finalistów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski znalazł się uczeń naszego gimnazjum Konrad Kulig, który zajął 9 miejsce. Konrad w dwóch konkurencjach: broń i barwa oraz eksponat muzealny uzyskał maksymalną ilość punktów. 

Finaliści przez dwa dni zmagali się z zadaniami w bardzo różnorakich konkurencjach związanych z losami polskiego żołnierza. Uczestnicy finałów musieli wykazać się znajomością nie tylko losów poszczególnych jednostek wojskowych, ich dowódców czy uzbrojenia, lecz także znajomością broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego. Konkurs wymagał od uczestników bardzo szczegółowej, wręcz fachowej wiedzy z zakresu wojskowości. Było to, więc spotkanie prawdziwych pasjonatów polskiego oręża. Poziom konkursu najlepiej oddaje stwierdzenie jednego z członków jury, który zauważył, że wiedza biorących udział w finale przewyższa niejednokrotnie wiedzę jego studentów.

10.05.12r. - POŻEGNANIE UCZNIÓW KLAS TRZECICH W DYSKOTEKOWYCH RYTMACH

      Dnia 10 maja w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W ubiegłych latach ostatnie imprezy taneczne były tematyczne. W tym roku nie mogło być inaczej. Na parkiecie królował tego popołudnia neon przeplatany z czarno -  białymi strojami uczniów. Mimo wysokiej temperatury oraz pewnego opóźnienia zabawy wszyscy uczniowie byli zadowoleni. Tylko trzecioklasiści opuszczali szkołę tego wieczoru z zadumą. Można było usłyszeć wiele przyjemnych komentarzy. Nic dziwnego. Była to przecież ich ostatnia dyskoteka w murach tej szkoły.

10.05.12r. - IX KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII I KRAJACH                         ANGLOJĘZYCZNYCH

Nie tylko znajomość języka, ale także historii, kultury i dnia codziennego Wielkiej Brytanii i Krajów Anglojęzycznych liczyła się podczas IX Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Krajach Anglojęzycznych. Wzięło w nim udział 32 uczniów z 8 gimnazjów.

Najlepszymi byli: Justyna Maniak z Gimnazjum w Bydlinie - opiekun pani Agnieszka Demus, II miejsce przypadło Joannnie Lach z Gimnazjum Nr 1 w Bukownie - opiekun pani Justyna Kubańska - Skowron, III miejsce zajął uczeń z Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu - Mateusz Wałowski - opiekun pani Anna Jurczyk. Przyznano także dwa wyróżnienia dla Tomasza Syguły z Gimnazjum w Kluczach - opiekun pani Elżbieta Kulawik i Agnieszki Szczepanek z Gimnazjum Nr 1 w Wolbromiu - opiekun pani Maria Chojnacka. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy upominki. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwa językowe: Oxford University Press, Express Publishing oraz Macmillan.

Organizatorkami konkursu były: Wioletta Krysztofiak, Marta Rozmus, Ewa Blehm i Anna Banyś - Berlińska - nauczycielki języka angielskiego z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

 

27.04.12r. - LEKCJA HISTORII W KL AUSCHWITZ - BIRKENAU

        W niecodziennej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum w dniu 27 kwietnia 2012 r. Wzięli oni udział w poglądowych zajęciach w miejscu, gdzie wspomnienia II wojny światowej i gehenna ludzi są wciąż żywe i przemawiają do współczesnych bardzo dobitnie.  Miejscem tym jest  były obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce kaźni i mordu tysięcy ludzi. Niezwykłe wrażenie ogromu zbrodni dają tam zgromadzone eksponaty w postaci  osobistych rzeczy ludzi, którzy przeszli przez to miejsce w czasie wojny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również komory gazowe i krematoria,  w których masowo pozbawiano życia niewinnych ludzi. Ważnym punktem tej niezwykłej lekcji historii był przejazd do oddalonej o zaledwie kilka kilometrów Brzezinki, w której zobaczyliśmy nieludzkie warunki codziennego życia więźniów.

          Pobyt w KL Auschwitz – Birkenau był dla młodzieży ważną lekcją historii, która na długo pozostanie w pamięci. Była ona bardzo potrzebna, gdyż pozwoliła nam docenić to, co mamy, że nie budzimy się z lękiem, czy uda nam się przeżyć ten dzień czy będzie on już naszym ostatnim.  Dodatkowo uświadomiła nam, że musimy znać historię swojego narodu, gdyż „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

24-26.04.12r. - EGZAMIN GIMNAZJALNY

    W dniach 24 – 26 kwietnia uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, podobnie jak uczniowie z całej Polski, pisali egzamin gimnazjalny, który jest warunkiem ukończenia szkoły.  Po raz pierwszy młodzież pisała ten egzamin w nowej formule obejmującej trzy części: humanistyczną, matematyczno – przyrodniczą i językową. W pierwszym dniu uczniowie zmagali się z częścią humanistyczną podzieloną na dwa testy. Pierwszy dotyczył historii i wiedzy o społeczeństwie, a drugi języka polskiego, podczas którego trzecioklasiści musieli wykazać się wiedzą dotyczącą „Zemsty” Aleksandra Fredry. Lektura ta była głównym motywem tegorocznego testu. Drugiego dnia na uczniów czekało większe wyzwanie, gdyż oprócz części matematycznej należało również rozwiązać test przyrodniczy łączący zadania z chemii, biologii, fizyki i geografii. Uczniowie pytani o poziom trudności zgodzili się, że drugi dzień był znacznie trudniejszy od pierwszego. Największą trudność sprawiło im zadanie, w którym należało obliczyć pole trapezu. Ostatniego dnia gimnazjalnego maratonu odbył się egzamin z języka obcego. Część językowa składała się z poziomu podstawowego i rozszerzonego, jednak do części rozszerzonej mieli obowiązek przystąpić tylko ci uczniowie, którzy uczyli się danego języka w szkole podstawowej.

Po trzech dniach egzaminacyjnych zmagań trzecioklasistom pozostaje już tylko czekanie na wyniki, które otrzymają w połowie czerwca. Od ilości zdobytych na egzaminie punktów w znacznej mierze zależeć będzie to, czy zostaną przyjęci do wybranych przez siebie szkół ponadgimnazjalnych.  Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy jak największej ilości punktów.

17.04.12r. - XI "LAUR TRÓJKI" ROZSTRZYGNIĘTY

    17.04 we wtorek  odbył się XI Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”, w którym wzięło udział 35 gimnazjalistów – wytypowanych w marcowych eliminacjach szkolnych. Uczniowie reprezentowali dwanaście gimnazjów powiatu olkuskiego. Etap powiatowy składał się, jak co roku, z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy w średniowieczu oraz Polska, Małopolska i Olkusz w czasach piastowskich. W pierwszej części uczniowie przez pół godziny rozwiązywali test, wykazując się niezbędnymi umiejętnościami i wiedzą. Do drugiej części zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów. Po emocjonującej rundzie drugiej jury, któremu przewodniczył radny Rady Miejskiej oraz doradca metodyczny Jarosław Gałka, wyłoniło 5 finalistów  walczących o rozdział  cennych nagród. By je zdobyć  najlepsi rozwiązywali pisemnie trzy zadania: krzyżówkę,  mapę i tekst źródłowy. Ostatecznym zwycięzcą został Konrad Kulig  z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun mgr Dorota Harężlak), drugie miejsce zajął Tadeusz Curyło z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun mgr Małgorzata Paulewicz)), trzecie miejsce przypadło Kacprowi Nowakowi z Zespołu Szkół nr 2 w Bukownie (opiekun mgr Magdalena Pietras), czwarte miejsce zdobył Michał Gajowiec Gimnazjum nr 4 w Olkuszu ( opiekun mgr Dorota Witek),  a piąte Sebastian Grzanka z Gimnazjum w Kluczach (opiekun mgr Agata Banach). Zwycięzcy uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami: kinem domowym,  aparatami cyfrowymi, ibox-em, odtwarzaczem mp4 oraz cennymi książkami. Nagrody ufundowały firmy: usługowo-handlowa Uniwersal, Aczer, B.M. Catering, Zakład Pogrzebowy p.Zbigniewa Kwinty, PHU Eko oraz państwo: Anna i Artur Węglarzowie, Dorota Supernak-Bobko, Justyna Teper, Agnieszka Kaim, Jolanta Tomsia, Ewa Kafel, Tomasz Piaśnik. Książki sponsorowane przez radnego Jarosława Gałkę  otrzymała piątka uczniów, którzy odpadli w półfinale. Poczęstunek dla młodzieży i opiekunów ufundowali pani Ilona Zagała i pan Grzegorz Pomierny. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują. Celem konkursu organizowanego od jedenastu  lat przez mgr Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, mgr Dorotę Harężlak i mgr Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych i propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie.

10-15.04.12r. - POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

            W dniach od 10 do 15 kwietnia 2012r. w Warszawie nauczyciele Gimnazjum nr 3 w Olkuszu Ewa Syguda-Pabian i Magdalena Łaksa – zorganizowały po raz kolejny polsko – niemiecką wymianę młodzieży we współpracy z  Placówką Pozaszkolnego Kształcenia Młodzieży w Schwalbach.

            Podczas pobytu w Polsce niemiecka młodzież wraz  z uczniami naszego Gimnazjum  pracowała nad projektem „Warszawa w obrazkach”., który był kontynuacją ubiegłorocznego projektu „ Berlin w obrazkach”. Celem projektu było stworzenie gry memo z opisami zabytków Warszawy w języku niemieckim i polskim. Gra ukaże się w najbliższym czasie i będzie przeznaczona dla tych wszystkich, którzy pragną wybrać się na odkrywczą wycieczkę po polskiej stolicy.

            Program wymiany sfinansowany został przez rodziców uczniów i  Polsko - Niemiecką Współpracę  Młodzieży . Młodzież wyjechała z Warszawy pełna wrażeń a wszyscy uczestnicy oczekują kolejnego spotkania, które według wstępnych ustaleń odbędzie się w kwietniu 2013r. w Monachium.

26-28.03.12r. - NIETYPOWE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE POD                                       HASŁEM  "ŻYJ Z PASJĄ"

        W dniach od 26 do 28 marca w naszym gimnazjum odbyły się rekolekcje wielkopostne, których motywem przewodnim było hasło „Żyj z pasją”. Ciekawe zajęcia, znani i różnorodni  goście opowiadający o swoich zainteresowaniach  -  pod takim znakiem upłynęły trzy dni rekolekcji.

            Pierwszego dnia, który przebiegał pod hasłem „Pasja a moje życie” uczniowie mieli do wyboru kilkanaście ciekawych spotkań z osobami mającymi różnorodne zainteresowania: dziennikarstwo, aktorstwo, wspinaczka czy sztuki walki. To tylko kilka tematów z długiej listy propozycji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wysłuchać wielu ciekawych wystąpień czy obejrzeć prezentacje multimedialne.

            We wtorek, podczas drugiego dnia nietypowych rekolekcji, głównym wydarzeniem była wizyta pani sędzi Anny Marii Wesołowskiej, każdemu doskonale znanej z programu telewizyjnego. Prelekcja naszego gościa wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli. Młodzież mogła się dowiedzieć, jak wygląda praca osoby wykonującej zawód sędziego, jakie wykroczenia popełniają najczęściej osoby w młodym wieku oraz jakich zachowań należy się wystrzegać, by nie wejść w konflikt z prawem. Uczniowie mogli także poznać zdanie pani sędzi  na temat legalizacji miękkich narkotyków oraz kary śmierci. Spotkanie, choć trwało blisko 2 godziny, było nie tylko bardzo ciekawe, ale i pouczające. Na zakończenie pani Anna Maria Wesołowska zadedykowała uczniom swoje motto: „ Tyle jesteś wart, ile z siebie możesz dać innym”. Młodzież miała także okazję zrobić sobie zdjęcie z panią sędzią oraz poprosić o autograf. Na zakończenie tego dnia rekolekcji w kościele czekało na gimnazjalistów kolejne spotkanie, tym razem z Romkiem Soleckim i członkami wspólnoty „Nadzieja”.

            Zakończeniem trzydniowych spotkań była msza święta, podczas której ks. Stanisław z parafii św. Andrzeja  Apostoła przedstawił swoje dwie życiowe pasje: Boga i muzykę.

            Rekolekcje przygotowali: pani Bożena Szymonek oraz ksiądz Paweł Górka ale zaangażowanych było wiele osób. Szczególne  podziękowania składamy także prelegentom prowadzącym spotkania z młodzieżą: Dariuszowi Wdowikowi, Katarzynie Polak, Katarzynie Kantor, Dagmarze Knapik, Piotrowi Kubiczkowi, Maciejowi  Kocjanowi, Monice Tomsi,  Adamowi  Turlejowi, Oli Brodzie, Joannie Kaszubie, Piotrowi  Starowiczowi, Karolowi Jurdze, Anicie Kulig, Andrzejowi  Feliksikowi, Bartłomiejowi  Fedorowiczowi, Karolowi Gocowi oraz Romanowi Kraulowi.

28.03.12r. - Harce żółtobrzeżka Hipolita -  X POWIATOWY                                     KONKURS ORTOGRAFICZNY

        Jubileuszowy - X Powiatowy Konkurs Ortograficzny odbył się 28 marca 2012 roku. Zgromadził, jak zwykle, wielu szkolnych mistrzów ortografii, którzy zmagali się z pułapkami  ortograficznymi przygotowanymi przez organizatorów. Tym razem motywem przewodnim były przygody żółtobrzeżka Hipolita. Oto krótki fragment tegorocznego dyktanda:

Pośrodku ponurobrunatnego grzęzawiska szczeżuja Hiacynta oczekiwała gości. Warzyła zupę z jarmużu, smażyła móżdżek z rzeżuchą i chili oraz przyrządzała arcypyszną surówkę z bakłażanów  ze szczyptą curry. Tę podłużną oberżynę o jasnozielonym miąższu na co dzień spożywają Hindusi. Hoża gospodyni, mrużąc oczy, pomyślała, że cherlawy żółtobrzeżek, praprawnuk słynnego halabardnika to hipochondryk, hipokryta i pseudokucharz z niezbyt hardym charakterem.

Z tym niełatwym tekstem najlepiej poradziła sobie Monika Kemona – uczennica naszego gimnazjum, która zdobyła tytuł Mistrza Ortografii oraz jako nagrodę otrzymała mp 4. Zaszczytny tytuł Wicemistrza Ortografii zdobyła uczennica Zespołu Szkół w Gołaczewach – Daria Nocoń, która otrzymała mp 3. Pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnego zgłębiania tajników polskiej ortografii.

22.03.12r. - DZIEŃ ŚW. PATRYKA

        Już po raz kolejny młodzież Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu uroczyście obchodziła Dzień Św. Patryka.

W tym roku gimnazjaliści z klas III a, IIIc oraz IIIg odegrali dowcipne scenki dialogowe dotyczące zwyczajów, kultury i życia codziennego mieszkańców krajów anglojęzycznych. Nie zabrakło konkursów  dla uczniów szkoły podstawowej, sprawdzających wiedzę z języka angielskiego. Konkursy opracowały uczennice z klasy III a. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe,ufundowane przez wydawnictwa jezykowe-Macmillan Polska, Express Publishing i Oxford University Press..

Całą uroczystość uświetnił występ uczennic klasy III a i III b ,które zaśpiewały piosenki wykonawców anglojęzycznych.

Młodzież gimnazjalna- nie tylko zaprezentowała umiejętności i zdolności językowe, ale także aktorskie i wokalne.

Organizatorkami uroczystości są nauczycielki języka angielskiego Wioletta Krysztofiak i Iwona Drzewiecka.

28.02.12r. - DBI - KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY

    W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu wśród społeczności naszego gimnazjum rozpoczęło się propagowanie wiedzy na temat problematyki bezpiecznego i odpowiedzialnego wykorzystywania nowych technologii. Jednym z podjętych działań  bylo ogłoszenie konkursu plastycznego na temat: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! BEZPIECZNIE!" 

Plakat miał nawiązywać do tego,  że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić dorosłych z techniczną obsługą Internetu, dorośli zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci. 

Wyniki konkursu

I miejsce

klasa 1B - Pogodzik Oliwia, Skowronek Sonia, Zimowska Agnieszka

II miejsce:

klasa 2E - Sioła Paulina, Grygiel Klaudia

III miejsce:

klasa 1C - Kownacka-Krawczyk Kamila, Mędrek Jagoda

09.02.12r. - PRZYSPIESZONE WALENTYNKI

    Święto zakochanych, czyli walentynki  odbyły się w naszym gimnazjum już 9 lutego!  Z tej okazji  Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na przerwach po szkolnych korytarzach chodziły walentynkowe elfy, które zbierały listy i kartki z życzeniami dla zakochanych. Dotarły one do adresatów tego samego dnia. Była to doskonała forma przekazywania miłosnych informacji także przez nieśmiałych. Co roku pomysł ten cieszy się dużym zainteresowaniem i przyjmowany jest z zadowoleniem wśród uczniów naszej szkoły.

Wszystkim zakochanym życzymy dużo szczęścia w miłości.

07.02.12r. - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

7 lutego obchodzić będziemy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu w roku 2012 jest Internet jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".  Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. 

03.02.12r. - KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY

    Tradycją naszego gimnazjum jest organizowany w czasie karnawału wielki bal. W tym roku przybrał on formę balu maskowego. Chłopcy w garniturach, a dziewczęta w pięknych sukniach i  maskach na twarzach bawili się w rytmie doskonale znanych każdemu przebojów. Niespodzianką dla uczniów był występ młodzieży z olkuskiego Zespołu Szkół nr 1, którzy przedstawili ciekawy program artystyczny inspirowany piosenkami Krzysztofa Krawczyka, Edyty Bartosiewicz, zespołu ABBA i  ACDC. Gimnazjaliści chętnie przyłączyli się do zabawy i ruszyli na parkiet. W przerwach między tańcami można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców. 

Choć zabawa była wyśmienita, z uwagi na rekordowo niską temperaturę (-27 stopni!!!), bal zakończył się punktualnie o godz. 22. Uczniowie z żalem przyjęli wiadomość, że czas już wracać do domów, ale pozostały im miłe wspomnienia i nadzieja, że już za rok spotkamy się na kolejnym balu karnawałowym.

Ciekawe, jaką konwencję przyjmie bal w 2013 roku?

22.12.11r. - AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

        Wszyscy każdego roku z utęsknieniem czekamy na te najbardziej rodzinne ze świąt . Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia przebiegał w naszej szkole w niezwykłej atmosferze. Uczniowie zorganizowali tradycyjne wigilie, podczas których łamali się opłatkiem, składali życzenia oraz śpiewali kolędy. Następnie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy III a i III f pod opieką p. Bożeny Szymonek i ks. Pawła Górki. Nie zabrakło także życzeń złożonych wszystkim uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły przez panią Dyrektor Bożenę Krok. Tradycyjnie wystąpili także nauczyciele, którzy zaśpiewali dwie kolędy. Po zakończeniu uroczystości wszyscy w  radosnym  nastroju udali się do domów, by  w rodzinnym gronie świętować Boże Narodzenie.

Szanowni Państwo!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego  Roku życzymy wielu niezapomnianych chwil, radosnych spotkań z najbliższymi, spokoju oraz przeżyć wzniosłych w zdrowiu, szczęściu i miłości.

Niech Nowy 2012 Rok  będzie bogaty w liczne sukcesy, szczęście osobiste i przyniesie spełnienie wielu marzeń.

18.12.11r. - MSZA ŚWIĘTA

    Dnia 18 grudnia w parafii pw. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbyła się msza w intencji zmarłej tragicznie absolwentki naszego gimnazjum śp. Basi Adamczyk. Msza została zamówiona przez zespół wokalno- instrumentalny z naszej szkoły. Obecni na niej byli rodzice, uczniowie, grono pedagogiczne, dyrekcja oraz wszyscy, którzy Basię znali lub ją pamiętają.  Zespół wzbogacił eucharystię oprawą muzyczną, a zaraz po niej odbył się koncert na cześć Basi, która zmarła tragicznie podczas tegorocznych wakacji. Wydarzenie to każdego skłoniło do chwili refleksji.

16.12.11r. - MAŁOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY  PO RAZ TRZECI                             U NAS

16 grudnia po raz trzeci nasze gimnazjum gościło  gimnazjalistów z dwóch powiatów chrzanowskiego i olkuskiego, którzy w szkolnym etapie Małopolskiego Konkursu Historycznego  zdobyli co najmniej 75 % punktów. Konkurs na etapie szkolnym okazał się dla młodych miłośników historii trudny, gdyż tylko 10 uczniom udało się osiągnąć wymaganą do kwalifikacji ilość punktów.  W naszym gimnazjum młodzi historycy pisali kolejny test na etapie rejonowym.  Tematyka konkursu od trzech lat obejmuje zagadnienia z zakresu  całości historii nauczanej w gimnazjum – od starożytności po pierwszą wojnę światową, w tym roku ze szczególnym uwzględnieniem Piastów. Test w etapie rejonowym miał  podobny poziom, jak ten z etapu szkolnego,  nie sprawił młodzieży problem ów, aż ośmioro  napisało go na ponad 75 %. To wystarczyło,  by  zostać finalistą Małopolskiego Konkursu Historycznego. Wśród finalistów są czterej uczniowie z olkuskich gimnazjów, w tym dwóch z naszego – Konrad Kulig i Anna Sikora, przygotowywani przez mgr Dorotę Harężlak. Życzymy im sukcesów w marcowym finale!

14-16.12.11r. - PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

    W którym wieku odbyła się pierwsza koronacja króla Polski, w jaki sposób porusza się euglena zielona albo jakie przykłady trzeba było zawrzeć w rozprawce na temat realizacji marzeń? Te pytania można było w trakcie trzech ostatnich dni usłyszeć na korytarzach naszej szkoły. W tym roku  nasza szkoła pisała próbny egzamin gimnazjalny organizowany przez wydawnictwo Operon oraz Gazetę Wyborczą. Uczniowie po raz pierwszy zmierzyli się z egzaminem w nowej formule. Od 2012 roku zgodnie z reformą systemu edukacji narodowej egzamin gimnazjalny składać się będzie z sześciu części. Uczniowie mogli się zmierzyć właśnie z próbną wersją takiego egzaminu. Pytania były zróżnicowane. Uczniowie wychodzili z klas zadowoleni i uśmiechnięci. Jednak najbardziej zadowoleni z faktu próbnych egzaminów byli uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy w tych dniach rozpoczynali lekcje około godziny jedenastej.

Wszystkim trzecioklasistom życzymy maksymalnej ilości punktów ze wszystkich części egzaminu.

13.12.11r. - KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

   W tradycję naszej szkoły wpisały się organizowane corocznie kiermasze bożonarodzeniowe.  W tym roku 13 grudnia nasi uczniowie pod opieką nauczycielek – Danuty Piątkowskiej i Ewy Gajowiec po raz kolejny  zaprezentowali  wykonane różnymi  technikami oryginalne ozdoby świąteczne - stroiki, kartki, pudełka na prezenty, anioły, choinki, bombki  i in. Efekty uczniowskiej twórczości  manualnej cieszyły się dużym powodzeniem wśród nauczycieli i rodziców, utrwalając tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zebrane środki finansowe zostały przekazane na potrzeby szkoły.

13.12.11r. - WYRÓŻNIENIE W PROJEKCIE "SZKOŁA PROMUJĄCA                                 ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM"

        Nasza szkoła od lat włącza się w działania promujące zdrowy tryb życia. W tym roku przystąpiliśmy do wojewódzkiego konkursu w ramach projektu ,,Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, którego organizatorami byli: Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Tarnowski Ośrodek Onkologiczny, Ośrodek Programów Profilaktycznych oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Działania koordynowali prof. dr hab. med. Leszek Kołodziejski - Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Onkologii oraz Urszula Blicharz - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Celem projektu jest promowanie i popularyzowanie w środowiskach szkolnych i lokalnych zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W tym celu z 80 szkół promujących zdrowie w województwie małopolskim zostali wytypowani liderzy, których zadaniem było upowszechnianie zaleceń kodeksu. W naszej szkole liderem została Danuta Piątkowska- koordynator SZPZ, która wzięła udział w konferencji pod hasłem „Promujemy profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych” w Tarnowie i w ramach szkolenia przekazała informacje nauczycielom naszej szkoły i wybranym szkołom w gminie Olkusz.

Nasi uczniowie pod opieką wychowawców chętnie realizowali zadania konkursowe. Po spełnieniu wymagań dokumentację działań wraz z przygotowaną prezentacją multimedialną liderka przesłała organizatorom. Dnia 13 grudnia 2011 roku w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy informację, że szkoła nasza otrzymała wyróżnienie.

12.12.11r. - EGZAMIN NA KARTĘ MOTOROWEROWĄ ZALICZONY!

        Dnia 12.12.2011r. w naszej szkole odbył się egzamin na kartę motorowerową. Egzamin składał się z dwóch etapów:

-część teoretyczną przygotowała i przeprowadziła Danuta Piątkowska - nauczycielka zajęć technicznych. 20 uczniów rozwiązywało test zawierający 25 pytań z przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy przedmedycznej;

-część praktyczną przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu - nadkomisarz Agnieszka Fryben i mł. aspirant Marcin Dzięcioł. Na boisku szkolnym przygotowali plac manewrowy i sprawdzali uczniowskie umiejętności jazdy motorowerem.

Wszyscy zaliczyli egzamin pomyślnie. 

Serdecznie gratulujemy!

07.12.11r. - ZABAWA MIKOŁAJKOWA DLA NAJMŁODSZYCH

    Dnia 7 grudnia w naszej szkole odbyły się mikołajki dla dzieci nauczycieli. W tym roku organizowała je klasa 1d. Zanim przybyli mali goście, uczniowie ozdobili cały segment A  kolorowymi bibułkami i łańcuchami.  O godzinie 16.00 pojawili się pierwsi uczestnicy zabawy. Na dobry początek nauczyliśmy się tańczyć kaczuszki. W przerwach między tańcami odbył się konkurs plastyczny na najpiękniejszą laurkę dla świętego Mikołaja. Wszystkie prace zajęły pierwsze miejsce. Po pewnym czasie naszych najmilszych odwiedził długo wyczekiwany święty Mikołaj.  Radości nie było końca! Wszyscy pięknie zatańczyli dla Mikołaja, a następnie rozpoczęło się rozdawanie prezentów. Każdy dostał wspaniały upominek. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na mały poczęstunek. Po kilku zabawach uśmiechnięci uczestnicy spotkania pożegnali się ze sobą i wrócili do domu, aby obejrzeć wieczorynkę. Zabawa się udała i wszyscy byli zadowoleni. Maluchy z niecierpliwością czekają na kolejne mikołajki.

06.12.11r. - MIKOŁAJKI

       6 grudnia obchodzimy tradycyjne mikołajki, które każdemu kojarzą się z prezentami. W naszej szkole tego dnia nie było inaczej. Uczniowie po rozmowach z wychowawcami wybrali interesujące ich opcje spędzenia tego dnia. Klasy 2c, 2e, 3a, 3b, 3c, 3d, 3f oraz 3g udały się do krakowskiej Plazy, gdzie przez dwie godziny mogli rywalizować podczas gry w kręgle, a następnie udali się na Rynek Główny. Zwiedzili tam nowoczesne muzeum miasta Krakowa pod płytą rynku oraz stragany Jarmarku Świątecznego. Klasy  1a i 1b udały się na prelekcję do chorzowskiego  Planetarium. Natomiast uczniowie klas 1c i 1e razem z wychowawcami udali się także na kręgle oraz do kina na świąteczną komedię romantyczną pt. „Listy do M”, która bije rekordy oglądalności. Pozostałe klasy ten dzień spędziły w szkole, rozdając  prezenty osobom, które wcześniej wylosowali.  Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzenia tego dnia.

01.12.11r. - MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS

    Z okazji Światowego Dnia Walki z HIV i AIDS nasza szkoła we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu zorganizowała VIII edycję Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o HIV i AIDS. W konkursie udział wzięli uczniowie czterech olkuskich gimnazjów. Łącznie uczestniczyło w nim 12 uczniów, po 3 osoby z każdej ze szkół. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonała pani Dyrektor Bożena Krok, życząc powodzenia wszystkim uczestnikom.

Konkurs przeprowadzono w formie testu i prac plastycznych dotyczących problematyki HIV i AIDS. Sprawdzian wiedzy uczniowie rozwiązywali indywidualnie, a prace plastyczne przygotowali zespołowo. Przeglądu i oceny prac dokonała komisja konkursowa   w składzie: Ewelina Bączek i Mateusz Duraj - pracownicy olkuskiego Sanepidu, którzy opracowali również pytania konkursowe. Zwyciężczyniami konkursu zostały:

I  miejsce – Weronika Czarnota z Gimnazjum Nr 3 – opiekun Mirosława Dzikowska,

II miejsce – Maria Mitera z Gimnazjum Nr 2 – opiekun Beata Szyguła,

III  miejsce – Dagmara Nazifi z Gimnazjum Nr 2- opiekun Beata Szyguła.

W kategorii prac plastycznych I miejsce zajęła drużyna Gimnazjum Nr 3 reprezentowana przez: Weronikę Czarnotę, Jakuba Tomsię i Oliwię Pogodzik.

II miejsce – drużyna Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi: Zuzanna Ćwik, Aleksandra Ciuba i Aleksandra Różanowska.

III miejsce – drużyna Gimnazjum Nr 2: Dagmara Nazifi, Natalia Szczepanek i Maria Mitera.

IV miejsce- drużyna  Gimnazjum nr 4: Monika Ćwik, Magdalena Rogóż i Małgorzata Ćwik.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu, które wręczyła pani Dyrektor Bożena Krok. Serdeczne podziękowania i gratulacje złożyła uczestnikom również pani Ewelina Bączek, wręczając wszystkim upominki, dyplomy indywidualne i dyplomy dla szkoły. Po zakończeniu konkursu uczniowie i ich opiekunowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

Koordynatorem konkursu była Danuta Piątkowska we współpracy z Ewą Gajowiec i Anną Szotek. Oprawę plastyczną konkursu w formie plakatów przygotowali uczniowie pod opieką nauczycielki biologii - Anny Szotek.

01.12.11r. - ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM

    Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS uczniowie klasy III d pod kierunkiem pani Marty Rozmus przygotowali apel, w czasie którego poruszyli problemy współczesnej młodzieży. Samotność, strach, bezradność wobec problemów, brak poczucia własnej wartości, uleganie wpływom rówieśników często są przyczynami popadania w narkomanię.
    
Wielu nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS to narkomani, dlatego w dniu walki     z tą śmiertelną chorobą młodzież mówiła o przyczynach i skutkach uzależnienia. Radziła, jak nie buntować się w taki sposób i jak nie ulegać złym wpływom.
   
Wszyscy  z  zainteresowaniem patrzyli na scenki uczące jak być asertywnym oraz słuchali historii dzieci pokrzywdzonych przez rodziców alkoholików.
    W czasie apelu przedstawiono również zwycięzców szkolnego konkursu „Żyj i pozwól żyć innym” poszerzającego wiedzę na temat HIV i AIDS, którego organizatorką były panie Mirosława Dzikowska i Anna Szotek.
Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Pogodzik z kl.I b, na drugim uplasowała się Weronika Czarnota z kl. III b, a na trzecim - Jakub Tomsia z kl. I e.
    
W organizacji przedsięwzięcia mającego na celu zapobieganie uzależnieniu i chorobie uczestniczyły także Anna Majcherek i Alina Rogóż.

10.11.11r. - "A JEŚLI KOMU DROGA OTWARTA DO NIEBA, TYM CO SŁUŻĄ OJCZYŹNIE" ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  W NASZEJ SZKOLE

    Obchody tegorocznego Święta Niepodległości w naszej szkole przebiegały pod hasłem: „A jeśli komu droga otwarta do nieba,  tym co służą Ojczyźnie". Słowa Jana Kochanowskiego dla organizatorek akademii - Ewy Karłowicz, Agnieszki Baldy-Krzysztofek i Doroty Harężlak - stały się pretekstem do wywołania korowodu duchów wielkich Polaków, którzy kolejno przeszli przez scenę. Pochód zjaw zapoczątkował król Bolesław Chrobry, byli też inni wybitni polscy władcy i monarchinie – Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło. W gronie wielkich Polaków pojawili się i wielcy patrioci, jak choćby Tadeusz Rejtan, Józef Piłsudski, Władysław Anders czy Jan Paweł II. Byli wybitni naukowcy - Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska –Curie oraz wielkie gwiazdy polskiego kina, filmu, muzyki - Pola Negri, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski, Hanka Ordonówna i wielu innych. Łącznie w korowodzie przemaszerowało 36 postaci, w role których wcielili się uczniowie wszystkich klas naszego gimnazjum, wywiązując się znakomicie z powierzonego zadania. Na scenie pojawił się też Chochół z Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, który ściągnął całe to nieziemskie towarzystwo do naszej szkoły. Akademię poprowadzili uczniowie klas IIIa i IIe. Widzów urzekła również wspaniała nastrojowa dekoracja - groby, brzozowe krzyże, zapalone znicze, mroczne światła i kłęby dymu, które rewelacyjnie uzupełniły tę nostalgiczną uroczystość.

            W tym samym dniu po zakończeniu lekcji klasa Ic pod opieką wychowawcy udała się do miasta, aby złożyć znicze w olkuskich miejscach pamięci. Pierwsze lampki zapłonęły na placu szkolnym przy Dębie Katyńskim Aleksandra Piekarskiego, następne uczniowie zapalili na starym cmentarzu pod pomnikiem Francesco Nullo, nieznanych powstańców z powstania listopadowego i styczniowego oraz w miejscu, gdzie kiedyś stała mogiła olkuszanina poległego w bitwie pod Samosierrą w 1808 r. Ostatnie znicze zapłonęły przy dwóch tablicach upamiętniających straconych w 1940 r. przez hitlerowców dwudziestu Polaków. 
Cześć ich pamięci!

03.11.11r. - II TURNIEJ  PIŁKI SIATKOWEJ  O PUCHAR  DYREKTORA                          GIMNAZJUM NR 3 W OLKUSZU

    Dnia 3 listopada 2011 roku na sali gimnastycznej przy w Gimnazjum nr 3 w Olkuszu odbył się II Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 3 w Olkuszu dla chłopców z klas VI szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiły reprezentacje czterech szkół: SP nr 1, SP nr 5, SP w Kosmolowie oraz SP w Żuradzie.
Drużyny liczyły 6 zawodników (4+2). Chłopcy grali na boisku o wymiarach 7m x 7m i na wysokości siatki 2,24cm. Zawody zostały przeprowadzone systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, do 25 punktów.
Wszystkie drużyny wysłuchały także prelekcji na temat: „Uzależnienia XXI wieku” przygotowanej przez uczennice naszej szkoły w ramach projektu edukacyjnego.

Rozgrywki zakończyły się następująco:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5

2 miejsce - Szkoła Podstawowa w Kosmolowie

3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1

4 miejsce - Szkoła Podstawowa w Żuradzie

Każda drużyna otrzymała również dyplom oraz profesjonalną piłkę firmy Molten. Dodatkowo trzy zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pucharami oraz medalami. Na wszystkich uczestników czekał także poczęstunek.

Nagrody zostały ufundowane z dotacji ze środków publicznych na „Organizację imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie Miasta i Gminy Olkusz połączonych z profilaktyką uzależnień”.  Środki te otrzymał Uczniowski Klub Sportowy „Trójka” działający przy naszym gimnazjum.
Organizatorami zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego - Grzegorz Starosta i Dariusz Wardęga.

26.10.11r. - JAN PAWEŁ II  - CZŁOWIEK MODLITWY

    Chociaż nie jestem wśród was  na co dzień, jak bywało przez tyle lat dawniej – to przecież noszę w sercu wielką troskę. Wielką, ogromną troskę. Jest to, moi drodzy, troska o was. Właśnie  dlatego, że od was zależy jutrzejszy dzień.

Jan Paweł II

    Pamięć papieża Polaka jest wciąż żywa w naszych sercach. Kolejna rocznica jego wyboru skierowała naszą społeczność szkolną na pielgrzymi szlak. Dzień Papieski to szczególna forma wdzięczności  za łaskę życia i działalności Jana Pawła II.  W tym roku przebiegał on pod hasłem „Jan Paweł II - człowiek modlitwy”. Młodzież naszego gimnazjum w sposób czynny włączyła się w uświetnienie tego pięknego dnia, organizując dla wszystkich klas uroczysty apel. Widzowie usłyszeli pięknie recytowaną poezję, mogli zapoznać się z ciekawymi  i pouczającymi fragmentami wypowiedzi Ojca Świętego. Dziś, kiedy mocniej niż słowa do młodych umysłów przemawia obraz i dźwięk, nastoletni uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną.  

25.10.11r. - SPOTKANIE Z JANEM ORKISZEM

    We wtorek, 25 października uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z panem Janem Orkiszem, posłem na Sejm RP piątej kadencji, obecnie radnym powiatu olkuskiego i kandydatem do sejmu RP siódmej kadencji. Spotkanie zorganizowane zostało jako podsumowanie akcji „Młodzi głosują” prowadzonej w ubiegłych tygodniach przez uczniów naszej szkoły.
   
Na wstępie pan Orkisz przybliżył zgromadzonym swoją osobę oraz w kilku zdaniach opowiedział o  SLD - partii, z ramienia której startował w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Potem rozpoczęła się ożywiona rozmowa. Okazało się, że gimnazjaliści mają wiele pytań, na które chcieliby otrzymać odpowiedzi od doświadczonego polityka. Nie było tematów tabu. Poruszone zostały między innymi kontrowersyjne sprawy, takie jak: legalizacja marihuany, sytuacja w olkuskim szpitalu, stan polskich kolei, przyszłość naszego miasta… Na zakończenie Jan Orkisz podziękował młodzieży za obecność i rozmowę oraz prosił, aby w dorosłym życiu dokonywała w głosowaniach świadomych i przemyślanych wyborów dla dobra naszej „małej ojczyzny”.
    
Ze spotkania uczniowie wyszli bogatsi o szeroką wiedzę na tematy polityczne dotyczące naszego regionu, a pan Orkisz o album „Jura Krakowsko-Częstochowska – urzekający mariaż natury i człowieka” będący wynikiem pracy absolwentów naszej szkoły.

24.10.11r. - DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

    Jak co roku Samorząd Uczniowski z okazji andrzejek zorganizował dyskotekę szkolną. Uczniowie naszego gimnazjum mogli ostatni raz w tym roku kalendarzowym, przed rozpoczynającym się Adwentem,  bawić się w rytmie najnowszych hitów. Korytarz segmentu A specjalnie na ten wieczór został specjalnie udekorowany.  Nie zabrakło także stałych elementów dyskotek w naszej szkole, takich jak: chusteczka oraz macarena, którą uczestnicy tańczyli zgodnie z instrukcjami opiekuna SU p. Anny Szewczyk. Dla najlepszych tancerzy  DJ Sebastian zorganizował mały konkurs. Po zakończonej zabawie uczniowie zadowoleni wrócili do swoich domów.

15.10.11r. - ZGARNĘLIŚMY CAŁĄ PULĘ

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Moje miasto i mój region w obiektywie – pochwal się czymś, czego inni nie znają” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olkuszu.

Na konkurs wpłynęło 46 zdjęć z 10 gimnazjów. Jury w składzie: Janusz Czerniak, Katarzyna Szojda i Olgerd Dziechciarz trzy pierwsze miejsca przyznało uczennicom naszego gimnazjum:


I miejsce   
 
Anna Nowińska
kl. III „g” „Zapomniana rzeka” – brzegi rzeki Sztoły
II miejsce
Karolina Kaczmarska
kl. III „c”
„Staw jesienią” – Pazurek
III miejsce
 
Anita Gałka
kl. III „a”
„Macewy” – w lesie przy ul. Kantego.

Prace zwycięzców można podziwiać na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej oraz na stronie internetowej www.pedagogiczna.olkusz.pl. Opiekunami uczniów były Zofia Jurek i Anna Majcherek.

Laureatkom serdecznie gratulujemy!

WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

    W związku z obchodami Roku Marii Skłodowskiej - Curie biblioteka szkolna zorganizowała wystawę „Polka wszech czasów – Maria Skłodowska-Curie”. Wystawiono na niej książki, ilustracje i informacje o słynnej uczonej. Ekspozycję można było oglądać od 15 września do końca października 2011 roku.

14.10.11r. -  ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ  I ŚLUBOWANIE                                      UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

14 października to w naszej szkole dzień wyjątkowy. W tym roku szkolnym uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej została połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
    W części oficjalnej pani dyrektor Bożena Krok zwróciła uwagę na szczególną misję zawodu nauczyciela, którą jest nie tylko nauczanie, ale też kształtowanie charakteru i ducha nowych pokoleń. Podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ich zaangażowanie, życzyła  dalszych sukcesów w pracy, a najbardziej zasłużonym wręczyła Nagrody Dyrektora. Życzenia złożyli także przedstawiciel Rady Rodziców i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

  
 Kolejnym punktem uroczystości było  ślubowanie pierwszoklasistów, którzy  przyrzekali rzetelnie wypełniać obowiązki ucznia i dbać o dobre imię szkoły.
    
Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas 2a i 3g pod opieką pani Barbary Staniszewskiej  i pani Sylwii Molik. Na specjalnie przygotowanym  gigantycznym monitorze telewizyjnym  pojawiło się specjalne wydanie wiadomości telewizyjnych, a w nim relacja „na żywo’ z pokoju nauczycielskiego, gdzie sfrustrowane nauczycielki użalały się nad swoim ciężkim losem: awansem zawodowym, godzinami karcianymi, wypełnianiem dokumentacji szkolnej itp. Była także prognoza pogody na cały rok szkolny, wiadomości sportowe, których bohaterami byli wuefiści i duchowni. Salwy śmiechu wywołała reklama lejka-kujonejka - niezbędnej w każdej szkole magicznej pomocy dydaktycznej.
    
Po wiadomościach przyszedł czas na teleturniej pt. „Z piekła rodem” w całości poświęcony pierwszakom.  Zaliczenie kilku diabelskich prób gwarantowało wejście w szeregi szkolnej braci. Uczniowie sprawnie przeszli przez szatański salon piękności, test wiedzy o szkole, turniej sprawnościowy oraz skosztowali piekielnych potraw. Ze wszystkimi konkurencjami adepci na uczniów poradzili sobie świetnie, przy dużym dopingu starszych klas i nauczycieli, a zwycięzcy dostąpili zaszczytu wypastowania diabelskiego kopytka. Na koniec przewodniczący klas podpisali cyrograf, w którym zobowiązali się szanować pedagogów i starszych kolegów, a na znak przyjęcia do grona gimnazjalistów otrzymali klapsa diabelskim ogonem.
  
Pełne humoru teksty i mistrzowska gra młodych aktorów sprawiły, że wszyscy bawili się wyśmienicie, a „diabelskie” otrzęsiny na długo pozostaną w pamięci naszych najmłodszych uczniów.      

11.10.11r. - JAK GŁOSOWAŁA OLKUSKA "TRÓJKA"

    Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać jak przedstawiają się rezultaty młodzieżowych wyborów do sejmu. Głosowanie młodzieży z Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi głosują”. W wyborach wzięło udział 428 uczniów na 466 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła więc 91,85 %. Młodzież oddała 415 głosów ważnych i 13 nieważnych.

Gdyby to uczniowie naszego gimnazjum decydowali o składzie izby poselskiej, rząd utworzyłby Ruch Palikota. Na partię byłego posła Platformy Obywatelskiej oddany został co trzeci głos, uzyskany wynik  to 35,42% (147 głosów). Ruch Palikota nie mógłby więc rządzić samodzielnie. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które wynikiem 23,37% (97 głosów) o 6 punktów procentowych wyprzedziło PO - 17,59% (73 głosy). Świetnym wynikiem może pochwalić się Nowa Prawica. Formacja Janusza Korwina - Mikke uzyskała procentowo aż dziesięciokrotnie więcej głosów niż w „dorosłych” wyborach  (9,88% -41 głosów). Dalsze miejsca zdobyły kolejno: Sojusz Lewicy Demokratycznej (7,23% -30 głosów), Polska Jest Najważniejsza (3,13% -13 głosów), Polskie Stronnictwo Ludowe (2,65% -11 głosów) oraz Polska Partia Pracy (0,72% -3 głosy). Wyniki młodzieżowych wyborów znacząco odbiegały też od typów dorosłych olkuszan, którzy najwięcej głosów oddali na PiS. Kolejne miejsca zajęły komitety wyborcze: PO, SLD, Ruchu Palikota, Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke, PSL, PJN i PPP Sierpień 80. Jedynym posłem z Olkusza będzie sprawujący mandat po raz drugi Jacek Osuch z PiS –u.

W ramach projektu „Młodzi głosują” oprócz młodzieżowych wyborów parlamentarnych organizowana była też akcja mająca na celu zwiększenie frekwencji wyborczej. Uczniowie Gimnazjum nr 3 bardzo aktywnie zaangażowali się w ten cel i dołożyli swoją małą cegiełkę do zwiększenia ilości głosujących w Olkuszu. Co ciekawe, frekwencja w gminie Olkusz  wynosiła 52,75% i była największa spośród gmin powiatu olkuskiego, okazała się też wyższa od średniej krajowej. W obwodzie nr 8, w którym prowadziliśmy kampanię profrekwencyjną frekwencja wyniosła  52,65% i niestety była niższa o 8% w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to osiągnęła wynik 60,65%.

Koordynatorami i opiekunami młodzieżowych wyborów oraz działań w zakresie kampanii profrekwencyjnej z ramienia dorosłych były nauczycielki historii: Ewa Karłowicz, Agnieszka Baldy-Krzysztofek i Dorota Harężlak, a  funkcję młodzieżowego koordynatora pełnił uczeń klasy III f – Konrad Kulig.

Organizator projektu - Centrum Edukacji Obywatelskiej podkreśla, że młode pokolenie trzeba od najmłodszych lat edukować pod względem społecznym. Przez akcje takie jak ta, młodzi Polacy kształtują się jako społeczeństwo obywatelskie. Dzięki temu przyszła Polska będzie miała dojrzałych obywateli, którzy zadbają o jej dobro.                                                                                                Konrad Kulig

10.10.11r. - NASZE SUKCESY W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

Jak wszyscy wiemy 10 października obchodzimy „Dzień drzewa”. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury  we współpracy z Nadleśnictwem Olkusz zorganizował konkurs fotograficzny pt. „Moje drzewo”. W poniedziałek odbyła się gala finałowa w/w konkursu, na której można było zobaczyć spektakl  pt.  „Aboreteum, czyli historia pisana żywicą” zaprezentowany przea grupę „Glutaminian Sodu”. Spektakl  mówił o tym, jak ważne dla środowiska i dla nas są drzewa. Nie powinniśmy ich wycinać i zaśmiecać przyrody. W kategorii gimnazjum to nasza szkoła zajęła najwyższe miejsca.

Laureatami  zostali:

I miejsce: Aleksandra Wiśniewska kl. 1d

II miejsce: Anita Gałka kl. 3a

III miejsce: Olga Nocoń kl.  3d

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu przyznał również wyróżnienia, które otrzymali:

Anna Nowińska kl. 3g

Karolina Soboń  kl. 1c

Karolina Kaczmarska kl. 3c

Wystawę można oglądać w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. 

Zapraszamy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

10.10.11r. - UCZNIOWIE KLAS TRZECICH NA ŻYDOWSKIM KAZIMIERZU

    Uczniowie naszej szkoły już od wielu lat odkrywają wielokulturowość naszego kraju, czyli współistnienie odmiennych wartości i tradycji. Dlatego tradycją stały się wycieczki na żydowski Kazimierz w Krakowie, gdzie młodzież poznaje kulturę narodu żydowskiego. Na trasie tegorocznej wycieczki znalazły się synagogi, kirkut i Plac Nowy. Miejsca te sprzyjały zapoznaniu uczniów z historią, obyczajami i kulturą narodu, który od wielu wieków zamieszkuje nasze ziemie. Sposobem na samodzielne pogłębienie wiedzy o tym miejscu było gromadzenie materiałów fotograficznych służących do przygotowania prezentacji multimedialnych o kulturze żydowskiej. Obserwując zainteresowanie młodzieży, należy spodziewać się bardzo ciekawych wyników pracy.

09.10.11r. - MŁODZI ZBIERALI DLA MŁODYCH


       Uczniowie naszego gimnazjum skupieni przez panią Bożenę Szymonek w szkolnym wolontariacie zaangażowali się w akcję fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W całej Polsce były przeprowadzane zbiórki pieniędzy dla utalentowanych uczniów, którym warunki materialne nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł. W naszym mieście taka kwesta odbyła się w niedzielę, 9 października. Olkuszanie, pomimo wyborczego zamieszania, nie zapomnieli o niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym- wolontariusze zebrali 2800  złotych.  Spośród uczniów naszej szkoły najwięcej pieniędzy udało się uzbierać uczennicy klasy III f Weronice Stach.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma przez kulturę i edukację promować nauczanie wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Fundacja swoim stypendialnym działaniem obejmuje obecnie prawie 3000 osób. Stypendystami są głównie zdolne lecz ubogie dzieci i młodzież ze wsi i małych miast.

04.09.11r. - WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    W dniach 26.09 – 30.09.2011 r.  w naszej szkole została przeprowadzana kampania wyborcza, w trakcie której kandydaci na przewodniczącego SU walczyli o głosy. W tym roku w wyborach wzięło udział zaledwie trzech kandydatów: dwóch z klas trzecich i jeden z klasy drugiej.  Cała szkoła przez jeden tydzień stała się areną zaciętej kampanii wyborczej. Rozdawano naklejki  i  ulotki, pojawiły się ciastka a także koszulki. Rywalizacja zakończyła się 3 października, kiedy rozpoczęła się cisza wyborcza.
4 października do urn udali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji naszego gimnazjum. Wyniki ogłoszone następnego dnia prezentowały się następująco:
Amadeusz Kierepka  klasa 3b – 248 głosów
Grzegorz Fałda  klasa 3f – 171 głosów
Tomasz Czarnota klasa 2b – 31 głosów  
Zgodnie z wolą wyborców nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Amadeusz Kierepka, a jego zastępcą Grzegorz Fałda.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sprawnej realizacji postulatów wyborczych.

30.09.11r. - AKCJA CEO "MŁODZI GŁOSUJĄ"


Dlaczego warto pójść na wybory?

Ludzie w Polsce mają oczy i uszy szeroko zamknięte. Dlaczego? Nie potrafimy  zrozumieć, z jakiego powodu zdrowi ludzie, w normalnym wolnym kraju, gdzie przeprowadzane są demokratyczne wybory zostają w domu zamiast iść do urn.
    Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu biorą udział w ogólnopolskim projekcie  „Młodzi głosują”. Wykonali w związku z tym plakaty, ulotki, prezentacje multimedialne i spoty reklamowe zachęcające dorosłych do wzięcia udziału w wyborach.  Młodzież  rozdawała ulotki mieszkańcom Olkusza. Ponadto każda trzecia klasa zaprezentowała  na sztalugach partie oraz ich programy polityczne. W czasie przerw wyświetlane były prezentacje multimedialne i spoty zachęcające do głosowania. 30 września zostały  przeprowadzone prawybory, których wyniki uczniowie poznają po 9 października. Głównym celem akcji jest uświadomienie młodzieży, jak ważne są wybory, bo przecież  „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Uczniowie bardzo chętnie wzięliby udział w prawdziwych wyborach, ponieważ chcieliby  już teraz brać czynny udział w demokracji. Często nie mogą pojąć, dlaczego obywatele w wolnym kraju, którzy  mogą iść zagłosować  z własnej woli, nie robią tego. Są kraje, jak Białoruś, gdzie wybory to fikcja, a mieszkańcy tego kraju walczą ciągle o uczciwość. W Polsce wybory są uczciwe, dorośli mogą wybierać władze, a nie robią tego.
    W naszym kraju o tym, kto nami będzie rządził decyduje mniejszość, a przecież demokracja to rządy większości. Ponad 50 % uprawnionych nie idzie głosować. Jedni mówią, że nie ma na kogo, inni twierdzą, że jeden głos i tak nic nie zmieni. Wszyscy oni szczycą się po wyborach, że nie wybrali tej złej władzy. To nieprawda, „Kto nie głosuje, też głosuje”, ponieważ  zgadza się z decyzją zmobilizowanego elektoratu zwycięskich  ugrupowań. Wyniki  wyborów, w których wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych, są wypaczone.
    Gdy pójdziemy do urn, możemy być zadowoleni, że pomogliśmy swojemu kandydatowi wygrać . Jeśli już jesteśmy przy kandydatach, warto zwrócić uwagę, aby nie oddawać  głosu na osobę, która ładnie wygląda na plakacie, albo ma „jedynkę” na liście. Jest wielu kandydatów z naszych okolic, którzy w sejmie walczą o ważne sprawy dotyczące naszego regionu. Dlatego warto przed 9 października zapoznać się z kandydaturami. Okazją do tego są debaty przedwyborcze, na przykład ta,  która odbyła się 29 września w sali kinowej olkuskiego MOK-u.
    Warto pogratulować PKW tegorocznej decyzji, aby pomagać w głosowaniu osobom niepełnosprawnym, starszym oraz niewidomym. Dobrze, że przygotowuje się lokale wyborcze tak, aby każdy dorosły Polak mógł oddać głos. Budującym jest fakt, że  ludziom niepełnosprawnym zależy na głosowaniu. Wstydzić powinni się zdrowi, którzy  zostają w domu.
    Zachęcamy Was, drodzy obywatele do refleksji.  Działajcie! Idźcie i oddajcie swój głos 9 października, bo cóż to za demokracja, kiedy o tym, kto nami będzie rządził, decyduje mniejszość?

                                                Amadeusz Kierepka i Weronika Czarnota


Wybór należy do Ciebie!

    Już 9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Obywatele naszego kraju będą mogli zadecydować, kto zasiądzie w parlamencie. Jednak historia ostatnich lat pokazuje, że frekwencja na wyborach jest zdecydowanie za niska. Dlaczego ludzie nie chcą głosować? Czemu nie chcą zadecydować o rządzie w Polsce?

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jest następujący zapis:

Art. 62.1 Obywatel ma prawo do udziału w referendum oraz prawo do wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

    Wynika z tego, że mamy prawo, a nie obowiązek zajmowania się polityką. Mamy prawo, czyli przywilej. Dlaczego więc z tego przywileju nie korzystamy? Wielu ludzi męczy ciągłe i nieustające zainteresowanie polityką. Nudzi ich to, nie czują się dobrze w tym temacie. Jednak, skoro ustrój w naszym państwie to demokracja, czyli z greckiego „władza ludu”, to dlaczego nie chcemy zadecydować o tym, kto będzie rządził naszym krajem? Wielu ludzi nie idzie na wybory, bo szkoda im na to czasu, bo mają ciekawsze zajęcia, bo „co znaczy jeden głos?”. Jest to złe myślenie. Jeden głos znaczy wiele. Decyduje większość, ale przecież każda osoba z tej większości ma właśnie jeden głos.
    W Polsce wybory są prawem i branie w nich udziału nie jest obowiązkowe. Jednak np. w Belgii uczestniczenie w wyborach jest obowiązkiem i konsekwencją niezagłosowania jest wysoka grzywna. Czy to dobry sposób na podwyższenie frekwencji? Na pewno skuteczny. Frekwencja na wyborach w Belgii jest znacznie wyższa niż w większości krajów Europy. W naszym państwie takiego obowiązku nie ma. Ale mamy prawo i powinniśmy z niego korzystać. Kobiety walczyły bardzo długo o prawa wyborcze. Cały nasz kraj musiał długo walczyć o pierwsze demokratyczne, uczciwe wybory.
    Jeżeli nie głosujesz- nie narzekaj. Wielu obywateli nie bierze udziału w wyborach, jednak później narzeka na władzę. To niesprawiedliwe, gdyż mieli szansę tę władzę zmienić, wyrazić swoje zdanie. Wtedy mogliby powiedzieć: „nie podoba mi się władza, bo głosowałem na inną partię”.
    Jeżeli nie zagłosujesz, inni wybiorą za ciebie. Partia, którą popierasz ma wtedy mniejsze szanse, więc chcąc nie chcąc, pomagasz jej przegrać. W ustroju demokratycznym losy państwa raz na cztery lata spoczywają na barkach obywateli. Nie sądzę, aby pójście do urny i zaznaczenie krzyżykiem kandydata było specjalnie trudnym zadaniem. Jeżeli chcesz mądrze zarządzanego państwa- zainteresuj się kto kandyduje do sejmu, jaki ma program, czy odpowiada on twoim poglądom, moralności i preferencjom. Nawet jeden głos może zadecydować i to może być właśnie twój głos. Będąc obywatelem Polski zobowiązujesz się do dbania o losy tego kraju i o jego rozwój. Jeżeli mamy do tego prawo, to powinniśmy z niego skorzystać. Nasz kraj jest naszą wspólną własnością i to od nas zależy, kto będzie nim rządził.
    Frekwencja na wyborach nie jest zadowalająca. Wobec tego organizuje się tak zwane kampanie profrekwencyjne, które mają na celu podwyższenie frekwencji podczas głosowania. Są one zupełnie neutralne politycznie, a na celu mają jedynie podniesienie świadomości obywatelskiej. Jedną z takich kampanii jest ta organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej - Młodzi głosują. Młodzież nakłania do uczestniczenia w wyborach poprzez happeningi, roznoszenie ulotek, projektowanie plakatów oraz organizowanie prawyborów, a także wyborów do samorządu uczniowskiego w swojej szkole. Myślę, że ten projekt jest wart uwagi i sądzę, że może być bardzo skuteczny. W mojej szkole, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, uczniowie projektują ulotki, które  roznoszą po okolicznych osiedlach, tworzą plakaty, rozwieszane w szkole. Nauczyciele organizują prawybory parlamentarne dla młodzieży oraz wybory władz samorządu uczniowskiego. Tak wyedukowana młodzież może w przyszłości znacznie podnieść frekwencję na wyborach, wiedząc jak ważne one są dla społeczeństwa i ile od nich zależy.
    W telewizji, radiu oraz prasie oprócz reklam kolejnych partii można zaobserwować rosnącą ilość kampanii profrekwencyjnych, zachęcających po prostu do pójścia na wybory. Oznacza to, że bardzo podniosła się w ciągu ostatnich lat świadomość obywatelska. Takie tematy są w naszym gimnazjum poruszane na lekcjach wos-u. Są one ważne dla społeczeństwa. Jeżeli chcemy sprawiedliwości - swoje zdanie poprzez wybory powinni wyrazić wszyscy. Może belgijski system, gdzie wybory są obowiązkowe jest dobry? A może to kwestia tego, że Polacy powinni po prostu docenić, że mają prawo do głosowania, prawo, a nie obowiązek wyboru. Możemy głosować. A skoro możemy to głosujmy!

                                                                          Aleksandra Andrukowicz

30.09.11r. - AKCJA PROFREKWENCYJNA W OLKUSZU

    Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, więc doszliśmy do wniosku, że już czas przeprowadzić wielką akcję profrekwencyjną w Olkuszu. W ramach projektu „Młodzi głosują” uczniowie trzecich klas naszego gimnazjum przez cały tydzień przygotowywali plakaty i ulotki zachęcające do wzięcia udziału w wyborczym głosowaniu. W piątek, 30 września trzecioklasiści wraz z nauczycielami „ruszyli w teren”. Na pobliskich osiedlach rozdawali przechodniom ulotki oraz prezentowali plakaty profrekwencyjne. Niecodzienny pochód spotkał się z zaciekawieniem spotkanych mieszkańców. Proste i przejrzyste hasła profrekwencyjne zamieszczone na pracach gimnazjalistów trafiły do odbiorców, którymi byli dorośli wyborcy.

Akcja, dzięki zaangażowaniu organizatorów, wypadła obiecująco. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom frekwencja wyborcza w naszym mieście wzrośnie w stosunku do tej sprzed czterech lat.

                                                                               Konrad Kulig 

28.09.11r. - LEKCJA HISTORII NA GÓRZE BIRÓW

    28 września rozpoczęło tegoroczną działalność  koło historyczno–regionalne. Tym razem opiekunki koła: Agnieszka Baldy-Krzysztofek, Ewa Karłowicz i Dorota Harężlak zaproponowały młodzieży lekcję o średniowiecznych rycerzach w strażnicy na Górze Birów w Ogrodzieńcu. Gimnazjaliści po zwiedzeniu zabudowań grodu przyglądali się pląsom średniowiecznych dam,  niczym giermkowie zakuwali w zbroję rycerza oraz przyglądali się pojedynkom, wcale nieudawanym. Rycerze walczyli tak zapamiętale, że aż iskry sypały się z mieczy.

Kolejnym punktem wycieczki były dwa bliźniacze niegdyś zamki – Mirów i Bobolice. Niegdyś, gdyż obecnie  Mirów pozostaje urokliwą ruiną, a położone 3 km dalej Bobolice zostały całkowicie odbudowane przez obecnego właściciela, senatora Laseckiego. Do Bobolic spacerowaliśmy Grzędą Mirowsko-Bobolicką, podziwiając niesamowite widoki z jurajskimi skałkami oraz przyrodą obleczoną już w jesienne, pastelowe barwy. Towarzyszyła nam przez cały czas  wspaniała słoneczna pogoda.

W Bobolicach właściciel umożliwił nam zwiedzanie zamkowych komnat (oddanych turystom dopiero na początku września) za darmo. Podziękowaliśmy mu szkolnym albumem „Jura Krakowsko -Częstochowska – urzekający mariaż natury i człowieka”. Powrotny spacer grzędą oraz ciepłe strawy serwowane w mirowskich barach zakończyły naszą wyprawę tropami historii regionalnej.

21-22.09.11r. - INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH

W tym roku szkolnym klasy pierwsze integrowały się przy tradycyjnych ogniskach. Młodzież rozpalała je samodzielnie, aczkolwiek pod czujnym okiem wychowawców. Integrujący ogień zapłonął na Rabsztynie oraz przy domku myśliwskim na Laskach (skorzystały z niego klasy Ia i Ib dzięki uprzejmości leśniczego). Klasy Ic i Ie oraz Id i If zawędrowały pieszo na Rabsztyn. O drewno i podpałkę zatroszczyli się uczniowie, rodzice oraz opiekunowie. W ogniu przy rabsztyńskim zamku pieczono różne specjały (według uczniowskich preferencji). I tak skwierczały na kijkach tradycyjne kiełbasy, wegetarianie zadowolili się chrupiącymi pajdami chleba, trafiały się i rarytasy iście góralskie, jak pieczone oscypki, były też ziemniaki pieczone w popiele. Po sutej przekąsce odbyły się zabawy i gry zespołowe i na koniec powrót… pieszo pod szkołę. Nikt nie dał po sobie poznać zmęczenia, wszyscy świetnie się bawili.

23-24.09.11r. - XXV RAJD PIESZY SZLAKAMI WALK ODDZIAŁU                                      "HARDEGO"

23-24 września 2011 roku odbył się XXV Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału "Hardego". Udział w nim wzięło wiele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Olkusza i powiatu. Z naszego gimnazjum na wyprawę wyruszyło 16 uczniów:

Baranik Klaudia (3b), Czarnota Weronika (3b), Ćwik Justyna (3a), Ciępka Przemysław (2b), Nowak Maciej (2b), Laskowski Marcin (2b), Leszczyński Norbert (2b), Krupa Dawid (2a), Kluza Przemysław (3f), Piasny Marta (2d), Ola Klich (2d), Nawara Anna (1e), Stasiak Agnieszka (1e), Sawczyńska Oliwia (1e), Sobań Karolina (1c), Caban Ola (1c). Głównym organizatorem był oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Olkuszu.

Wędrówkę rozpoczęliśmy w piątek spod klasztoru Ojców Franciszkanów w Pilicy, a po całodziennej wędrówce nocleg zapewniono nam w Szkole Podstawowej w Bydlinie. Następnego dnia pokonaliśmy trasę Bydlin-Jaroszowiec, gdzie zakończył się nasz rajd.

Wycieczka udała się znakomicie, a pogoda dopisywała, dzięki czemu uczniowie mogli wypróbować  swoje umiejętności w różnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych oraz wykazać się wiedzą. Najlepsi otrzymali nagrody, a każdy pyszny, ciepły posiłek.

01.09.11r. - ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO!

        Dnia 1 września zabrzmiał w naszym gimnazjum pierwszy dzwonek. Pani dyrektor Bożena Krok serdecznie powitała przybyłych na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W swoim przemówieniu podkreśliła, że miło jest widzieć wypoczęte i zadowolone twarze uczniów, którzy wracają do szkoły pełni energii i zapału do pracy. Pani dyrektor odczytała także list Małopolskiego Kuratora Oświaty, który życzył uczniom,  by umiejętnie korzystali z wiedzy przekazywanej im w szkole, a osiągane cele dostarczały wiele satysfakcji i inspirowały do dalszej pracy. Poinformowała także, że nowy rok szkolny ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły z Pasją z pewnością będzie sprzyjał rozbudzaniu indywidualnych zainteresowań, odkrywaniu uzdolnień i rozwijaniu pasji. Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych poznali swoich nowych wychowawców i kolegów oraz obejrzeli sale lekcyjne. Starsi uczniowie udali się na spotkanie ze swymi dotychczasowymi wychowawcami, by podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami oraz poznać plan lekcji.

Drodzy Uczniowie! Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 życzymy Wam, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą. Nie zapomnijcie także o rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was miejscem radości i wielu przyjaźni.


GIMNAZJUM NR 3 W OLKUSZU