SKARBY WROCŁAWIA I PRAGI

Gimnazjaliści z trzecich klas udali się w tym roku szkolnym na trzydniowe wycieczki do Wrocławia i Pragi. W pierwszym dniu odwiedzili wrocławskie ZOO. Szczególne wrażenie zrobiło Afrykarium, gdzie mogli podziwiać podwodny i naziemny świat zwierząt. Obiekt ten jest największym oceanarium w Polsce i jednym z największych w Europie. Następnie obejrzeli Panoramę Racławicką, monumentalny obraz o wymiarach 15x114 m ukazujący bitwę pod Racławicami z czasów powstania kościuszkowskiego. Kolejną atrakcją Wrocławia byłoHydropolis, muzeum wody z 64 interaktywnymi instalacjami. Stolicę dolnego Śląska pożegnaliśmy wieczornym spacerem z przewodnikiem po Starym Mieście.
Drugiego i trzeciego dnia trzecioklasiści zwiedzali Pragę. Zobaczyli plac Wacława, Stare Miasto pełne wąskich uliczek. Spacerowali po wspaniałym Moście Karola łączącym dzielnice Stare Mesto i MalaStrana. Obejrzeli Zamek na Hradczanach- reprezentacyjną budowlę Pragi i siedzibę prezydenta Czech. Na Starym Mieście furorę robił deser – drożdżowy sękacz wypełniony lodami. Nocą obejrzeli pokaz Fontann Krizkova łączący światło, wodę i muzykę. Trzeciego dnia nocą wróciliśmy do Olkusza , za to zaopatrzeni w obowiązkowe pamiątki z Czech – studenckie czekolady. Wycieczkę zorganizowało Biuro Bizon Toutrs z Niepołomic, wszystkim się podobała. Szczególnie ciepło wspominamy naszą przesympatyczną pilotkę – Białorusinkę Tatianę oraz wyjątkowo miłego pana kierowcę, których serdecznie pozdrawiamy!
Autor: Agnieszka Baldy-Krzysztofek
Dodane dnia: 05.06.2017r.

LEKCJA BIOLOGII I GEOGRAFII W OGRODZIE BOTANICZNYM

30 maja 2017r. uczniowie klas drugich naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do krakowskiego Ogrodu Botanicznego organizowaną przez Mirosławę Dzikowską i wychowawców klas.
Młodzież miała możliwość podziwiania wielu ciekawych gatunków roślin, w tym okazy z najdalszych zakątków świata. Do ich dyspozycji był kompleks szklarni, gdzie poznawali różnorodność paproci, kaktusów czy palm. Prócz tego mieli okazję zobaczyć rośliny, z których uzyskujemy produkty lubiane i używane na co dzień – kakao, kawę – oraz drzewa owocowe, np. bananowce.
Miła wycieczka była odprężającym spacerem po rozległych terenach ogrodu, gdzie uczniowie wykonywali zadania z karty pracy i fotografowali określone rośliny. Co prawda nie zostało zbyt wiele czasu na relaks w cieniu rozłożystych drzew, wśród kwitnących kwiatów, ale na pewno młodzież pogłębiła swoją wiedzę dotyczącą botaniki.
Autor: Miroslawa Dzikowska
Dodane dnia: 03.06.2017r.

XIV KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII I KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

Nie tylko znajomość języka, ale także historii, kultury i dnia codziennego Wielkiej Brytanii i Krajów Anglojęzycznych liczyła się podczas XIV Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Krajach Anglojęzycznych. Wzięło w nim udział 16 uczniów z powiatu olkuskiego.
Najlepszymi byli uczniowie z Gimnazjum w Bydlinie-Maja Jagła (I miejsce) i Melania Sojka (II miejsce) -opiekun pani Agnieszka Demus, na trzecim miejscu znalazło się również Gimnazjum w Bydlinie-uczeń Wieńczysław Włodyga (opiekun pani Agnieszka Demus) i Gimnazjum W Kluczach -uczeń Wiktor Basiński (opiekun pani Elżbieta Kulawik). Maciej Skrzyszowski (opiekun pani Marta Rozmus) z naszego Gimnazjum otrzymał wyróżnienie.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy-upominki.
Gratulujemy zwycięzcom!


Autor: Wioletta Krysztofiak
Dodane dnia: 01.06.2017r.

W STAROSTWIE OLKUSKIM

W poniedziałek 15 maja delegacje klas trzecich pod opieką nauczycieli wiedzy o społeczeństwie udały się na spotkanie ze starostą olkuskim p. Pawłem Piasnym. Nieobecnego starostę zastąpił wicestarosta p. Jan Orkisz. Wicestarosta oprowadził nas po trzech piętrach świeżo wyremontowanego budynku i objaśnił, jakie sprawy może załatwić obywatel w poszczególnych wydziałach urzędu powiatowego. Młodzi obywatele dowiedzieli się, gdzie w przyszłości przyjdą odebrać paszport i prawo jazdy oraz zarejestrować samochód. Następnie gimnazjaliści zostali zaproszeni na salę posiedzeń Rady Powiatu, gdzie wysłuchali prelekcji na temat funkcjonowania powiatów w Polsce, dowiedzieli się też, czym konkretnie zajmuje się powiat olkuski. Pan Jan Orkisz chętnie odpowiadał na zadawane przez gimnazjalistów pytania, które dotyczyły szkół ponadgimnazjalnych oraz olkuskiego szpitala. Starosta namawiał młodzież do aktywnego włączenia się w działalność samorządową. Poinformował o istnieniu Młodzieżowej Rady Powiatowej, która dzieli się z władzą powiatu olkuskiego pomysłami uwzględniającymi oczekiwania młodego pokolenia. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, każdy uczestnik dostał drobny upominek.
Autor: Agnieszka Baldy-Krzysztofek
Dodane dnia: 24.05.2017r.

Z WYZYTĄ U BURMISTRZA

Tradycją naszej szkoły stały się wizyty młodzieży klas trzecich w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz. W tym roku byliśmy na spotkaniu z burmistrzem we wtorek 9 maja.W sali posiedzeń Rady Miasta przyjęła nas zastępczyni burmistrza p. Bożena Krok, a burmistrz p. Roman Piaśnik zajęty pilnymi sprawami przyszedł przywitać się z młodzieżą. Gimnazjaliści pytali o wszystkie nurtujące ich kwestie związane z naszym miastem. Padły pytania o galerię handlową, muzeum podziemne, zabytkowy budynek starostwa na rynku, nowe boiska „Orlik”, remonty gminnych dróg. Pani burmistrz poświęciła młodzieży wiele czasu, oprowadzając po całym budynku urzędu, wywołując poszczególnych naczelników wydziałów do udzielania gimnazjalistom informacji , na temat spraw, które w przyszłości będą mogli tam załatwić. Uczniowie zostali też przyjęci w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Straży Miejskiej, gdzie zapoznali się z monitoringiem miejskim. Chętni mogli zasiąść na fotelu pani wiceburmistrz, aby doświadczyć przedsmaku władzy.


Autor: Agnieszka Baldy-Krzysztofek
Dodane dnia: 21.05.2017r.

SEZON 2016/2017 JURAJSKIEJ LIGI PIŁKI SITKOWEJ ZAKOŃCZONY

Rozgrywki Jurajskiej Ligi Piłki Siatkowej podzielone są na dwa etapy – rundę zasadniczą oraz Turnieje Finałowe. Do FINAL FOUR awansują po cztery najlepsze drużyny w kategorii dziewcząt oraz chłopców. Organizatorem turnieju finałowego jest drużyna, która wygra rundę zasadniczą.
Był to już jedenasty sezon rozgrywek, a dla drużyny z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu ósmy jej rok występów.
W rundzie zasadniczej zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli drugie miejsca. Wygrali po 9 spotkań i przegrali tylko po jednym meczu. W klasyfikacji generalnej (dziewczęta + chłopcy) zdecydowanie zwyciężyli, pokonując drużyny z Żarnowca oraz Szczekocin. Nasza drużyna znalazła się na podium po raz pierwszy w historii jej występów i to od razu na najwyższym jego stopniu. Za ten ogromny sukces olkuska drużyna otrzymała okazały puchar od Marszałka Województwa Śląskiego.
Turniej finałowy dla chłopców odbył się w Kluczach. Dziewczęta zaś rywalizowały w Żarnowcu. Obie drużyny w turnieju FINAL FOUR zajęły drugie miejsca, przegrywając jedynie z gospodarzami turniejów.
Siatkarzom z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” w Olkuszu oraz trenerom, Grzegorzowi Staroście i Dariuszowi Wardędze, gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.
Autor: Grzegorz Starosta
Dodane dnia: 18.05.2017r.

POWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2017

Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi w Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs wiedzy o polskich parkach narodowych. Konkurs miał formę teleturnieju i składał się z kilku etapów. W każdym etapie uczniowie odpowiadali na losowo zadane im pytania dotyczące osobliwości, położenia oraz symboli 23 parków narodowych w Polsce.
Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszego gimnazjum – Katarzyna Leśniak z klasy II c.


Autor: Mirosława Dzikowska
Dodane dnia: 15.05.2017r.

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI PATRONA SZKOŁY

Tradycją naszej szkoły jest coroczny konkurs dla uczniów klas pierwszych. Jego tematyką jest życie i twórczość Aleksandra hr. Fredry patrona naszej szkoły.
Dnia 12 maja 2017 roku uczniowie klas pierwszych przystąpili do udziału w konkursie. Wyzwanie w formie pisemnego testu podjęli przedstawiciele klas pierwszych. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe podczas Święta Szkoły.
Autor: Ewa Gajowiec
Dodane dnia: 15.05.2017r.

SZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

W dniu 10 maja 2017r. odbył się po raz ósmy Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch ist einfach” mający na celu promowanie nauki języka niemieckiego. We współzawodnictwie uczestniczyli uczniowie klas I, II oraz III, którzy rozwiązywali pisemnie zadania przeznaczone dla danego poziomu zgodne z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej. Z każdego poziomu zostaną wyłonieni zdobywcy miejsc I, II i III. Dyplomy oraz nagrody zostaną przyznane podczas święta szkoły.


Autor: Ewa Syguda-Pabian
Dodane dnia: 10.05.2017r.

XVI „LAUR TRÓJKI” ROZSTRZYGNIĘTY

27.04. w czwartek odbył się w naszym gimnazjum XVI Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”, w którym wzięło udział 25 gimnazjalistów – wytypowanych w marcowych eliminacjach szkolnych. Uczniowie reprezentowali siedem gimnazjów powiatu olkuskiego. Etap powiatowy składał się z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy, Polski, Małopolski i Olkusza podczas rządów Jagiellonów. W pierwszej części uczniowie przez 40 minut rozwiązywali test. Do drugiej części zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów. Po emocjonującej rundzie drugiej z dogrywką, jury wyłoniło 5 finalistów walczących o cenne nagrody. By je zdobyć najlepsi gimnazjaliści musieli się wykazać umiejętnością pracy z tekstem źródłowym i mapą oraz rozwiązać krzyżówkę.
Zwycięzcą został tegoroczny laureat Małopolskiego Konkursu Historycznego - Szymon Bigaj z naszego gimnazjum (opiekun mgr Agnieszka Baldy-Krzysztofek), drugie miejsce zajął również uczeń naszej szkoły - Jakub Radek (opiekun mgr Agnieszka Baldy-Krzysztofek), trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Sicie z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun mgr Małgorzata Paulewicz), czwarte miejsce zdobył Paweł Korpencik z Gimnazjum w Krzykawie (opiekun mgr Alicja Kondek), a piąte uczeń naszego gimnazjum, tegoroczny laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Losy żołnierza i oręża polskiego”, Maksymilian Żurek.
Zwycięzcy uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami: smartfonem, kamerą rowerową, głośnikiem, power bankiem i długopisem z pendrivem. Nagrody oraz poczęstunek ufundowali: Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom S.A., Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie właściciele restauracji „Batorówka”, p. Jadwiga Klich, i p. Grzegorz Pomierny. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują.
Celem konkursu organizowanego od szesnastu lat przez nauczycielki historii - mgr Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, mgr Dorotę Harężlak i mgr Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych i propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie.


Autor: Agnieszka Baldy - Krzysztofek
Dodane dnia: 27.04.2017r.

MISTRZ ORTOGRAFII 2017 WYŁONIONY

W czwartek, 6.04.2017 r. uczniowie gimnazjów powiatu olkuskiego zmagali się z pułapkami ortograficznymi w ramach XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Ponad 20 gimnazjalistów śledziło podstępne knowania Joachima - czterdziestopięcioipółletniego charyzmatycznego półarystokraty, pseudoartysty i superarbitra elegancji, który konkurował z Józefem przedstawionym jako „żwawe chuchro rzadko przechadzające się w półkożuszku z hiacyntowo-chabrową żakardową podszewką”. W tekście dyktanda znalazło się wiele pułapek ortograficznych, ale uczestnicy konkursu okazali się wytrawnymi znawcami zasad polskiej ortografii. Tekst dyktanda prawie bezbłędnie napisała Anna Więcek z Zespołu Szkół w Zarzeczu, która została wyróżniona tytułem Mistrza Ortografii 2017. I Wicemistrzem Ortografii została Julia Ziarnik, a II Wicemistrzem Ortografii Katarzyna Leśniak – uczennice naszej szkoły. Zwyciężczynie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 21.04.2017r.

MAMY 3 LAUREATÓW MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

Aleksandra Polańska (3d), Jan Jamroś (3a) i Mikołaj Konieczny (3a) jako jedyni z olkuskich gimnazjów zostali laureatami Małopolskiego Konkursu Biologicznego. W konkursie brało udział ok. 3600 gimnazjalistów z województwa małopolskiego.
Na uroczystym zakończeniu konkursu otrzymali zaświadczenie upoważniające ich do przyjęcia w wybranej przez siebie szkoły, ale przede wszystkim jako laureaci są zwolnieni z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.
Ola, Jan i Mikołaj będą kontynuować naukę w liceum w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, aby w przyszłości związać swoje życie z medycyną. Szczere gratulacje za zaangażowanie, ciężką pracę i chęć poszerzania swojej wiedzy.


Autor: Mirosława Dzikowska
Dodane dnia: 09.04.2017r.

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego z okazji tego dnia wykonano okolicznościową gazetkę informującą o tak ważnym wydarzeniu. Ponadto gimnazjaliści wzięli udział w konkursie przygotowanym przez polonistów. Kilkudziesięciu uczniów poprawiało błędy językowe i uzupełniało zdania właściwymi formami rzeczowników. Należało także wykazać się umiejętnością poprawnego akcentowania wyrazów.
Pierwsze miejsce zajęły Agnieszka Bartos (3b) i Natalia Piwowarczyk (1e), a drugie Anna Gardeła (3d) i Julia Ziarnik (3c). Na trzecim miejscu znaleźli się Maciej Świerczek (3b), Weronika Ryl (3a), Maja Banasik (3e) i Ola Wcisło (3c).


Autor: Alina Rogóż
Dodane dnia: 28.02.2017r.

NOC BIOLOGÓW

Tegoroczny piątek, 13 stycznia, był wyjątkowy. Właśnie w tym dniu Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego organizował VI Ogólnopolską Noc Biologów. W tym roku hasłem przewodnim spotkań z naukami biologicznymi było „ Życie na krawędzi”. Noc upływająca pod znakiem biologii stała się dla nas nie tylko okazją do odwiedzenia nowoczesnych laboratoriów, ale również aktywnego uczestnictwa w pokazach oraz w zajęciach warsztatowych. Na zajęciach laboratoryjnych mogliśmy samodzielnie izolować protoplasty, poznać różnorodność barwników roślinnych, przeprowadzić barwne reakcje chemiczne, a także zostać mikrobiologiem w domu. Udział w konkursach pozwolił nam zdobyć liczne pamiątkowe nagrody. Wykłady: „Życie w lodach Arktyki”, „ Historia wewnętrzna – czyli co się czai w jelitach”, „ Rośliny na krawędzi, czyli jak wykorzystać geny w walce ze stresem suszy” pozwoliły nam dowiedzieć się, jak bogaty i fascynujący jest świat wokół nas.
Uczniowie przebywali pod opieką mgr Mirosławy Dzikowskiej, mgr Marty Rozmus oraz mgr Ewy Sygudy – Pabian. Noc Biologów zarówno dzięki wykształconej kadrze naukowców oraz zaangażowaniu uczestników na pewno pozostanie w pamięci na długo. Już czekamy na VII edycję.


Autor: Mirosława Dzikowska
Dodane dnia: 19.01.2017r.

SPOTKANIE Z RZEPKĄ W TLE

Nasze gimnazjum w tym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Członkowie klubu czytelniczego z klasy 2a i 2b pod opieką p. Barbary Staniszewskiej dnia 19 stycznia 2017 odwiedzili drugo- i trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Celem wizyty było czytanie przez gimnazjalistów młodszym kolegom wiersza pt. Rzepka Juliana Tuwima.
Aby uatrakcyjnić spotkanie, młodzież przygotowała krótką inscenizację do utworu. Gimnazjaliści bardzo się zaangażowali. Sami przygotowali stroje i rekwizyty. Przedstawienie bardzo się podobało, czego dowodem była żywa reakcja dzieciaków i gromkie brawa. Po prezentacji uczennice przeprowadziły przygotowany wcześniej quiz. Pytania sprawdzały, czy dzieci uważnie słuchały czytany tekst. Oczywiście zdały egzamin na piątkę.
Na zakończenie dzieciaki otrzymały kolorowankę – ilustrację do prezentowanego wiersza. Spotkanie było bardzo udane.


Autor: Barbara Staniszewska
Dodane dnia: 19.01.2017r.

ZABAWY W STUMILOWYM LESIE

Każdy z nas zna Kubusia Puchatka. W październiku 2016 r. ten sympatyczny miś skończył 90 lat, ale jego przygody wcale się nie starzeją. Losy Puchatka i jego przyjaciół kochają nie tylko dzieci, ale też dorośli. Ten miś o bardzo małym rozumku jest bardzo łakomy, stale ma chęć na małe co nieco, lubi leniuchować, potrafi cieszyć się wszystkim i jest wszystkim życzliwy. Jeżeli nawet nie potrafi pomóc, jest dumny z tego, że się starał. Stale przekręca wyrazy i wyśpiewuje swoje mruczanki.
20 grudnia 2016 r. gimnazjalistki z klasy III e Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu – Ewa, Ola, Laura, Sylwia, Ewa, Ola M., Ola P., Ola W., Zosia i Jola pod opieką p. Iwony Lis wprost ze Stumilowego Lasu dotarły do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu, by uczniom z klasy III a i III b umilić zimowy poranek.
Było puchatkowo, prosiaczkowo i tygryskowo. Na dzieci czekały liczne atrakcje – przedstawienie teatralne, zabawy, zagadki, wspólne śpiewanie piosenek. Uczniowie mogli również wykazać się wiedzą na temat mieszkańców Stumilowego Lasu. Nagrodami były babeczki upieczone przez gimnazjalistki.
Dzieci chętnie brały udział w zajęciach, które realizowane są w ramach programu PoczytajMy. Celem akcji jest nie tylko propagowanie czytelnictwa, ale również integrowanie uczniów gimnazjum z młodszymi dziećmi.
Autor: Iwona Lis
Dodane dnia: 02.01.2017r.

KONKURS WIEDZY O AIDS

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jak co roku nasza szkoła również wzięła udział w akcji pod hasłem: "Nie daj szansy AIDS". Przygotowano planszę edukacyjną "Młodość wolna od nałogów" zawierającą informacje o sposobach zakażenia HIV i sposobach unikania zakażeń. Dnia 21 listopada odbył się szkolny etap Konkursu Wiedzy o AIDS.
Zwyciężczyniami zostały:
1. – Czapla Natalia - klasa 2e
2. – Kardasz Laura - klasa 3e
3. – Leśniak Katarzyna - klasa 2c
Zwyciężczynie eliminacji szkolnych 1 grudnia 2016 roku wzięły udział w V edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS organizowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Olkuszu pod hasłem: "Gdy wiesz wszystko o wirusie, możesz przeciwstawić mu się" w ramach wspierania społecznej kampanii informacyjnej promującej testowanie w kierunku HIV, organizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS.
Głownym celem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy w zakresie podejmowanego tematu i możliwości testowania się w kierunku HIV, kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz wpływu własnego postępowania na stan swojego zdrowia, a w szczególności promowanie asertywnych zachowń w sytuacjach ryzykownych. Nasi uczniowie zwyciężyli w konkursie – Katarzyna Leśniak zajęła pierwsze miejsce, a Laura Kardasz drugie.
Gratulujemy zwyciężczyniom i życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym. Organizatorami konkursu były panie mgr Mirosława Dzikowska oraz mgr Marta Rozmus.


Autor: Mirosława Dzikowska
Dodane dnia: 04.12.2016r.

SPOTKANIE Z ARCHEOLOGIEM I PISARZEM – DR. HAB. DARIUSZEM ROZMUSEM

W środę, 30.11.2016 r., w naszej szkole gościł dr hab. Dariusz Rozmus – archeolog, autor i współautor ponad 150. artykułów i 26. książek o tematyce archeologicznej, orientalistycznej, żydowskiej i regionalistycznej wielokrotnie odznaczany za ochronę i dokumentację miejsc związanych z kulturą żydowską. Pan Dariusz Rozmus wygłosił prelekcję poświęconą kulturze żydowskiej , której wysłuchali uczniowie klas trzecich realizujący innowację pedagogiczną „Wspólny świat, wiele kultur”. Młodzież miała okazję poznać historię renowacji synagog oraz kirkutów , czyli cmentarzy żydowskich w naszej okolicy. Pamiątki materialne świadczące o obecności wyznawców judaizmu w okolicach Będzina, Żarnowca, Pilicy, Dąbrowy Górniczej i Olkusza niestety ciągle niszczeją, a my bezpowrotnie tracimy świadectwa kultury mieszkańców tych ziem sprzed II wojny światowej. Dr Rozmus uzmysłowił młodzieży, że powinniśmy poznawać kulturę „naszych starszych braci w wierze”, gdyż wspólnie tworzyliśmy dorobek kulturowy, który przekażemy następnym pokoleniom.


Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 02.12.2016r.

KOSZYCZEK PEŁEN BAŚNI

29 listopada 2016r. uczennice z klasy trzeciej Gimnazjum nr 3 w Olkuszu – Kasia, Magda, Julia, Weronika i Wiktoria - pod opieką p. Barbary Grudzień udały się do Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu w ramach programu szerzenia czytelnictwa wśród najmłodszych -PoczytajMy.
A oto relacja ze spotkania z uczniami klasy drugiej.
Po przybyciu do zaprzyjaźnionej podstawówki przeczytałyśmy wybraną przez nas wcześniej baśń „Stoliczku, nakryj się!”. Dzieci nie sprawiały żadnych kłopotów, a co więcej, siedziały oczarowane nową, nieznaną historią.
Po zakończeniu opowieści rozdałyśmy kolorowanki z ilustracjami przedstawiającymi bohaterów baśni, uprzednio ogłosiwszy konkurs na najpiękniejszą pracę. Po zebraniu dzieł nadszedł czas na kolejną część spotkania – recytację wierszy polskich poetów - „Na straganie”, „Samochwała”, „Dyzio marzyciel”, „Kwoka” oraz „Idzie kaczka nieboraczka”. Oczywiście nasze stroje musiały być adekwatne do tematu , pojawiły się więc przekupka z targu z koszykiem z warzywami, dziewczynka zapatrzona w lusterko, Dyzio objadający się watą cukrową, kura oraz uwielbiana przez dzieci kaczuszka.
Następnie nadszedł czas na zabawę - wszyscy tańczyliśmy prosty układ w rytmie piosenki o kaczuszkach. Na koniec postanowiłyśmy ogłosić wyniki konkursu, ale wszystkie prace były tak piękne, że zwycięzcami zostali wszyscy. Radości nie było końca, a gdy pojawiły się nagrody w postaci ciasteczek, dzieciaki były po prostu szczęśliwe.
Po zakończeniu wizyty zgodnie stwierdziłyśmy, że to przedsięwzięcie trzeba zaliczyć do bardzo udanych, co potwierdziły uściski dzieci, które wprost nie chciały nas wypuścić. Nasze wrażenia są jak najbardziej pozytywne i jesteśmy pewne, że takie spotkania będą kontynuowane.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 01.12.2016r.

UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 3 W INSTYTUCIE GOETHEGO

W miniony czwartek, 24 listopada, 18 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami języka niemieckiego Ewa Sygudą - Pabian oraz Magdaleną Brzezińską – odwiedziło Instytut Goethego w Krakowie.
Instytut Goethego jest Instytutem Kultury i Informacji Naukowo-Technicznej Republiki Federalnej Niemiec. Jego głównym zadaniem jest promowanie nauk języka niemieckiego.
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w animacjach i grach językowych. Dzięki warsztatom uczniowie mogli połączyć naukę języka z zabawą.
Wycieczka do Krakowa okazała się zatem świetną okazją, aby posługiwać się językiem niemieckim, wzbogacić swoje słownictwo świetnie się przy tym bawiąc.
Autor: Ewa Syguda-Pabian
Dodane dnia: 29.11.2016r.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.
Mikołaj Rej


Jednym z wielu wydarzeń promujących czytelnictwo w nasze szkole jest głośne czytanie książek. 29 września w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, akcji ogłoszonej w 2001 r. przez Polską Izbę Książki, zainaugurowana została na lekcjach języka polskiego akcja głośnego czytania. Gimnazjaliści mogli posłuchać fragmentów popularnych książek dla młodzieży. Czytanie na głos rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. W naszej szkole był to też pretekst do rozmowy o tym, czy dziś młodzież czyta książki. Różnie z tym bywa. Takie dni są po to, aby budzić wśród młodzieży świadomość czytelniczą. Psychologie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji oraz chęć poznawania świata. Kontynuacją tego wydarzenia był maraton czytania Biblii. 22 listopada 109 uczniów od 9.00 do 14.30 czytało fragmenty Starego i Nowego Testamentu. My, jako wyznawcy Chrystusa, wierzymy, że w Biblii możemy odkryć prawdę o Bogu, że pomoże ona osiągnąć cel naszego ziemskiego życia – zbawienie. W dobie wszechobecnego internetu tak ważne jest, aby dzieci i młodzież zachęcić do czytania wartościowych książek. Dzień z Biblią to jedno z wielu działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Autor: Iwona Lis, Bożena Szymonek
Dodane dnia: 27.11.2016r.

GIMNAZJUM NR 3 W OLKUSZU SZÓSTĄ SZKOŁĄ W MAŁOPOLSCE !!!

18 listopada 2016 roku w Nowym Targu odbyła się uroczystość Podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych za rok szkolny 2015/2016. W uroczystości wzięli udział nauczyciele oraz dyrektorzy szkół z całego województwa małopolskiego. Przedstawiciele najlepszych szkół odebrali z rąk Prezesa Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego pana Waldemara Gramka pamiątkowe statuetki.
W klasyfikacji gimnazjów nasza szkoła zajęła bardzo wysokie 6 miejsce. To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych, dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Gratulacje.
Autor: Grzegorz Starosta
Dodane dnia: 23.11.2016r.

MIEJSKO – GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku szkolnym uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w obchodach miejsko –gminnych Święta Niepodległości. Całą uroczystość poprowadziły uczennice: Kamila Pałka, Anna Piechowicz i Anna Kowalska. Na scenie wystąpili: chór Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespół wokalny z Ogniska Muzycznego „Dodi Art”, Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, soliści MOK oraz nasze uczennice: Magdalena Pałka i Joanna Kocjan w piosence Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, Kornelia Imielska w utworze „Jest takie miejsce” tego samego wykonawcy i Weronika Kajda wykonująca utwór „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza. Uczennicom akompaniowała pani Małgorzata Kocjan na fortepianie, Karolina Kocjan na altówce, Michał Kocjan na puzonie i Magdalena Pałka na skrzypcach. Goście obejrzeli też ośmiominutowy film animowany przedstawiający najważniejsze wydarzenia z historii Polski.
Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Bardzo dobre opinie zebrała też wystawa „Skąd nasz ród?” przygotowana przez uczniów wszystkich klas naszego gimnazjum, którą podziwiali olkuszanie w foyer MOK-u. Na wystawie zaprezentowano 15 plakatów z wizerunkami i notkami biograficznymi polskich władców z dynastii Piastów.
Autor: Agnieszka Baldy-Krzysztofek
Dodane dnia: 13.11.2016r.

SKĄD NASZ RÓD?

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (Józef Piłsudski), „Gotując się do przyszłości, potrzeba wracać się myślą w przeszłość” (Adam Mickiewicz) – takie hasła w tym roku szkolnym towarzyszyły gimnazjalistom i nauczycielkom historii przygotowującym obchody Święta Niepodległości. Program artystyczny uczniowie naszej szkoły obejrzeli w środę 9 listopada na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury.
Scenariusz uroczystości przeniósł nas do pradziejów państwa polskiego. Biały orzeł z prezentacji multimedialnej przywiódł młodych aktorów – Lecha, Czecha i Rusa na ziemie polskie. Następnie Piast Kołodziej urządził ucztę z okazji postrzyżyn swego syna Siemowita, a sam został koronowany na księcia. Gall Anonim opowiedział słowami zaczerpniętymi z kroniki o przedhistorycznych władcach Polski – Siemowicie, Lestku i Siemomyśle oraz dzieciństwie niewidomego wtedy Mieszka I – pierwszego historycznego władcy Polski. Prezentacje multimedialne przybliżyły widzom najważniejsze wydarzenia z jego dorosłego, książęcego życia. Szczególną uwagę zwrócono na 1050 rocznicę chrztu Polski.
Słowami Juliana Ursyna Niemcewicza prowadzące akademię dziewczęta przeniosły nas w czasy Mieszkowego syna – Bolesława Chrobrego, który z cesarzem Ottonem III zasiadł do uczty podczas zjazdu gnieźnieńskiego. Tam został symbolicznie ukoronowany przez cesarza, przyjął także dar – włócznię św. Maurycego, odwdzięczając się Ottonowi III cenną relikwią- ramieniem św. Wojciecha. Wrażenie na widzach zrobiły średniowieczne stroje słowiańskie, w których wystąpili młodzi aktorzy oraz prezentacje multimedialne przygotowane przez Jakuba Chmista.
Podsumowaniem akademii był film animowany przedstawiający najważniejsze momenty polskiej historii. Uroczystość uświetniły wzruszające utwory muzyczne „Żeby Polska była Polską”, „Jest takie miejsce” Jana Pietrzaka oraz „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza w wykonaniu uczennic naszej szkoły przygotowywanych przez panią Małgorzatę Kocjan, która także akompaniowała dziewczętom.
Na bis gimnazjaliści zaprezentowali swoją wersję piosenki „Mieszko, Mieszko, mój koleżko” Raperów znad Wisły. Młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami, uroczystość bardzo się podobała.
W foyer MOK-u gimnazjaliści obejrzeli też wystawę „Skąd nasz ród?” przedstawiającą poczet władców polskich z dynastii Piastów. Twórcami 15 plakatów prezentujących polskich królów i książąt byli uczniowie z wszystkich klas naszego gimnazjum. Prace gimnazjalistów, wyeksponowane na drewnianych sztalugach, prezentowały się bardzo efektownie.
Autor: Agnieszka Baldy-Krzysztofek
Dodane dnia: 10.11.2016r.

SPOTKANIE Z KULTURĄ GRUZIŃSKĄ

Dlaczego Gruzini są inni? Za co ich lubimy? Jakimi szlakami podróżować po Gruzji i dokąd? Jakie środki transportu wybrać, czego się spodziewać po ludziach, miejscach i kuchni? Na te i wiele innych pytań młodzież naszego gimnazjum uzyskała odpowiedzi podczas spotkania pod nazwą „Noc w bibliotece” w Bibliotece Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykłady, w których uczestniczyliśmy, przybliżyły nam kulturę i historię tego odległego, ale niezwykle urzekającego zakątka Kaukazu jakim jest Gruzja. Prelegenci – dr M. Kozłowska, K. Tulej oraz B. Rudnik-Tulej - wprowadzili uczestników wykładów w historyczny świat relacji polsko-gruzińskich, przybliżyli dzieje starożytnej i współczesnej Gruzji oraz opowiedzieli o niespotykanej różnorodności rzeźby terenu, klimacie, florze i faunie. Mieliśmy również okazję posłuchać gruzińskiego chóru akademickiego z Ilia State University, który promował tradycję śpiewu polifonicznego oraz zobaczyliśmy folklorystyczny pokaz muzyczno-taneczny w wykonaniu finalistów programu „MAM TALENT” – zespołu Lovzar.

Spotkanie z kulturą gruzińską stanowiło jeden z elementów innowacji pedagogicznej „Wiele kultur – wspólny świat” realizowanej w naszym gimnazjum.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 07.11.2016r.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych to coroczne święto , które obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Został on ustanowiony w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły , w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów tego święta w naszej szkole zorganizowano konkurs dla uczniów klas pierwszych na ex libris biblioteki szkolnej oraz ex libris właściciela książki. Posługiwanie się ex librisem jest uważane za wyraz szacunku i dbałości o książki. Aby przypomnieć o dniu bibliotek szkolnych i korzyściach wynikających z czytania na korytarzu szkolnym umieszczono okolicznościową gazetkę.

Wyniki konkursu :
Ex libris biblioteki szkolnej
I miejsce
Natalia Piwowarska Ie
II miejsce
Wiktor Adamski Id
II miejsce
Alicja Muzyk Ic

Wyróżnienie:
Katarzyna Jochymek Ia

Ex libris właściciela książki
I miejsce
Julia Lekston Ia
II miejsce
Alicja Gierlach Ia
Filip Samul Id
III miejsce
Karolina Szwagierczak Ic
Kalina Sowa Ic
Autor: Ewa Gajowiec
Dodane dnia: 30.10.2016r.

HAPPENING „AFIRMACJA ŻYCIA WOLNEGO OD UZALEŻNIEŃ – TANIEC „BELGIJKA”

Każdego roku, od kilkunastu już lat bierzemy aktywny udział w organizowanym przez Bogusławę Lasotę, Głównego Specjalistę ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Wielkim Konkursie Profilaktycznym.
24 października 115 uczniów naszej szkoły z klas 1a, 1c, 2a, 2c, 3c, 3d wraz z opiekunami wzięło udział w zorganizowanym na olkuskim rynku podsumowaniu XVII edycji Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016, który odbywał się pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Pod dobrą opieką”. Razem z uczniami pozostałych gimnazjów i szkół podstawowych zatańczyli „belgijkę” a chór pod dyrekcją Małgorzaty Kocjan wraz z uczestnikami happeningu wykonał „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena. Wszyscy zgromadzeni na rynku uczniowie, wznosząc radosne okrzyki, podnosili także w górę kartki z hasłem „Kocham życie”, ciesząc się z życia wolnego od uzależnień i środków psychoaktywnych.

This text will be replaced with a player.


Autor: Zofia Szwajcowska
Dodane dnia: 28.10.2016r.

XVI DZIEŃ PAPIESKI

Każdego roku w październiku obchodzimy Dzień Papieski. Z tej okazji klasa Id przygotowała apel poświęcony Janowi Pawłowi II. Uczniowie przybliżyli sylwetkę wielkiego Polaka. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły oraz zaprezentowali jego twórczość poetycką. Przy akompaniamencie skrzypiec, na tle ulubionej pieśni papieża recytowano wiersze o miłości, śmierci, przyjaźni i przyrodzie.
Wspominając Ojca Świętego, autorzy apelu chcieli także wzruszyć i skłonić do refleksji nad słowami papieża Franciszka: „Bądźcie apostołami miłosierdzia”, które kard. Nycz wyjaśnił następująco: „Chodzi o to, żeby nie tylko mówić o bożym miłosierdziu, nie tylko je wypraszać, ale żeby całym swoim życiem czynić uczynki miłosierdzia”.


Autor: Alina Rogóż
Dodane dnia: 23.10.2016r.

INTERAKTYWNE WARSZTATY POŚWIĘCONE ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W bieżącym roku przypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Dlatego też, uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza – wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który przez swoją twórczość i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości i umiłowania ojczyzny. Książki Sieniewicza, pisane ku pokrzepieniu serc, stanowią dzisiaj istotną część dziedzictwa kulturowego naszego narodu. Aby bliżej poznać niezwykle ciekawe, obfitujące w liczne podróże życie polskiego noblisty oraz jego twórczość, uczniowie klas drugich uczestniczyli w interaktywnych warsztatach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, podczas których obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali prelekcji o Henryku Sienkiewiczu, rozwiązywali krzyżówki i quizy oraz poznali adresy stron internetowych zamieszczających rzetelne informacje o polskim laureacie Nagrody Nobla. Gimnazjaliści ocenili te spotkania w bibliotece jako bardzo wartościowe i w sposób szczególny chcieliby podziękować pani Beacie Dziąbek, która bardzo interesująco przedstawiła sylwetkę naszego wybitnego pisarza.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 21.10.2016r.

WSZYSTKO, CO WIELKIE, JEST WIELKIE PRZEZ SERCE

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowanie klas pierwszych odbyły się w naszej szkole 13 października. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców i pracownicy obsługi. Na początek przewodnicząca samorządu uczniowskiego Magdalena Stanek skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie pani dyrektor przyjęła ślubowanie od przedstawicieli wszystkich klas pierwszych. Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie obejrzeli krótki program artystyczny. Święto KEN jest co roku wspaniałą okazją do uhonorowania nauczycieli nagrodami za ich wykonywaną z wielką pasją i oddaniem pracę. Pani dyrektor Agata Kotnis wręczyła nagrody dyrektora szkoły nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. W części artystycznej akademii uczniowie przedstawili piękny i wzruszający montaż słowno - muzyczny. Były życzenia i słowa uznania za trud włożony w wychowanie, cierpliwość i wspaniałe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy .
Autor: Sylwia Molik, Grzegorz Starosta
Dodane dnia: 17.10.2016r.

ORTOGRAFICZNO - HISTORYCZNE ZMAGANIA GIMNAZJALISTÓW

Dnia 4 października 2016 r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w wyjątkowym projekcie edukacyjnym noszącym nazwę Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” , którego celem jest uwrażliwienie na piękno mowy ojczystej, propagowanie dbałości o kulturę języka oraz upowszechnianie wiedzy na temat roli języka polskiego w zachowaniu tożsamości i rozwoju kultury narodowej. Uczniowie rywalizowali, pisząc tradycyjne dyktando, ale jednocześnie uczyli się historii. W tekście pt. „Kino w służbie historii” pojawiły się postaci i wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości oraz opisujące wkroczenie Niemców do Warszawy w 1939 r. Intencją autorów dyktanda było uzmysłowienie młodzieży, że dzięki twórcom X muzy kino stało się niekwestionowanym orężem w walce o niepodległość nasze ojczyzny.
Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 07.10.2016r.

LEKCJA W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM

28 września 2016r. odbyła się nietypowa lekcja dla klasy 3 b w Ojcowskim Parku Narodowym. Zajęcia dotyczyły poznania elementów rzeźby krasowej oraz flory i fauny występującej na tym terenie. Uczniowie wraz z nauczycielami biologii i geografii oraz leśniczym – p. Gamratem odbyli spacer doliną Sąspówki. Zaobserwowali stanowiska charakterystycznych roślin, zwierząt oraz form krasowych. Zwiedzili dwie jaskinie krasowe: Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną.
Zajęcia pozwoliły poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat Ojcowskiego Parku Narodowego.
Autor: Alina Rogóż
Dodane dnia: 06.10.2016r.

"ZAPORA"

We wtorek 27 września klasy IId, IIIc i IIIe pod opieką nauczycieli historii uczestniczyły w niecodziennej lekcji historii. Gimnazjaliści zostali zaproszeni do MOK przez absolwenta naszego gimnazjum – Konrada Kuliga, pełniącego funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Koła Olkusz. W ramach obchodów dnia Polskiego Państwa Podziemnego obejrzeli film dokumentalny IPN „Zapora” oraz spotkali się z twórcami tego dokumentu.
Film ukazuje postać jednego z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnego - majora Hieronima Dekutowskiego. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. "Zapory", kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje "Zaporczyków".
Zamordowany przez komunistów mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został na wieczną niepamięć. Dzięki filmowi powrócił jako bohater. Ważne jest, by młode pokolenie Polaków pamiętało o ludziach walczących o demokratyczną ojczyznę, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie wolno było mówić.


Autor: Agnieszka Baldy - Krzysztofek
Dodane dnia: 30.09.2016r.

SPOTKANIE Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ NA KRAKOWSKIM KAZIMIERZU

Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, został bowiem ukształtowany przez trwające kilka wieków sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. To miejsce niezwykle bogate kulturowo, dlatego uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum od wielu lat odwiedzają tę dzielnicę, by pogłębić wiedzę na temat kultury i obyczajowości wyznawców judaizmu. Także w tym roku gimnazjaliści uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji prowadzonej przez krakowskich przewodników, którzy bardzo ciekawie opowiadali o historii, zwyczajach i wielu innych aspektach kultury żydowskiej oraz pokazali najciekawsze miejsca na Kazimierzu, m. in. XVI-wieczną synagogą Remuh z przylegającym do niej najstarszym żydowskim cmentarzem w Polsce (i jednocześnie jednym z najstarszych w Europie) oraz ekspozycję muzealną w Synagodze Starej prezentującą ciekawe obiekty związane z judaizmem i obrzędowością żydowską. Młodzieży bardzo podobała się ta lekcja w plenerze, tym bardziej, że na lekcjach języka polskiego biorą udział w innowacji pedagogicznej Wiele kultur – wspólny świat, której celem jest zwrócenie uwagi na wielokulturowość naszego społeczeństwa oraz rozwijanie postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Widok ortodoksyjnych żydów modlących się przy grobie Mojżesza Isserlesa zwanego Remuh na pewno na długo zostanie w pamięci i zrodzi refleksję dotyczącą poszanowania odmienności.
Autor: Barbara Grudzień
Dodane dnia: 27.09.2016r.

INTEGRACJA NA SZLAKU ORLICH GNIAZD

23 września klasy 1a oraz 1e wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę integracyjną na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Celem wyjazdu było przede wszystkim lepsze poznanie się i zintegrowanie zespołów klasowych, ale także zwiedzenie tzw. Orlich Gniazd, czyli jurajskich fortyfikacji obronnych wzniesionych w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszym punktem wędrówki były ruiny zamku w Mirowie. Pod murami warowni nasi wspaniali przewodnicy Arek i Maciek opowiedzieli ciekawą legendę o właścicielach zamków, braciach - Mirze i Bobolu. Młodzież otrzymała kompasy, za pomocą których wyznaczyła azymut na Bobolice, dokąd ruszyliśmy pieszo. Po drodze zwiedziliśmy Jaskinię Stajnia, w której odkryto ślady osadnictwa neandertalskiego, m.in. zęby trzonowe neandertalczyków. Następnie zatrzymaliśmy się w lesie. Tutaj musieliśmy podjąć survivalowe wyzwanie i udowodnić, że potrafimy przetrwać w trudnych warunkach. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Zadaniem każdej było wybudowanie szałasu. Wszyscy członkowie zespołów wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i świetnie ze sobą współpracowali. Bardzo szybko wyłonili się liderzy, którzy kierowali pracami poszczególnych grup. Efekty były imponujące.
Wreszcie dotarliśmy do Bobolic. Tu podziwialiśmy zrekonstruowane wnętrze zamku oraz eksponaty z czasów średniowiecza, m.in. meble, zbroje rycerskie, katowski topór. Przewodnik zapoznał nas z legendą o białej damie, która co noc ukazuje się na kamiennym balkonie.
Po zwiedzeniu bobolickiej warowni wróciliśmy do Mirowa. Tu za pomocą krzesiwa rozpaliliśmy ognisko, na którym piekliśmy pyszne kiełbaski.
Wycieczka była naprawdę udana. Wspaniała pogoda, piękne widoki, wyśmienite humory. A najważniejsze, wróciliśmy zadowoleni i zintegrowani.
Autor: Barbara Staniszewska
Dodane dnia: 25.09.2016r.

WRZESIEŃ 1939

Wrzesień jest dla Polaków miesiącem pamięci o rodakach, którzy 77 lat temu bronili ojczyzny przed wdzierającym się w nasze granice wrogiem. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową, a 17 września cios w plecy zadała nam Rosja Sowiecka. Osamotnieni Polacy walczyli do 5 października, kiedy to stoczono pod Kockiem ostatnią bitwę kampanii wrześniowej. Podzielona Polska znalazła się pod okupacją niemiecką i sowiecką.
20 września uczniowie klas III c, II b i II d przedstawili gimnazjalistom wydarzenia kampanii wrześniowej na uroczystej akademii. Narrację oraz recytację wierszy uatrakcyjniły prezentacje multimedialne przedstawiające m.in. obronę Westerplatte, bitwę pod Wizną zwaną polskimi Termopilami, wkroczenie Sowietów do Polski oraz archiwalne nagrania expose ministra spraw zagranicznych II RP Józefa Becka i komunikat polskiego radia informujący o wybuchu wojny. Szczególny aplauz wzbudziły piosenki „Biały krzyż” i „Wstanie dzień” w wykonaniu Weroniki Kajdy i Oli Kałużnej, której na gitarach akompaniowali Jan Kubański i Jakub Szańca. Jakże ważne jest dziś, by pamięć o tamtych wydarzeniach nigdy nie została zapomniana.


Autor: Agnieszka Baldy - Krzysztofek
Dodane dnia: 23.09.2016r.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 września 2016 r. zainaugurowano nowy rok szkolny. Po letnim wypoczynku do swoich sal powrócili uczniowie klas drugich i trzecich, a pierwszoklasiści rozpoczęli naukę w nowej szkole. Z niepokojem oczekiwali na ogłoszenie składu klas i podanie nazwisk wychowawców. Potem emocje nieco opadły. Nieliczni niezadowoleni mogli jeszcze przenieść się do innej klasy, aby dobrze się czuć wśród znajomych z podstawówki i by nauka w gimnazjum była wyłącznie przyjemnością.
Najmłodszym życzymy samych sukcesów.
Autor: Alina Rogóż
Dodane dnia: 05.09.2016r.ARCHIWUM